MEB bakın ne yapıyor?

Hükümet, yurt dışında bulunan cemaat okulları için harekete geçti. İlk olarak okulların bulunduğu ülkelere MEB, yeni okullar açacak.

MEB bakın ne yapıyor?

Hükümet, Türkiye'deki "paralel yapı" ile mücadele kapsamına belirlediği rotayı bu kez yurt dışındaki okullara çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Türk okullarıyla ilgili düzenlemenin de detayları belli olmaya başladı. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı, ilk olarak cemaatin okullarının bulunduğu ülkeler öncelikli olmak üzere, belirlenen ülkelere okullar açılacak. Hükümet, ilgili düzenlemeye son şeklini, Bakanlar Kurulu'nda yapılacak toplantıda verecek.

 
Hazırlıkları geçen yıl başlayan çalışmaya ilişkin eğitimcilerin de olumlu görüş belirttiği, kurumsal yapılanma, devletin katılımı ve işletme konularındaki önerilere göre, yeni yapılanmanın şu unsurlardan oluşacağı öğrenildi:
 
- Kurumsal yapı MEB bürokrasisinden ayrı, daha ‘sivil’ bir yapı olacak. Bu nedenle başkanlık veya müsteşarlık olarak değil ‘ajans’ olarak yapılanacak.

- Ajans, ‘özel hukuk tüzel kişiliği’ olacak ve ‘gönüllülük’ esasına dayalı olarak eğitimle ilgili sivil toplum kuruluşlarının ortaklığıyla oluşturulacak. Bağış, yardım ve proje destekleri alabilecek, verebilecek.

- İlk etapta yurt dışındaki devlete bağlı Türk okulları kadrolarıyla birlikte Ajans’a devredilecek; müfredatı yine MEB belirleyecek.

- Ajans, paralel yapı okullarının bulunduğu ülkeler öncelikli olmak üzere yurt dışında okul ve yurtlar yaptırabilecek ve işletmesini üstlenecek.
Öğretmenler izinli sayılacak
 
- Okul ve yurt yaptırılacak ülkelerin bakanlıkları ve o ülkelerdeki eğitimle ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapılacak.

- Eğitim kadrosu Türkiye’deki özel okullardan, devlet okullarından ve yeni mezunlardan seçilecek öğretmenlerden oluşturulacak.

- MEB’den görevlendirilecek öğretmenler yurt dışı görevleri süresince ‘izinli’ sayılacak, maaşları bu süre boyunca ‘ajans’ tarafından ödenecek. Ancak öğretmenlere Türkiye’ye döndüklerinde MEB’deki görevlerine devam etme imkanı tanınacak.

- Eğitim yatırımı yapılacak ülkelerin resmi ve sivil kurumlarından da öğretmen alınabilecek.
İşareti Erdoğan vermişti
 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 10:09

YORUM EKLE