Ambulanslar ardarda geliyor

Nevşehir ve Niğde'de dün yaşanan kar yağışı ve lodos sonrasında 155 kişi, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi.

Ambulanslar ardarda geliyor

Nevşehir merkez ile Gülşehir, Derinkuyu, Acıgöl ve Avanos ilçeleri ile bağlı belde ve köylerde 17'si çocuk, 95 kişi, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek, kentteki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Niğde'de de sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 14'ü çocuk 60 kişi, kentteki hastanelere kaldırıldı. Zehirlenen 135 kişinin hayati tehlikesinin bulunmadığı, tedavilerinin sürdüğü belirtildi.

NEVŞEHİR’DE ZEHİRLENEN KİŞİ SAYISI 95’E ÇIKTI 

Nevşehir’de dün yaşanan kar yağışı ve lodos sonrasında sabah 75 kişi olan sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen sayısı 95’e çıktı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık İl Müdürü Dr. Rahim Ünlübay vatandaşları karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyardı. Ünlübay, “Özellikle akşamdan sonra başlayan şiddetli rüzgardan sonra dün geceden itibaren karbonmonoksit zehirlenme vakaları yaşandı. Dün gece itibarıyla 70 civarında olan zehirlenme sabah itibarıyla bu rakam 95 oldu. Ama Allah’a çok şükür şu ana kadar hayati riski olan bir vakamız bulunmamaktadır. Bu vakalardan 15 ila 20’sini çocuklarımız oluşturmaktadır. Bu konuda bizler tüm vatandaşlarımızı bilinçli olmaya davet ediyoruz. Özellikle sobanın tam söndürülmesi, yanarken altının kapatılmamasını istiyoruz. Bu konuyla ilgili olarak tüm ilçelerimize, tüm muhtarlarımıza tekrar haber gönderip köylerimizde, ilçelerimizde bu vakaların yeniden yaşanmaması için uyarılarımızı yaptırıyoruz” şeklinde konuştu. 

NİĞDE’DE OKULLAR TATİL EDİLDİ, 60 KİŞİ ZEHİRLENDİ 

Niğde’de gece başlayan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Okullar 2 gün süreyle tatil edilirken, sobadan sızan karbonmonoksit gazından 60 kişi zehirlendi. 

Zehirlenenlerden 14’ü Niğde Çocuk Hastanesi’ne tedaviye alınırken, 46 kişi ise Niğde Devlet Hastanesi ve İlçe Hastanelerinde tedavi altına alındı. Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Yücel, hastanelere başvuran vatandaşların bir çoğunun tedavilerinin ardından taburcu edildiğini a"çıkladı. 

Gece başlayan tipi nedeniyle birçok yerde hasarlar meydana gelirken, Niğde Belediyesi kar temizleme ekipleri gece boyunca yolları solüsyonla temizledi. Ekipler çarşı içerisinde kaldırımları ATV aracına bağladıkları tankerle solüsyon dökerek temizliyorlar. Niğde’de berber esnafı Yasin Çeviker beklenen kar yağışının geldiğini ve havanın soğumasıyla vatandaşların yollarda dikkatli olmalarını istedi.

SOBA ZEHİRLENMESİNE KARŞI ÖNLEMLER

Kış aylarında sobanın yanlış kullanılması veya yanlış maddelerin yakılması sonucunda ortaya çıkan zehirli gazın teneffüs edilmesi, soba zehirlenmeleri ve takibinde ölümlere yol açıyor.

Ucuz bir kömür ile kıyaslandığında o kadar da ucuz olmayan hayatınızı tehlikeye atmamalı, kaliteli bir yaşam standartı için aşağıdaki maddelerde belirtilen önlemleri hayata geçirmelisiniz:

- Bacanızı bir sene içerisinde en az iki defa temizletmeli ve tıkanıklıklardan arındırmalısınız,
- Tavanınız soba bacasından ve bacanız çatıdan en az bir metre kadar yukarıda olmalıdır,
- Baca üzerine baca şapkası taktırılmalı, bacanın bu şekilde tıkanması engellenmelidir,
- Soba yakılırken tamamı doldurulmamalı, yandıktan bir süre sonra yakılacak maddeler eklenmelidir,
- Sobanın maksimum dörte üçü doldurulmalı, daha fazlası doldurulmamalıdır,
- Sobaya yakın yerlerde uyunmamalı, mümkünse belli zaman aralıklarıyla kalkılıp soba kontrol edilmelidir,
- 2 saat arayla sobanın bulunduğu odanın camları açılmalı ve havalandırılmalıdır,
- Sobanın çabuk yanması için benzine başvurulmamalıdır,
- Mümkünse oksijen eksilme sensörü kullanılmalıdır,
- Sobanın bulunduğu ortamda bulunan insanların gözleri kızmarmaya başlarsa soba hemen söndürülmeli ve yakıtı değiştirilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 16:20

YORUM EKLE