Gerçeği öğrenince şok oldular!

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde, ormanda yürütülen yol çalışmaları sırasında Roma dönemine ait yüzlerce taş gülle bulundu.

Gerçeği öğrenince şok oldular!

Orman İşletme Şefliğince Aksu ve  Fındıcak köyleri arasında orman yolu çalışmaları yapan işçiler, greyderin açtığı  yerlerde çok sayıda taş gülleye rastladı.

Durumun yetkililere bildirilmesinin ardından Domaniç Kaymakamı  Bünyamin Karaloğlu, bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

 Karaloğlu,  yol çalışmasında top gibi  yuvarlak taşlar bulunduğu yönünde bilgi gelmesi üzerine bölgeye gittiklerini ve  yüzlerce taş gülle ile karşılaştıklarını anlattı. Karaloğlu, "Toprağın içinde  çeşitli boylarda birçok gülle şeklinde taş toplar bulduk.  

Ne olduğunu ilk başta  anlayamadık. Müze Müdürlüğü ile irtibata geçtik ve bulunanların fotoğraflarını  gönderdik. Müdürlük yetkilileri, bunların Roma dönemine taş gülleler olduğunu  bize bildirdi."
dedi.


Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün de Roma dönemine ait taş  güllelerin kalelerde savunma amaçlı kullanıldığını belirterek, şu değerlendirmede  bulundu:

 "Bugüne kadar bazı yerde az sayıda taş gülleye rastlandı. Ancak bu  bölgede yüzlerce taş gülle olduğu yönünde bilgiler ulaştı. Eski dönemlerde normal  doğal taşlar işlenerek yuvarlak hale getirilerek gülleye dönüştürülüyor ve bunlar  savaşlarda mancınıklarda kullanılıyor.

Bu bölgede çok fazla görülmesinin nedeni  ise buralarda bir kale olabilir ya da burası güllelerin üretildiği bir merkez  olabilir."

 


YORUM EKLE