Bu uygulama intihar edecekleri buluyor!

İntiharı önleyen cep telefonu uygulaması Güney Kore'de sisteme girdi. Güney kore en çok intihar görülen ülke. İntiharı önleyen akıllı cep uygulaması nasıl çalışıyor?

Bu uygulama intihar edecekleri buluyor!

Güney Kore'de hükümet, çocuklarının intihar etmeleri olasılığına karşı ebeveynleri uyaran telefon uygulamalarına yeşil ışık yaktı. Bu uygulamalar, akıllı telefonlardan gönderilen mesajlarda veya internette yapılan aramalarda intihar ile ilgili kelimeleri tespit edip, ebeveynlere uyarı mesajı gönderiyor.

Güney Kore Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Gençler arasında intihar toplumsal bir sorun haline geldi" denilerek, bu nedenle sistematik ve iddialı önlemler alınması gerektiği vurgulandı.

Sözkonusu uygulamaları kullanmak zorunlu olmayacak. Ancak yetkililer; okullar, öğrenciler ve anne-babalar arasında hızla yaygınlaşacağını umuyorlar.

İNTİHAR ORANI EN YÜKSEK ÜLKE

Güney Kore, OECD ülkeleri arasında intihar oranı en yüksek olan ülke. Özellikle de gençler, okulda başarılı olma baskısı ve ailevi sorunlar nedeniyle sık sık intihara başvuruyor.

Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, ülkede 2009 ile 2014 yılları arasında intihar eden öğrencilerin sayısı 878'i buldu. Sadece 2014'de 118 öğrenci intihar etti.

Geçen yıl 14-19 yaş arasındaki Güney Koreli öğrenciler arasında yapılan bir ankette intiharı düşünmüş olduğunu söyleyen gençlerin oranı da yarıdan biraz fazla çıktı.
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2015, 17:54

YORUM EKLE