Beynin pusula merkezi bulundu!

Beynin yön bulma duygusunu yöneten nokta keşfedildi.

Beynin pusula merkezi bulundu!

Beynin yön bulma duygusunu yöneten noktası keşfedildi. Biliminsanlarının yeni keşfi, alzheimer ve demans hastalıkları için tedavi umudu olabilir.

Bilim insanları, beyinde yön bulma duygusunu kontrol eden bölgeyi tespit etti. Buna göre söz konusu bölgedeki beyin sinyalleri daha kuvvetli olan insanların, yön duyguları da güçlü oluyor.

Current Biology dergisinde yayımlanan çalışmada, yön duygusunu yöneten kısım ‘beyin içi pusula’ olarak adlandırılıyor.
İnsanlar, beyin içi pusulaları yavaşladığında kayboluyorlar. Yön bulmaya çalışan kişilerin beyninde Entorhinal Korteks'in bir bölgesinde sinyallerin arttığı gözlemlendi. Beyindeki sinyaller kuvvetlendikçe, kişilerin yollarını daha kolay bulduğu anlaşıldı.

Londra'da taksi şoförleri üzerinde yapılan çalışmalar, onların yola çıktıkları zaman önce hangi yöne gideceklerini hesapladıklarını ortaya koydu. Bu hesapların Entornihal Koteks’te yapıldığı ve yön duygusu güçlü şoförlerin daha çok sinyal yaydığı belirlendi.

Bu keşif alzheimer ve demans gibi hastalıklara umut ışığı olabilir. Zira bu hastaların yön bulma duygusunun neden kötülediği sorusu henüz netlik kazanmış değil.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 17:40

YORUM EKLE