Tıbbi Esrar Trafik Kazalarını Azaltıyor !

Kolombiya Halk Sağlığı Üniversitesi ABD’de de ilginç bir araştırmaya imza attı.

Tıbbi Esrar Trafik Kazalarını Azaltıyor !

Bu yeni araştırmaya göre tıbbi esarın kullanılmaya başladığı yerlerde araba kazaları azalıyor.

Tıbbi esrarın yasal olarak kullanıldığı 18 eyalette gerçekleşen araştırma için 1993’ten 2013’e kadar bütün kaza verileri incelendi.

Araştırmacılar tıbbi esrarın ağrı kesicilerde kullanılmasıyla birlikte opioidle alakalı çarpışmaların azaldığı saptandı.

Araştırmacılar bunun tıbbi marihuananın ağrı kesici olarak verilen opioidlerin yerini almasının bir sonucu olduğuna inanıyorlar.

Çalışmanın baş yazarı olan H. Kim, “Kişilerin mide hastalığının şiddetli ya da kronik ağrı tedavisinde marihuana önerilmesi nedeniyle tıbbi esrar kullanımının yasal olduğu durumlarda opioid kullanımının olumsuz sonuçlarının zamanla azalmasını umuyoruz.” dedi.

Bu tür ağır vak’alarda kullanılan opioid ise vücutta morfin gibi etki gösteren kimyasal maddelerden yapılıyor.  Bu nedenle esrara göre daha büyük etkilere yol açabiliyor.

Kim, ülke çapında esrar içeren ölümcül kazalar arasında, sürücülerin % 25’inin yasa yürürlüğe girmeden önce öldüğünü, % 33’ünün ise tıbbi esrar yasasından hiç geçmemiş olan eyaletlerde öldüğünü açıkladı.

Tabi uzmanlar yine de tıbbi olsa da bu esrarları kullanan kişilerin, kullanmayanlara göre daha fazla kaza yapabileceğini öne sürdü. Bir rahatsızlık ya da zorunluluk hali yaşanmıyorsa, bu ürünlerin kullanılmamasını gerektiğini belirtiyorlar.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2016, 12:21

YORUM EKLE