Şaka Cinayette İyi Hal İndirimi

İstanbul Küçükçekmece’de geçen yıl kız arkadaşı Yağmur Önüt’ü tüfekle vuran üniversitesi öğrencisi Egemen Vardar ‘bilinçli taksirle ölüme neden olma’ suçundan 5 yıl 10 hapse çarptırıldı. Kararı duyunca sinir krizi geçiren anne Sevgi Gülseren “5 yıl sonra çıkıp evlenecek çocukları olacak” diye feryat etti.

Şaka Cinayette İyi Hal İndirimi

Haliç Üniversitesi Turizm Otelcilik Bölümü öğrencisi Egemen Vardar (21), aynı okulda okuyan kız arkadaşı Yağmur Önüt’ü (20) Küçükçekmece’deki babaannesinin evinde 19 Nisan 2016 günü av tüfeğiyle vurarak öldürdüğü gerekçesiyle kasten öldürme suçundan müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

Bakırköy 9’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen karar duruşmasında mütalaa veren Cumhuriyet Savcısı Tuba Köse, sanık Egemen Vardar’ın ‘sevdiği kişiyi’ babasının evinde, ailesini ve kendisini zor durumda bırakacak şekilde kasten öldürmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğunu, doğrudan ya da olası kastla hareket ettiğini gösterir bir delilin bulunmadığı belirtti. Savcı Köse, sanığın bilinçli taksirle, yani istemediği ancak sonucu öngördüğü bir hareketle ölüme sebebiyet vermeden dolayı “bilinçli taksirle öldürme” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

“KEŞKE BEN ÖLSEYDİM”

Son sözü sorulan tutuklu sanık Egemen Vardar, “Yağmur benim sadece sevgilim değil ayrıca en yakın arkadaşımdı. Benim hayat hikayem bitti hakim bey. Keşke ben ölseydim” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Egemen Vardar hakkında “kasten öldürme” suçundan dava açıldığını, ancak sanığın eyleminin bilinçli taksir aşamasında kaldığı anlaşıldığından suçun meydana geliş şekli, bilinçli taksirin derecesi sonucunda 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın eyleminde öngördüğü neticeyi istememesine karşı neticenin meydana gelmiş olduğunu ifade eden mahkeme, olayın bilinçli taksirle gerçekleştiğinden cezasının 7 yıla çıkartılmasına karar verdi. Mahkeme, sanığın duruşmalardaki iyi halini göz önüne alarak cezasının 5 yıl 10 aya düşürülmesine hükmetti. Mahkeme, sanık Egemen Vardar’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

ANNE SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Kararı adliye bahçesinde öğrenen Yağmur Önüt’ün annesi Sevgi Gülseren sinir krizi geçirdi. Gülseren ağlayarak “Sanık 5 yıl sonra çıkacak, evlenecek, çocukları olacak. Benim çocuğumun neyine verdiler beş yıl. Gözlerine mi o ellerine saçlarına mı. Neyine verdiler 5 yıl.” diye feryat etti.

“BARIŞMAYIN”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına basın açıklaması yapan Gülsüm Kav “Arkadaşları Yağmur’un ayrı kaldığı 6 aylık dönem içerisinde mutlu hissettiğini dışarıda başka bir hayat varmış dediğini söylediler. Bu karar bu anlamıyla hukuk dışıdır ve siyasetin bakış açısını yansıtıyor. Gülen taraf adaletsiz bir şekilde ayrıldı adliyeden ama son gülen iyi gülecek. Kadın kardeşlerim size sesleniyorum, size şiddet uygulayan erkeklerle barışmayın. Şiddet uyguladıklarında yasal hakkınızı kullanıp şikayet edin. Yoksa cezasız kalıyorlar.”

“SEVİLMEKTEN KORKUN BU ÜLKEDE”

Davaya bakan platform avukatı Esin Yeşilırmak ise yaptığı açıklamada “Sevgi gerekçe yapıldı bu kararda. Çünkü sanık çok seviyorum demişti ilk duruşmada. Sevginin ne kadar öldürücü bir şey olduğun gördük. Her kadın sevilmekten çok çok korksun bu ülkede. Çünkü sevgiden öldürülebilirsiniz ve ceza almayabilirsiniz. Gerekçe bilimsel değil hukuksal değil. Biz itiraz edeceğiz.” dedi.

2 YIL HAPİS YATACAK

9 aydır tutuklu bulunan Egemen Vardar Ceza infaz kanuna göre aldığı 5 yıl 10 hapis cezasının infazı üçte ikisi olan 3 yıl 10 ay yatacak. Vardar’ın cezaevinde yattığı süre çıkarıldığında cezası 3 yıl 1 ay hapis. Son 1 yıl şartlı tahliyeden yargılanacak olan Vardar yaklaşık 2 yıl sonra tahliye olacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2017, 10:13

YORUM EKLE