Bonzai ve Jamaika nedir? ne yapar?

Bonzai nedir?, Ne yapar?, Bonzai kullanan kişiler neler diyor?, Birinin Bonzai kullandığını nasıl anlarım? İşte Bonzai hakkında bilinen ve bilinmeyenler...

Sağlık 10.01.2024, 14:15 10.01.2024, 21:07 Mehmet Berke
Bonzai ve Jamaika nedir? ne yapar?

Bonzai nedir?, ne yapar?, Bonzai kullanan kişiler neler diyor?, Birinin Bonzai kullandığını nasıl anlarım? İşte Bonzai hakkında bilinen ve bilinmeyenler...

Bon(tabak), sai (ağaç) kelimelerinden oluşan bonsai kelimesi, Japonca tabak ya da taş üzerinde yetiştirilen, minyatürilize edilmiş ağaçları ifade eder. Türkçeye Bonzai olarak geçmiştir.

“Bonzai” aslında minik bir Japon ağacı türü. Ama okullarımıza da giren bonzainin bununla ilgisi yok. Bu “Bonzai” – ucuz uyuşturucu - büyük bir bela. Delirterek, ölüme götüren zehirin yeni adı Bonzai.

Bonzai ağacını kullanarak ve üzerine kimyasallar sıkılarak üretilen bu uyuşturucunun sentetik ot olduğunu  unutmayın.

Ne yazık ki, kimyasal olan bu maddenin zehirleyici özellikleri yokmuş gibi herbal (bitkisel, ot)  ürün olarak adlandırarak sağlığa zararlı olmadığı algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu konuda internette sayfalar dolusu açıklama var.

Sokaklarda genel olarak ‘’Bonzai’’ olarak adlandırılan uyuşturucu gerçekte Sentetik Kannobionid ismi altındaki birçok maddeden oluşmaktadır.

“Tamamına yakınının insanlar üzerindeki etkisi bilinmeden kullanımı artmıştır.
Bu maddeler esrar etkisi vermesi sebebi ile sentetik esrar olarak kullanım alanı bulmaktadır. İster ot şeklinde, ister preslenmiş ya da kubar şeklinde olsun esrar 400 den fazla kimyasal madde içermektedir.”

İlgililerce tahribatının esrar ve eroinden çok daha yüksek olduğu, sonuçta böbrek ve kalp yetmezliğine yol açtığı,  okullarda da başlanan dağıtımının  –özellikle-kız öğrencilere yaptırıldığı ve alkol bağımlılığı olmayan çocukların Bonzai satışı için aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Peki, ne yapmalıyız? Narkotik uzmanlarının önerileri ne?

“Bağımlılık yapıcı maddeler karşısında irade; KULLANMAMAKTIR! Kullandıktan sonra hele de madde etkisindeyken irade aramak beyhudedir! Kullanmamak konusunda irade göstermeye çalışan gençler için tehlike her geçen gün artıyor.”

“Zaten bağımlılık yapıcı maddelerle mücadelede asıl olan; maddenin sentetik ya da doğal olması değil, asıl olan maddelerin bağımlılık yaptığının bilincine varılmasıdır.”

Madde bağımlılığını kısaca tanımlayacak olursak; davranış, duygu ve düşünce üzerindeki direk olarak etkili olan bir süreç oluşmaktadır.  Bağımlılık yapan maddeler genel olarak hayatı devam ettirmek adına değil de, keyif verici, mutluluk vermesi nedeniyle tüketimi yapılmaktadır.  Bunun akabinde kullanıcıda,  duygu, düşünce ve hareketlerde değişme söz konusu meydana gelir.

“Bu arada uyuşturucu satıcısı, torbacı kimdir, biliyor musunuz? HAYIR! Çocuklarımızın yanı başlarındaki arkadaşlarıdır!” diyor narkotikçiler.

Uzmanların açıklamalarına göre; “AŞIRI DOZ HALİNDE; -Önce denge kaybı, sonra yavaşça bilinç yitimi ve geçici körlük olur. Sonra zaman ve mekân kaybı yaşarsınız, nerde olduğunuzu ne yaptığınızı unutursunuz normalde gayet net bildiğinizi bir şeyi hatırlamaya çalışırsınız ama hatırlamanız imkansızdır. Cümle bile kuramazsınız. Nefes almaya çalışırsınız sadece.

Ölüme bu kadar yakın olamazsınız. Kalbiniz aşırı çarpar. Bilincinizi yitirirsiniz bir başkasına çok rahat zarar verebilirsiniz çünkü kendinizi rüyada sanırsınız ya da kendinize çok ciddi zarar verebilir 9.kattan aşağı atlayabilirsiniz. Hiç bir yerinizi hareket ettiremezsiniz. Bırak hareket etmeyi elinizi cebinize götürüp telefonu çıkarıp 112'yi bile arayamazsınız yardım çağırmak için.”

Halüsinasyon, panik atak, kusma, aşırı heyecan ve göz bebeklerinin şişmesi semptomları içindedir. Haberlerde de artık maalesef zaman zaman karşımıza çıkan “Bonzai kullanan genç kalp krizinden hayatını kaybetti” gibi haberlere konu olabilirsiniz. Düpedüz intihar bu madde. Ötesi yok. Bonzai komasına girmek istemiyorsanız denemeyin. Uyuşturucu komasının dönüşü yok.

Bonzainin yanı sıra yine sentetik uyuşturucu olan ve hızla yayılan “Jamaika”, ”Salvia” da gençler arasındaki partilerde kullanılmaktadır.

Jamaika,  Bonzai kadar tehlikeli hatta ve hatta ondan daha tehlikelidir. Aynı şekilde nefes daralması, ani kan basıncı yükselmesi, ateş basması “ne oluyor bana?”, “Burası neresi? Neredeyim? Öldüm mü? Ölecek miyim? korkuları “içinde korkutarak kalp krizi geçirip öldüren bir maddedir.

Tek dumanda bile ölüm riski % 99 olan bünyeye göre ve ya kullanıcıya göre bu değişir sonuçta anlık ölümlere neden olan bir maddedir. 

Bu iki uyuşturucu “tek kullanım”da bile alışkanlık yapabilmektedir. Zamanla vücut işlevini yerine getirememekte ve genç yaşta “kalp krizi”nden ölenlerin çoğunluğunu  “Bonzai” denen uyuşturucu kullananlar oluşturmaktadır.

Bonzai satışının internet üzerinden de yapılmakta olduğu bilinmektedir. Gençler eğlendiklerini, oyun oynadıklarını sanmaktalar oysa ölümün kucağına itildiklerinin farkında değil. İşin acı tarafı bu eğlencenin sonu 3 yılda ölümle sonuçlanmaktadır.

Avrupa, KKTC, Çin ve mülteci akınıyla birlikte Suriye üzerinden geldiği ve dağıtıldığı bildirilen Bonzai gençlerimizi zehirlemek için kullanılmaktadır.

Özellikle lise çağındaki gençliğin kullandığı bir uyuşturucu olduğu biliniyor.

Bonzai de durum hepsinden farklı.  “Aslında Bonzai uyuşturucu da değil, sadece zehirdir. Ne uyarıcı, ne uyuşturucu, ne de sakinleştirici,  tek kelime ile yüksek etkili bir zehirdir”. 

BAKIN BONZAİ KULLANAN BİR KİŞİ NE DİYOR?

“Başıma ne geleceğini bilmeden kullandım. Keşke 'bu seni ölüm tribine sokar' deselerdi. Bu yazıları okuyorsanız elinizi sürmeyin. Daha önce ne kullanmış olursanız olun, kim olursanız, yaşınız kaç olursa olsun. Girdiğiniz dünyadan sizi çıkaracak hiçbir şey yok. Korkudan kalbiniz durup ölebilirsiniz. Sizi tutsalar, bağlasalar. Hiçbir şey sizi oradan kurtaramaz. Yanınızdaki arkadaşınızı düşman bilip öldürebilirsiniz. Kendinizi öldürebilirsiniz. Eğer canınızı seviyorsanız bir kere dahi olsa içmenizi tavsiye etmem. Mutluluk yerine mutsuzluk tedirginlik uyuşukluk veren bir maddedir. Hiç uğruna böyle şeylere bulaşmaya gerek yok! En çok ölüm getiren maddelerin arasında yer alan bonzai adlı ölüm tuzağının son kez ismini duyun ve unutun.  Hayatınızda bu ismi duymamış olun ve unutun gitsin.”

Sevgili anne-babalar ve gençler Bonzai ve benzeri uyuşturucuları önlemek için neler yapıyorsunuz?

“Bizler doğru bilgilerle çocuklarımızı doyurmazsak, onları sokaklarda bilgilendirmek için ağzında kudurmuş köpekler gibi salyaları ile bekleyenler yeterince var, haberiniz olsun. “Benim çocuğum yapmaz!” diyenlerden misiniz? Bu söz; birçok bağımlı çocuk sahibi olan ebeveynlerin son sözleridir!”

Kendinizi ve ailenizi düşünün. Adı ne olursa olsun, hiçbir uyuşturucuyu içmeyin, içirtmeyin. Satmayın, sattırmayın. Bırakın, bıraktırın. Zararlarını bilmeyenlere anlatın.

Bonzai 3 yılda –süründürerek- öldürür. Çok geç olmadan ondan uzak durun.

Sevgi  ve saygılarımla.
Ali İhsan ÖZÇAKIR
MEB. Bakanlık Başmüfettişi (E)

Yorumlar (27)
Batuhan 6 yıl önce
Ben hayatımda bir kez içtim…
Bir arkadaş içiyordu ve yaktı bana uzattı, bende Esrar, cigaralıktır bir kez bir şey olmaz ve arkadaşa da ayıp olmasın diye çektim. 3,4 defa dönerdik sonra başladık gülüşmeye ve daha sonra ikimizin nabzım aşırı atmaya başladı. İçimden eyvah öldüm ben dedim. Nabzım giderek hızla artmaya devam ediyordu ve arkadaşa, "bana bir şey oldu" deyip o panikle biran önce orada ölmemek, gazetelere düşmemek için kaçtım… Başka bir arkadaşımın o civarda büfesi vardı ona sığındım. Elimi yüzümü yıkadım ama hala kalbim çok hızlı çarpıyor. Arkadaşa ambulans çağır diyorum. O’da bana kalbin çarpmıyor diyor. Daha önce esrar içen arkadaşım ne içtin dedi. Ben de esrar sanırım dedim. O da bana; esrar böyle yapmaz sen "Bonzai veya Jamaika" içmişsin dedi ve çok kızdı. Bilmediğin şeyi neden içiyorsun dedi. Ama ben hala yerimde duramıyordum. Neyse arkadaşım beni arabasıyla aldı eve doğru yola çıktık… Sabaha karşı eve gelene kadar arabanın penceresinden kafam dışarıda hava ile nabzım düşmeye başladı. Hayatımda böyle bir şey yaşamadım. Resmen bildiğiniz cehenneme gittim geri geldim. Allah düşmanımın başına vermesin. Bu illeti sakın içmeyin, içirtmeyin. Satanları da hemen Polise şikayet edin.
Not: Kimse bu yazdıklarımdan Esrar iyidir yada övdün gibi bir şey anlamasın... O lanetin nasıl bir şey olduğunu, tadını bilmem. Sigarayı bile kullanmayın diyorum. Ben kaç senedir sigara bile kullanmıyorum.
İzmirli hakan 6 yıl önce
Benim yaşım 34 arkadaşlar ve bu illet beni bitirdi. Şu'anda amatemde tedavi görüyorum ama her şeyden önemlisi irade beyinde bitirmek ilaç sadece destekleyici işimi sağlığımı ailemi çocuklarımın bana baba diye sahip olduğum her şeyimi kaybettim tek bir sefer kullandım ve arkası geldi sadece kendi sağlığımı değil kısaca her şeyimi kaybettim Allah cc bu illete düşen bütün kardeşlerime ve bana yardım etsin Amin.
Elif nur 6 yıl önce
Lisede arkadaşlarım kanıma girdi sigaraya başladım. Sonra bir doğum gününde Muğla'nın Datça ilçesinde barda eğlenirken arkadaşım sigaramın içine koydu, ben de sigara sanıp içtim ve birden düştüm. Kafama taşla vuruyorlardı sanki, herkes oynuyordu ve 8 defa farklı şekilde öldüm. Ben hemşireydim can kurtarırken kedin canımı alıyordum. Öyle rüyalar gördüm ve direk hastaneye götürdüler beni. Bir daha onun korkusundan şu an sigara bile içmiyorum.
excalibur 10 yıl önce
bir kere jamiakini bilmeden içtim hayatımın en berbat 2 gününü geçirdim. sakın bulaşmayın içici arkadaşlarım normal ot ile arasında büyük fark var ot keyif veren bir madde ama bunlar insanı mahvediyor aman diyeyim
Arnavutköylü 7 yıl önce
Arkadaslar ailenizi esinizi dostunuzu canınızı seviyorsanız lütfen Allah rızası için içmeyin kardeşlerim ben mağdur oldum içtim evet bonzai içtim ilk defa icmistim tek duman aldım pişman oldum niyemi içtim bonzai beni hemen bayiltti yüzümü sobaya yaslamisim yüzüm 3.derece yani en kritik yanık olarak bilinen derece ile yandı sonrasında nemi oldu yüzüm derken gözümün hemen arkası 1 hafta sonra yanan yerde damar patladı tam 3 kere ameliyat oldum yüzüm eskisi gibi olmadı ben çok pişman oldum etrafimca sevilen sayılan bi insandım kimse benden öyle bişey beklemezdi içtim Allah keşke canımı alsaydida o utanç verici olayı yasamasaydim sözlerim kulağıniza küpe olsun göz ardı etmeyin tövbe edin kendinize gelin en iyi yol hak yoludur Allahın yoludur şaşırmayın kardeşlerim şaşırmayın benden bu kadar vesselâm aklı olan kendini düşünen ailesini sevdiklerini düşünen adam İçmez hadi selametle Allahın selamı üzerinize olsun
Pişman 7 yıl önce
Merhaba bende bundan 5 yıl önce içtim bir kez o gece hayatımda geçirebileceğim en berbat ve korku dolu geceydi beynimde resmen canlar çalmaya başladı yürümeyi bırakın oturamadim bile vücudumda inanılmaz acılar vardı dilim kafamdan daha büyüktü sanki ağzımdan köpükler çıkmaya başladı gözlerim görmez oldu çok korkunç bir geceydi gecenin geri kalanını hatırlamıyorum sabah uyandım evin heryeri kusmuk içindeydi ve ben gözümü açıp nerede olduğumu anlayınca inanmazsiniz sevinçten çığlık attım yaşasın ölmemişim dedim o günden sonra ağzıma sigaradan başka hicbirsey sürmedim lütfen kullanmayın kullanana engel olun sağlıcakla kalın. ..
Batuhan 6 yıl önce
Bir arkadaş Bonzai'yi kötülerken Esrar iyi bir şeymiş gibi anlatıyorsun demiş. Hayır arkadaşım Ben Sigarayı bile kötülüyorum. Kesinlikle bu tür kötü alışkanlıkların hiç birisini önermiyorum. Ve hayatımda bir kere cehaletimden denedim ve sigara bile içmeyen birsi olarak arkadaş kurbanı oldum. Arkadaşlarımız yapıyor diye özenmeyin. Allah akıl vermiş kullanalım diye. Asla kimseye özenmeyin. En doğrusunu Aileniz, eş, dost ve akrabalarınız size söyler. Bu nedenle Arkadaş, dost dedikleriniz size kötüyü önermez ve kullanmaz.
Ömer 6 yıl önce
Ben bunu 8 aydır içiyorum 2 haftada bir içtiğim de 1 ay boyunca hiç içmediğimde oldu son 10 günde günlük 1 gram içtim.
Bugün içmeyişimin 3. Günü yoksunluk çekiyorum Allah rızası için yardım edebilecek biri var mı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:53
Güneş 05:43
Öğle 13:16
İkindi 17:13
Akşam 20:38
Yatsı 22:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21