Radyasyon Zehirlenmesi ve Belirtileri

Özellikleri yeteri kadar açıklıkla anlatıldığı serpinti sebebiyle tehlikeye maruz kalanlar iki ayrı şekilde hasta olurlar.

Radyasyon Zehirlenmesi ve Belirtileri

1. Radyasyon Hastalığı
 
Gama ışını neşreden kaynak bizden az ya da çok bir uzaklıktadır. Bu kaynak bize nükleer radyasyon, vücudumuzdaki organları meydana getiren dokuların hücrelerinde iyonizasyon ve sonuç olarak hücrelerin ölümüne sebep olur.
 
Hücre ölümü ile yerine koyma organındaki aksama hastalanmayı, bu olayın devamı ise ölümü doğurur.
 
2. Radyoaktif Zehirlenme
 
Nükleer radyasyon kaynakları nefes alınırken solunum yol ve organlarına, bulaşmış yiyecek ve içeceklere dikkat edilmezse sindirim organlarına açık yara veya yaralardan doğruca kana yani dolaşım sistemine girebilir.
 
İşte radyoaktif zehirlenme bu tür hastalanmaya verilen addır. Bu hastalanma şeklinde kaynak hangi yol ya da yollardan olursa olsun vücuda girmiştir.
 
Şualanma yakından olmaktadır. Hasta (zehirlenen), her türlü korunma olanağından yoksundur.
 
3. Radyasyon Hastalığının, Zehirlenmesinin Belirtileri
 
Serpinti tehlikesi insanı çabucak öldürüveren bir tehlike değildir. Etki insan vücudunda zamanla harabiyete sebep olur. Belirtileri azar azar meydana çıkar.
 
Zaman uzadıkça belirtileri çoğalarak hastalık gelişir ve nükleer radyasyon almaya devam edilirse bir hafta veya haftalar sonra ölümle sonuçlanır.
 
Biriktirildiği tespit edilen radyasyon miktarı az ölçüde, yahut hastalanan şahıs çok mukavemetli ve artık hastanın radyasyon (bilgi yelpazesi.net) alması önlenmiş ise istirahat ve iyi bir bakım ile iyileşecektir. Ancak burada belirtilere değinmeden hastalık yapabilecek dozlarla, ölüme sebep olabilecek dozların, kesin ölüm dozu ile herkes için tehlikesiz biriktirilebilecek dozun açıklanması gerekir.
 
En aşağı düzeyde başlayıp %100 ölüm dozuna kadar olmak üzere radyasyon etkileri şöyledir:
 
75 röntgene kadar: Herkes için tehlikesiz alınabilecek radyasyon miktarı

 
75 röntgen: Savaş dozu
 
150 röntgen: Hastalık başlangıç dozu
 
300 röntgen: Ölüm başlangıç dozu
 
450 röntgen: %50 öldürücü doz
 
600 röntgen: Herkes için %100 ölüm dozu
 
Gerek radyasyon hastalığı, gerekse radyoaktif zehirlenmesi seyri ve sonucu itibariyle hastalık belirtileri başka başka olmadığından hissedildiği ya da başkaları tarafında fark edildiği andan itibaren bu belirtilerin;
 

-Halsizlik, isteksizlik, bitkinlik,
 
-Mide bulantısı, baş dönmesi,
 
-Mide bulantısı, kusma, baş ağrısı,
 
-Kusma, şiddetli baş ağrısı,
 
-Kusma, ateş yükselmesi, kanlı ishal,
 
-Kusma ve kanlı ishalin devam etmesi, ölüm.
 
Şeklinde yaklaşık bir sıraya sokulabilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017, 18:13

YORUM EKLE