İşte metabolizmanızı hızlandıracak öneriler..

Hızlı bir metabolizmanız yoksa ve sürekli kilo alma eğilimindeyseniz bu ipuçları tam size göre..

İşte metabolizmanızı hızlandıracak öneriler..
Sadece genetik yatkınlıkla mı mümkün böylesine hızlı metabolizmalar? 

Genetik faktörler elbette başta olmak üzere yaş, cinsiyet, hormonlar,kas kütlesi ve egzersiz de metabolizma hızımızın belirleyici faktörleri arasında. İyi çalışan bir metabolizma varsa bir adım öndesiniz demektir.

Metabolizma hızı kilo vermenizde, almanızda ve korumada sizin yolunuzu, hızınızı belirler. Elbette ki onu canlandırmak da mümkün.

Nasıl mı? İşte altın kurallar:

1.Kahvaltı olmazsa olmazınız olsun. Yeni bir güne başlamanın altın kuralı kahvaltı yapmakla mümkün. Kahvaltı masanızda mutlaka tam tahıllı ürünler ve protein kaynakları olsun. Yumurta ise olmazsa olmaz ki kendisi en anne sütünden sonraki en kaliteli proteindir.

2. Yeterli protein alın. Beslenmenizde yağsız protein kaynaklarına yer verin. Yağsız kırmızı et, tavuk, balık ana öğünlerde tercih edebileceğiniz proteinlerdir.

3.Su mucizesine inanın. Su derimiz, saçımız, sindirim sistemimiz ve vücudumuzun daha nice sistemi için adeta mucizevi bir kaynak. Günlük 2.5-3 litre su içmek en vazgeçilmez alışkanlığınız olsun.

4. Posalı besinleri tercih edin. Tam tahıllı besinler, kuru baklagiller, sebze ve meyveler beslenmemizde mutlaka yer almalı.

5.Baharatların büyülü dünyasından faydalanın. Tarçın, zencefil, biberiye, kırmızı biberlerin gücü adına! Hem yemekleriniz tatlansın hem de metabolizmanız canlansın.

6.Ara öğünleri atlamayın. Uzun süre aç kalmak metabolizmanızı yavaşlatır, onu canlandırmanın yolu 2.5-3 saatte bir küçük atıştırmalar yapmaktır. Meyve, ayran, süt, badem ya da küçük sandviçlerle minik ara öğünler yapabilirsiniz.

7.Yeterli kalsiyum alın. Hem karın bölgesindeki yağlanmadan kurtulmak hem de metabolizmanızı ateşlemek istiyorsanız kalsiyum almaya dikkat edin. Yağsız süt ve süt ürünleri en iyi alternatiflerdir.

8.Aktif olun. Asansör değil merdivenleri kullanın, kendi suyunuzu, kahvenizi kendiniz alın, yakın mesafelerde arabayı değil yürümeyi tercih edin. Sizin tercihiniz hangisi olursa olsun bi tık hareket her daim metabolizmayı ateşleyecektir unutmayın.

YORUM EKLE