Gözlerinizin Şişmesine Neden Olabilir?

Litrelerce su içmenize ve yediklerinize tuz atmamanıza rağmen sabahları şişmiş gözlerle mi uyanıyorsunuz? İşte hiç bilmediğiniz, gözlerinizin şişmesine neden olan besinler...

Gözlerinizin Şişmesine Neden Olabilir?

Fast food
 
Ekstra tuz eklemeseniz bile öğle yemeğinizde 2 bin miligram, yani bütün gün yemeniz gerekenden daha fazla sodyum yer alıyor. Yüksek oranda sodyum aldığınızda vücudunuz şişer.

Domates
 
Solanin içeren meyve, inflamasyon ve şişliğe neden olur. Bilimsel olarak kanıtlanmasa da eklem yangısı gibi inflamatuar hastalıklara sahip hastalar, domates yemeyi bıraktıktan sonra daha iyi olduklarını söylüyorlar.

Patlıcan


 
Patlıcan da domates gibi solanin içerir. Yine bilimsel olarak kanıtlanmasa da, gözlerin şişmesine neden olur. Patlıcan yemeyi bıraktıktan 3 hafta sonra farkı görebilirsiniz.

Konserve yiyecekler
 

Konserve yiyeceklerdeki fazla sodyumdan kurtulmak için pişirmeden önce iyice yıkamanız gerekir.

Buğday ekmeği


 
Gluten intoleransına sahipseniz veya buğday alerjiniz varsa, ekmek yediğinizde vücudunuzda şişlikler meydana gelebilir. 

Süt ürünleri
 
Süt, peynir ve yoğurt da inflamatuar besinler olduğundan şişliğe neden olabilir. Özellikle de alerjiniz varsa. Süt ürünlerini azalttığınızda gözlerinizdeki şişliğin azaldığını göreceksiniz.

Acı biber


 
Kapsaisin içeren acı biberler vücut dokunuzun yanarak iltihaplanmasına sebep olabilir. Bu durumdan gözleriniz de etkilenebilir.

Şeker
 
Beyaz şeker tükettiğiniz en inflamatuar besinlerden bir tanesidir.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2016, 09:33

YORUM EKLE