Yeni Bir Dil Nasıl Öğrenilir?

Yabancı dil öğrenmek, uzun bir yolculuktur. Bu yolculuk kimimiz için çok keyifli kimimiz içinse engebelerle doludur. Ancak içinde bulunduğumuz global dünya çoğu zaman bizi yabancı dil öğrenmeye mecbur bırakır. Dolayısıyla dil öğrenme sürecini engebeli bir yol olarak değil, keyifli bir süreç olarak görenler daha başarılı olurlar.

Eğitim 17.10.2022, 17:40 17.10.2022, 18:04
Yeni Bir Dil Nasıl Öğrenilir?

1.  Dil ile Bütünleşmek

 Ana dili konuşan biriyle bağlantıya geç. Şüphesiz, yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolu o dili konuşmaktır. Çoğu zaman, insanlar zamanlarının tümünü kelimeleri öğrenmek ve öğrendiklerini uygulamaya koymak yerine, dil bilgisi çalışarak ve kelime listelerini ezberleyerek harcarlar. Gerçek ve canlı bir kişiyle konuşmak, dili öğrenmek konusunda bir kitaba veya bilgisayar ekranına bakmaktan çok daha fazla motive olmana yardımcı olacaktır.

 •  Öğrenmek istediğin dili konuşan, seninle oturmaya istekli ve pratik yapmana yardımcı olacak bir arkadaş veya meslektaş bulmaya çalış. Alternatif olarak, yerel internet forumlarında veya gazetelerde sana özel ders verecek ya da bir dil değişimine katılacak birini bulmak için ilan vermeyi deneyebilirsin.
 •  Yakınında senin dilini konuşan birini bulamıyorsan Skype'taki birisiyle bağlantı kurmayı dene. Yabancı ülkelerdeki insanlar genellikle ana dillerinde konuşmanın yarım saatini, İngilizce konuşmanın yarım saatiyle değiştirmeye isteklidir. Bir Hellotalk hesabı diğer bir seçenektir.

 Öğrenmek istediğin dili her gün çalış. İnsanlar genellikle bir dili "beş yıldır" çalıştıklarını ve hâlâ dilde akıcı olmadıklarını iddia eder. Ancak beş yıl derken, muhtemelen bütün bu zaman dilimi boyunca haftada sadece birkaç saat dil çalıştıklarını kastediyorlar. Bir şeyi açıklığa kavuşturalım, yeni bir dili çabucak öğrenmek istiyorsan, yani birkaç haftada veya ayda, kendini bu dili her gün birkaç saat çalışmaya adaman gerekecek.

 • Dil öğrenme tekrara dayanır, bir şeyi hatırlayana dek onu beynine tekrar tekrar kazımak demektir. Çalışma oturumları arasında çok uzun süre ara verirsen en son öğrendiklerini unutmaya daha yatkın olursun ve daha önce öğrendiklerine geri dönerek değerli çalışma zamanını boşa harcarsın.
 •  Her gün çalışarak bu boşa harcanan zamanı azaltabilirsin. Dil öğrenme söz konusu olduğunda mucizevi kestirme yollar yoktur, yalnızca kendini adaman gerekir.

Her zaman bir sözlük taşı. Yanında bir sözlük bulundurman sana çokça zaman kazandıracak ve gerginlikten kurtaracaktır, bu yüzden en kısa zamanda bir sözlük edin!

 • Bu sözlük gerçek, fiziksel bir sözlük veya telefonundaki bir sözlük uygulaması olabilir. Ne zaman bir kelimeye ihtiyaç duysan ona hızlı bir şekilde başvurabilmelisin.
 •   Bir sözlük taşımak, ihtiyaç duyulan kelimeyi çabucak bulmanı sağlar. Bu, özellikle öğrendiğin dili ana dilde konuşan biriyle sohbet ederken ve bir kelimeyi hatırlayamayıp konuşma akışını bozmak istemediğinde önemlidir. Ayrıca, kelimeyi aramak ve bir cümlede hemen kullanmak, kelimeyi hafızaya almana yardımcı olacaktır.
 •   Sözlüğü gün boyunca rastgele anlarda da inceleyebilirsin. Markette sırada beklerken, iş yerinde kahve molası verdiğinde ya da trafikte beklerken. Bu şekilde günde fazladan 20 veya 30 kelime öğrenebilirsin!

Seçtiğin dilde izle, dinle, oku ve yaz. Bir dil ile bütünleşmek, normalde ana dilinde yapıyor olduğun tüm etkinlikleri; ister okumak, yazmak veya dinlemek olsun bunları yeni dilde yapman demektir.

 •   Muhtemelen yapabileceğin en kolay şey, televizyon programlarını veya filmleri öğrenmeye çalıştığın dilde izlemektir. Alt yazılara güvenme eğiliminde olacağından onlardan uzak durmaya çalış. İşleri kolaylaştırmak için, çocukların çizgi filmlerini veya İngilizce filmlerin dublajlı çeşitleri gibi daha önceden konusunu bildiğin programları veya filmleri izlemeye çalış. İzleyeceklerinin içeriğini bilmek, kelimelerin ve ifadelerin anlamlarını çözmene yardımcı olacaktır.
 •   Ayrıca yeni dilinde okumaya ve yazmaya çalışmalısın. Bir gazete veya dergi al ve anlamadığın bütün kelimelere sözlüğünden bakarak günde bir makale okumaya çalış. Yeni dilinde, gerçek olmayan bir kartpostal ya da bir alışveriş listesi olması fark etmez, birkaç basit şey yazmayı da denemelisin.
 •   Yeni dilinde yayınlar (podcast) indir veya radyo istasyonlarını ayarla. Bu, koşturmaca içindeyken dil ile bütünleşmen için mükemmel bir yoldur. Bu, sadece dinleme algına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sık kullanılan kelime ve ifadelerin doğru telaffuzunu duymana da imkân sağlar.
 • Tüm elektronik cihazlarındaki dil ayarlarını değiştir, böylece Türkçe dilinde önceden bildiğin fakat yeni dilinde bilmediğin sözcükleri anlayabilirsin.
 •   Bu dildeki şarkıları dinle. Şarkı sözlerini öğrenmeye çalış, sonra da ne anlama geldiklerini kontrol et. Bu şekilde, eğer şarkıyı bir daha duyarsan sözlerin neyle ilgili olduğunu söyleyebilirsin.

Seçtiğin dilin konuşulduğu bir ülkeyi ziyaret et. Açıkçası, yeni dilinin konuşulduğu bir ülkeyi ziyaret edip orada biraz zaman geçirebilseydin bu, dil öğrenme becerilerine müthiş bir katkı sağlardı.

 •   İster yol tarifleri alarak, bir mağazadaki alışverişi tamamlayarak ya da ister sadece merhaba diyerek olsun kendini yerel halkla etkileşime girmeye zorla, sonrasında o dilden yeni bir zevk alacak ve o dili konuşanların takdirini kazanacaksın.
 •   Sözlü becerilerinin ne kadar temel seviyede olduğu önemli değildir. Kendini konuşmaya zorlamaya devam et. Kısa bir süre içinde kelime dağarcığında, dil bilginde ve telaffuzunda büyük bir gelişme olduğunu fark edeceksin.

2.  En Önemli Şeylere Odaklanmak

Yeni dilinin alfabesini öğrenmeden önce bu dildeki birkaç selamlama kelimesini öğren. Bu şekilde, dillerin alfabesini öğrendiğinde, bazı oldukça basit kelimeleri önceden biliyor olacaksın. Örneğin: Merhaba, Güle güle, Nasılsın?, Ben iyiyim, Adın nedir?, Benim adım ____ vb.

Gerekirse, öğrendiğin dilin alfabesini öğren. Alfabeyi öğrenmek, bu dili senin için önemli ölçüde kolaylaştıracak; kelimeleri okuyabilecek ve telaffuz edebileceksin ve bu da kelimeleri rahatlıkla ezberlemene yardımcı olacaktır. Ayrıca, kelimeleri latin harflerine çevirmek yerine onları seslendirmen daha iyidir.

Kelime öğren. Yeni bir dil öğrenirken muhtemelen yapabileceğin en önemli şeylerden biri temel kelime dağarcığına hâkim olmaktır. Cümlelerin tamamını anlayamasan bile anahtar kelimeleri seçme yeteneği, bir konuşmanın veya metnin ana fikrini anlamana yardımcı olabilir.

 •   En çok kullanılan 100 kelimeye odaklan. Başlangıç için belirli bir dilde en çok kullanılan 100 kelimeyi seçmek akıllıca bir yoldur. Daha sonra, çalışmanı en çok kullanılan 1000 kelimeye kadar çıkarabilirsin. Bir dildeki en çok kullanılan 1000 kelimeyi öğrenmenin, herhangi bir metnin %70'ini anlamanı sağlayacağı tahmin edilmektedir.
 •   Seninle en çok alakalı olan kelimelere odaklan. Eğer iş için bir dil öğreniyorsan iş kelimelerini öğren; zamanını farklı türlerdeki balıklarla ilgili kelimeler öğrenmekle harcama (eğer tüplü dalışa gitmek için seyahat ediyorsan bunu yapmak isteyebilirsin!)
 •  Ayrıca, özellikle sana hitap eden kelimeleri ve kelime bilgilerini de öğrenmelisin, böylece tanıştığın insanlarla hayatın ve geçmişin hakkında konuşabilirsin.

Yeni dilde sayı saymayı öğren. 10’a kadar saymayı öğrenerek başla, çünkü genellikle ilk başta ezberlemesi en kolay şey budur. Seni tatmin edecek kadar sayıyı öğrenene dek, her gün yeni bir onluk sayı grubu öğrenmeye devam et. Eğer bir meydan okumaya hazırsan yüze kadar olan bütün sayıları bir günde ezberle.

 Dil bilgisi konusunda çok fazla endişelenme. Çoğu insanın okulda öğrenmeye yıllarını harcadıkları dilin çoğunu hatırlayamamasının nedeni, okul müfredatının dil bilgisi öğrenimine çok fazla ve konuşmaya çok az zaman ayırma eğiliminde olmasındandır. Bu şekilde oldukça yavaş öğrenilir, eğer bir dili hızlıca öğrenmek istiyorsan öncelikle nasıl konuşulacağını öğrenmelisin. Dil bilgisinin özellikleri daha sonra gelecektir.

 •   Şüphesiz dil bilgisinin önemli olduğu inkâr edilemez. Temel günlük fiillerin nasıl çekimlendiğini öğrenmen ve bir cümledeki doğru kelime sıralanışı hakkında biraz fikir sahibi olman gerekir.
 •   Mesele şu ki, saatlerini fiil tablolarını ezberlemek ya da belirli bir edatın kullanılabileceği özel durumlar hakkında endişelenmek için harcamamalısın. Bu şeyleri dilde ilerledikçe öğreneceksin!

Telaffuz üzerinde çalış. Telaffuz, enerjini odaklaman gereken diğer bir konudur. Kelimeleri ve ifadeleri anlaşılamayacak kadar garip bir şekilde telaffuz ediyorsan yüzlerce kelimeyi ve ifadeyi ezberlemenin bir anlamı yoktur. Bu nedenle, bir kelime öğrenirken telaffuzuyla beraber öğrenmen önemlidir.

 • Telaffuzu bir kitaptan öğrenmek zor olabilir. Bu yüzden ana dili konuşanlar ile sohbet etmenin (veya etkileşimli yazılım programları ve uygulamaları kullanmanın) işe yaradığı yer burasıdır. Kelimeyi doğru bir şekilde telaffuz etmeyi öğrenmek için onu yüksek sesle söylemen gerekir.
 • Gerçek bir kişiyle pratik yapıyorsan bir kelimeyi yanlış telaffuz ettiğinde seni düzeltmek için çok fazla çekingen olmadıklarından emin ol, aksi hâlde kelimeyi asla tam olarak öğrenemeyebilirsin. Telaffuzun, bir dili iyi konuşmak ve akıcı konuşmak arasındaki fark olabileceğini unutma.

Hatalar yapmaktan korkma. Yeni bir dil öğrenirken hatalar yapmaktan korkmamalısın aksi hâlde çok fazla yol katedemezsin.

 • Kendini birkaç utanç verici duruma sokman kaçınılmazdır ama en fazla ne olabilir ki? Ana dili konuşanlar kıkır kıkır gülebilirler ancak yine de gösterdiğin çabayı takdir edeceklerdir ve sana yardımcı olmaya istekli olacaklardır.
 • Burada mükemmelliği hedeflemiyorsun, ilerlemeyi hedefliyorsun. Hatalar yapmak (ve hatalardan öğrenmek) ilerlemene yardımcı olacaktır.

İpuçları

 1. Kelimeler için yapışkanlı etiketler kullan. Bunları evin her köşesine yapıştır. Bu, kelimeyi daha hızlı öğrenmene yardımcı olan görsel çağrışımla öğrenmeni sağlar.
 2. Başlarda, hızlı ya da doğru konuşma konusunda aşırı strese girme. İlk başta başaramayabilirsin, bu yüzden sabırlı ol.
 3. Kelimeleri yeni dilde ve anlamlarıyla yaz ve onları kolayca ezberlemek için her zaman yakınında bulundur.
 4. Bir dili öğrenmenin en iyi yolu kendini o dil ile bütünleşmektir ancak genellikle her şeyi bırakıp o dilin konuşulduğu yeni bir ülkeye taşınamazsın. Oysa pratik yapmak için bu dili konuşan insanlarla konuşmana imkân veren birçok web  sitesi vardır.
 5. Google Translate, telaffuzunda sana yardımcı olabilecek iyi bir kaynaktır. Buna karşılık, Google Translate’in kelime çevirileri her zaman %100 doğru değildir.
 6. Üç ay boyunca her gün on kelime (fiilleri veya sıfatları) öğrenerek başla. Bu zor görünebilir ama oldukça basittir çünkü her gün kelime dağarcığını geliştirecek az miktarda kelimeyi çalışıyorsun. Ne kadar çok kelime öğrenirsen o kadar  çok cümle kurabiliyor olacaksın.
 7. Temel bilgileri anlar anlamaz, beğendiğin ve daha önce izlediğin bir filmi bu dilde izlemek en iyisidir. Alt yazılar da bu dilde olacaktır. Eğer bu çok zor geldiyse ikisinden birini kendi diline uyarlayarak başla.
 8. Pek çok insan öğrenirken müziği faydalı bulur, bu nedenle öğrenmek istediğin dildeki bir şarkıyı dinlemeye ve şarkının kelimelerini anlamaya çalış.
 9. Tek kelimeyi veya ifadeleri çevirmek dışında Google Translate'den kaçın çünkü Google Translate doğru dil bilgisi kullanmaz.
 10. Öğrenmene yardımcı olacak bir dil uygulaması kullanabilirsin.

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 23 Haziran 2024
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21