Bu elbise güne damga vurdu!

Dün Tumblr'da paylaşılan bir elbise fotoğrafı, saatlerdir tüm dünyada gündem olmuş durumda. Bazıları beyaz-altın renkte olduğunu, bazıları ise mavi-siyah renkte olduğunu söylüyor, kalpler kırılıyor, sesler yükseliyor. Peki elbise gerçekte ne renk? Açıklıyoruz!

Bu elbise güne damga vurdu!
Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da fotoğraftaki elbisenin rengi üzerine binlerce yorum yapıldı.


Söz konusu görsel, 21 yaşındaki İskoç şarkıcı Caitlin McNeill tarafından Tumblr'da yayınlandı ve sosyal medyada kıyamet koptu.

Tüm dünya dün akşamdan beri bu elbisenin rengini konuşuyor.

Bazısı “kör müsünüz, beyaz işte” derken, bazıları ise “abi elbise baya baya mavi, nasıl beyaz dersiniz?” diye cevap veriyor.

Bütün dünyada bir nevi “tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan” tartışması başlatan bu görüntü, ilk olarak Swiked adlı bir tumblr hesabında paylaşıldı.

“Arkadaşlar lütfen bana yardım edin…

Bu elbise altın-beyaz mı, yoksa siyah-mavi mi? ben ve arkadaşlarım bir türlü karar veremiyoruz ve kafayı yemek üzereyiz” yazan kullanıcının fotoğrafı altında tam anlamıyla DEV bir tartışma başladı.

Akabinde olay tüm internette viral oldu, konu hakkında Mashable, CNN International, USA Today, Business Insider başta olmak üzere, pek çok haber sitesinde yorumlar yapıldı.

Tartışmaya ilginç bir şekilde ünlüler de katıldı. Taylor Swift’ten oyuncu BJ Novak’a kadar pek çok kişi, elbise tartışmasında taraf oldu. 
Olayın Türkiye ’de yayılması ise, Ekşi Sözlük’te “renkleri anlaşılamayan elbise fotoğrafı” başlığının açılması sonrasında yaşandı. Bu sabah saat 9 itibariyle tam 9 sayfa entry girilen başlıkta en dikkat çeken açıklama ise, olayı “mavi hissizliği” denilen bir duruma bağlayan ‘corona borealis’ kullanıcısının yorumu. Entry’de şöyle deniliyor:

“Özetle "mavi hissizliği" denen led / lcd ekranlarla hayatımıza girmiş bir göz zayıflığını ortaya çıkarmış fotoğraftır. Beyaz görenler tasarımla ve renklerle uğraşıyorlarsa, yazık. İnterneti sallayıp kavurmuş, çok kişinin beynini yakmış. Birbirinden ayrılan çiftlerin bile olduğu durumu yaratmıştır.”
 
Yine Ekşi Sözlük kullanıcısı ‘salt benlik’in açıklamasına göre ise, göz yanılsamasının sebebi şunlar:
 
“- buzdolabıyla çekilmiş fotoğraf kalitesi
- kişiden kişiye değişen renk ayrım ve algı farklılığı
- fazla pozdanmış fotoğrafa yapılan gözsel optik düzeltme (referansı gölge veya aydınlık olarak almak)
- led ekranlı çoğu alette, ekranda, vb. mavi ışığın çokça kullanılması ve mavi-körluğu/hissizliği yaratması”
Son olarak güne bu tartışmayla uyanan Türkler de konuyla ilgili fikirlerini belirtmekten geri kalmadılar.


Sonuç olarak, elbisenin rengine dair net bir sonuca ulaşılamadı ise de şu kadarı herkesin ortak fikri: Ortada bir göz yanılsaması, bir renk bozulması var. Fotoğrafın renklerini açtığınız zaman beyaz-altın, mevcut haliyle baktığınızda ise mavi-siyah görünüyor.
 
Bazı kullanıcılar elbiseyi altın sarısı ve beyaz olarak algılarken, bazıları ise mavi ve siyah olarak görüyor.
 
Peki insanların aynı elbiseyi farklı renkte görmelerinin nedeni ne? Öncelikle monitör ayarlarıyla ilgili olmadığını söyleyelim. Çünkü aynı ekrandan bakan bir çiftin de farklı renkler gördüklerine dair bilgimiz var.
 
Fotoğraftaki elbisenin farklı renkte görülmesinin bilimsel bir nedeni var: Görsel yanılsama.
 
İnsan beyni nesnelerin rengini, kendi ve çevresindeki nesnelerin yansıttığı ışıklarla belirliyor. Bu yüzden de bir nesnenin rengi, onu çevreleyen nesnelerin rengiyle ilişkili olarak algılanıyor.
PEKİ GERÇEK RENGİ NE
 
Tartışmalara noktayı koyan ise dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden Adobe oldu. Konuya ilişkin bilgisayar yazılımından faydalanan Adobe uzmanları, elbisenin rengini mavi ve siyah olduğunu açıkladı.
 
İnternet üzerinden de satılan ve bir manken üzerinde teşhir edilen elbisenin gerçek renginin mavi ve siyah olduğu anlaşıldı.
 
İŞTE O FOTOĞRAFIN GERÇEK HİKAYESİ
 
McNeill dünyayı ikiye bölen tartışmaya neden olan fotoğrafın hikâyesini ise şöyle anlattı:
 
"İki yakın arkadaşım evlenirken gelinin annesi fotoğrafı çekip kızına gönderdi. Arkakadaşım da elbiseyi nişanlısına gösterdi ve rengiyle ilgili anlaşmazlığa düştüler. Bütün arkadaşlarımız da ihtilafa düştü."
 
Sonra McNeil yetenek avcısı Sarah Weichel'a atfedilen Tumblr sayfasından fotoğrafı paylaşınca da sosyal medya yıkıldı.
 
Bir diğer internet sitesi ise elbisenin satıldığı mağazanın internet sitesinde bu modelin 'beyaz ve altın rengi' modelinin hiç olmadığını, üretici firmayı telefonla arayarak bunu teyid ettiklerini belirtti.
 
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 11:00

YORUM EKLE
YORUMLAR
Betül tezarslan
Betül tezarslan - 5 yıl Önce

İyide ben mor kahverengi görüyorum o zaman ben ne oluyorum uzaydan falan mı geldim yapmayın ya ?

burak
burak - 5 yıl Önce

Rengi beyaz-altın rengi değil mi ?

Kör
Kör - 5 yıl Önce

görmek istemiyorum

med
med - 3 yıl Önce

bana altın mavi geldi acaba