O hastalığı develer bulaştırmış!

MERS'in develerden insana bulaştığına yönelik en güçlü kanıt bulundu.

O hastalığı develer bulaştırmış!

Ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromunun (SARS) değişik bir türü olan "corona virüsü" MERS'in develerden insanlara bulaştığına dair en güçlü kanıtın keşfedildiği bildirildi.
 

Sonuçları "New England Journal of Medicine" dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, Suudi Arabistan'da kasım ayında MERS nedeniyle yaşamını yitiren 44 yaşındaki deve sahibinin hastalığı incelendi.
Tekrarlanan testler, adamın ve bir devenin aynı virüsle enfekte olduklarını gösterdi. Virüsü önce devenin kaptığı, adamın devenin akan burnuna ilaç sürdükten sonra hastalandığı ortaya çıktı.
Vanderbilt Üniversitesi'nde enfeksiyon hastalıkları uzmanı doktor William Schaffner, "daha önce MERS'in develerden insanlara bulaştığı saptamasında eksik parçalar bulunduğunu, ancak bu vakada tüm parçaların bir araya geldiğini" söyledi.
Araştırmada, deve sahibinin dokuz hayvanı bulunduğu, ekim ayında hayvanlardan dördünün hastalandığı, bir hafta sonra adamın grip benzeri semptomlar gösterdiği belirtildi. Kasım başında Cidde'de bir hastaneye kaldırılan deve sahibinin hastaneye kaldırıldıktan iki hafta sonra yaşamını yitirdiği, develerin ise iyileştikleri hatırlatıldı.
Başlangıçta ateş ve öksürüğe neden olan MERS, ölümle sonuçlanan zatürreye yol açabiliyor. Virüs, ilk ortaya çıktığı günden bu yana iki yıl içinde 800 kişiye bulaştı, bu kişilerden 300'ü hayatını kaybetti.
Vakaların büyük bölümü Suudi Arabistan ve komşularında görülüyor. Bu bölge dışında görülen hastaların çoğunun Ortadoğu 'da seyahat ettikleri biliniyor. 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 23:01

YORUM EKLE