Sarıkamış komutanının günlükleri...

Murat Bardakçı, 100. yılında Sarıkamış'ta yaşanan faciayı yazdı. Buna göre Sarıkamış'ta Enver Paşa'dan daha fazla sorumluluğu bulunan başka bir isim daha var..

Sarıkamış komutanının günlükleri...

Tarihçi gazetesi Murat Bardakçı yine bir tartışmanın kapısını araladı. 100. yılında Sarıkamış harekatını yazan Bardakçı, Allahüekber Dağları'nda 100 bine yakın askerin şehit olduğu faciayla ilgili Enver Paşa'dan daha önde gelen bir komutanın olduğunu yazdı. Bardakçı Enver Paşa'dan daha büyük sorumluluğunun olduğunu vurguladığı Hafız Hakkı Paşa'nın muharebe dönemi tuttuğu günlükleri yayınladı.

O İSİM HAFIZ HAKKI PAŞA

Buna göre Hafız Hakkı Paşa Sarıkamış harekatından önce Osmanlı Genelkurmayı'nın ikinci başkanıydı.. Ardından önce Sarıkamış'taki 10. Kolordu'nun, kısa bir müddet sonra da 3. Ordu'nun başına getirilmiş, bozgunu bizzat yaşamış ve cephede kaptığı tifüs yüzünden 15 Şubat 1915'te Erzurum'da vefat etmişti.

Sarıkamış komutanının günlükleri

"ALLAH SENİ AFFETSİN ENVER"

Hafız Hakkı Paşa'nın günlüklerinde ilgi çekici bir bölüm daha var. Hakkı Paşa yenilgi sonrası 100 bin masum askerin şehit olduğunu yazıyor. Ve bu faciadan da Enver Paşa'yı sorumlu tutarak "Allah seni affetsin Enver" diye yazıyor:

Ah Enver! Ah! Bu kış seferini ta’cil etmek (hızlandırmak), sonra da bu parlak taarruzda 9. Kolordu’yu dörtnala kaldırmakla yüz bin masumun kanına girdin! Allah seni affetsin

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2016, 12:44

YORUM EKLE