1 Haftada Nasıl Saç Uzatılır ?

Saç uzatma sabır isteyen zorlu bir süreç olsa da size vereceğimiz bazı tüyolar sayesinde, hızlı bir şekilde saçlarınızı uzatabilirsiniz. Sadece bir yöntem değil birçok denenmiş ve etkili yöntemi sizlerle paylaşacağız.

Faydalı Bilgiler 14.10.2020, 02:05 14.10.2020, 02:47
1 Haftada Nasıl Saç Uzatılır ?

Belki yeni kestirdiğin saçından pişmansın ya da hızla yaklaşan bir etkinlik için saçını uzatmak istiyorsun. Sebeplerin ne olursa olsun, saçının uzamasını hızlandırmak için alabileceğin bazı pratik tedbirler mevcut. Ilık yağlı saç derisi masajı gibi besleyici saç bakımları dene, saçını stresten uzak tutacak bir saç bakım rutini oluştur ve saç uzatmaya yardımcı olduğu bilinen (protein ve biotin gibi) besinler tüket. Saçının bir haftada uzayacağı miktar sınırlıdır ama saçına göstereceğin birazcık ekstra ilgi, kısa zamanda uzamasını maksimuma çıkaracaktır.

1 HAFTADA HIZLI SAÇ UZATMA TARİFİ

Bir hafta kadar kısa bir süre içerisinde saçlarınızı hızlı uzamasını istiyorsanız, sizlere vereceğimiz tarif ile çok rahat ve kolay bir şekilde saçlarınızı uzatabilirsiniz. Uzun saçlar her zaman iyidir. Kadını gösteren en önemli aksesuarlardan bir tanesi olan saçlar uzun ve bakımlı olduğunda gerçekten dikkat çekersiniz. Bu nedenle saçlarınızı uzun ve bakımlı olmasını sağlayan tarifimizi uygulayın ve kronometrenizi çalıştırın. Bir ayda düzgün ve düzenli kullanılması halinde saçlarınızı ne kadar hızlı uzadığını göreceksiniz. İşte eşsiz ve harika saç bakımı tarif ve yöntemleri:

Malzemeler

 • Kâse
 • Zeytinyağı - 3-4 yemek kaşığı

Uygulanışı:
Bir kâse içerisine zeytinyağını koyun. Daha sonra mikrodalgaya en düşük ısıda olmak üzere 2 dakika bekletin. Çok aşırısı sıcak olmamasına ve uzun süre tutmamaya dikkat edin.

Mikrodalgadan çıkardığınız kâse içerisinde zeytinyağını saç derinize masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızda yaklaşık olarak 4-5 dakika bekletin ve saçlarınızı öne atıp, ayakuçlarınıza bakın. Böylece kan beyninize çıkmış olarak ve saçların uzamasını daha da hızlandırmış olursunuz.

Ardından saçlarınızı bir bone ile sarıp 2 -3 dakika kadar daha bekleyin ve ardından şampuan ile iyicene temizleyin. Haftada 2 kere uygulayacağınız ve hızlı saç uzatan maske sayesinde haftada en az 3 santime kadar saçlarınızı uzatabileceksiniz.

BİR HAFTADA SAÇ UZATMANIZ İÇİN AŞAĞIDA VERDİĞİMİZ '3 YÖNTEM'İ DENEYEBİLİRSİNİZ:

1. YÖNTEM: Saç Bakım Ürünleri Kullanmak

1) Ilık yağlı bir saç derisi masajı yap.
Ilık yağlı bir saç derisi masajında, doğal yağlar kullanılarak, saç derisinin sağlığı artırılır ve saç uzaması desteklenir. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, jojoba ve argan yağı gibi yağların hepsi bu masaj sırasında kullanılabilir. Ilık saç derisi masajlarının, saçın daha hızlı uzamasına yol açtığına dair bilimsel kanıt bulunmadığını unutma.

 • Yağı, bir kâse sıcak suyun içinde ısıtmakla başla. Kaynar sıcaklıkta olmadığına emin olmak için kullanmadan önce yağı test et, saçına ya da saç derine zarar vermeyecek ve seni rahatlatacak sıcaklıkta olsun.
 • Parmak uçlarını (tırnaklarını değil) kullanarak yavaş ve dairesel hareketlerle saç derine ılık yağla nazikçe masaj yap. Yanında bir partnerin veya arkadaşın varsa, saç derine masaj yapmana yardımcı olmalarını iste. Parmak uçlarıyla saç derine yaklaşık 3 dakika masaj yaptır.
 • Sonra yağı saç uçlarına doğru uygula ve yaklaşık 30 dakika beklet. Saçını yağdan arındırmak için, muhtemelen bir kereden fazla, güzelce şampuanla.
 • Yağ masajını, saçını şampuanladığın günlerde yap, böylece saçını her zamankinden daha sık yıkamak durumunda kalmazsın.

2) Saç maskesi yap.
Saçına biraz yakın ilgi göster ve haftada bir veya iki kez saç maskesi uygulayarak, daha hızlı uzamaları için saç köklerini teşvik et. Kendi doğal yağ maskeni yapabilir veya eczanede ya da kişisel bakım ürünleri mağazalarında reçetesiz satılan saç maskelerinden alabilirsin.

 • Bir bardak (230 ml) hindistan cevizi yağını birer yemek kaşığı (15 ml) badem yağı, macadamia yağı ve jojoba yağıyla karıştır. Maskeyi ıslak saçına uygula ve 10 dakika beklet. Sonra her zaman yaptığın şekilde saçını yıka ve kremle.
 • Aşırı yıkamanın önüne geçmek için, saç maskesini saçını genelde şampuanladığın günlerde kullan.

3) Hint yağı bakımını dene.
Hint yağı, cilt ve saç üzerindeki yararlı etkileriyle bilinir. Hint yağı saç maskesi kullanmak, saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olabilir.

 • Hint yağıyla saçına masaj yapmakla başla ve yağın saçlarından akmasına izin ver. Saçını ve kafanı plastik bir duş bonesi ile sar ki, yağ olduğu yerde kalsın. Bonenin altından büyük ihtimalle biraz yağ sızacağından, yastık kılıfını kirletmemek için yastığının üzerine bir havlu serebilirsin.
 • Yağı gece boyunca beklet. Ertesi sabah her zaman yaptığın gibi saçını yıka ve kremle, bütün yağın temizlendiğinden emin ol.

4) Elma sirkesiyle durula.
Elma sirkesi, saçında biriken tozu, kiri ve yağı çıkarmanın yanı sıra, saç bakım ürünlerinin kalıntıları için de oldukça etkili olabilir. Elma sirkesini saçını şampuanlamadığın günlerde doğal bir alternatif olarak kullanabilir ya da düzenli şampuan ve saç kremi rutininden hemen sonra uygulayabilirsin.

 • İki bardak suya iki yemek kaşığı sirke ekle ve saçını bu karışımla durula. Su keskin sirke koksa da, bu koku zamanla azalacaktır.

2. YÖNTEM: Saç Bakım Rutinini Düzenlemek

1) Saçını hafta boyunca iki üç kez şampuanla.
Şampuanlama rutinini haftada iki ya da üçe düşürmek, saç derindeki yağların saçına nüfuz etmesini sağlayacaktır. Saçın böylece nemlenerek kendi kendini onarabilecektir.

 • Haftada iki-üç kez şampuanlamadan dolayı saç derinin çok yağlı veya kaşıntılı olduğunu fark edersen haftalık şampuanlama miktarını istersen artırabilirsin.
 • Saçını düzgün bir şekilde şampuanlamak için şampuanı saç derine ovarak yedir, bunu yaparken saç derine masaj yap ve daha sonra şampuanı durularken şampuanın saç tellerinden akıp gitmesine izin ver.

2) Her duş aldığında saçlarını kremle.
Şampuanın aksine, saçını duşta ıslattığında daima saç kremi kullanman önemlidir. Saç kremi, saç köklerindeki yağ ve proteinleri yeniler ve saçlarının daha uzun ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

3) Duşun sonunda saçını soğuk suyla durula.
Serin bir duşun sonunda saçını soğuk suyla durulaman, üst deriyi kapatmaya yardım eder ve saçına şekil verdiğinde ona daha fazla kalıcılık sağlar.

 • Saç kreminden sonra soğuk suyla durulamak oldukça önemlidir. Soğuk su saç diplerini kapatarak saç kreminin vermiş olduğu nemi hapsedecektir.

4) Islak saçını bir havluyla sarmaktan kaçın.
Duştan çıkınca saçını kıvırıp bir havluyla sarma alışkanlığın olabilir ama bunu yapmak saç tellerinde kırıklara ve strese neden olabilir. Islak saçlar özellikle kırılgandır, bu yüzden saçını bir havluya sarmak yerine kuru bir havluyla nazik dokunuşlarla kurula.

 • Saçını bir havluya sarmak istiyorsan, ince ve yumuşak mikrofiber havluları kullanmayı deneyebilirsin. Bu havlular saçlarına karşı hassas bir malzemeden üretilir ve saçlarını kırmadan güzelce kurutur.

5) Uyumadan önce saçlarını tara.
Aslına bakarsan saçını her gün gereğinden fazla taraman saçların için kötü olabilir ve zayıf saç gelişimine yol açabilir. Bunun yerine, uyumadan önce hayvan kılından yapılmış bir fırça kullanarak bütün saçını bir kaç kez fırçala. Bu, saç derindeki yağı saç tellerine yayarak, saçlarının doğal yoldan nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

 • Saç derinle başla ve eşit darbelerle saçının her kısmını en az bir kez fırçala.
 • Günde bir kez uyumadan önce fırçalamak; saç derisindeki kan dolaşımını ve derinin sağlıklı gelişimini artırarak saçın uzamasını sağlar. Saçları taramanın saçı uzattığı bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, bu işlem saçının genel sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir.

6) Sıcakla saç şekillendiren aletlerden uzak dur.
Saçına zarar vermenin ve uzama yeteneğini engellemenin en yaygın yollarından biri saç kurutma makineleri, saç düzleştiricileri ve maşalar gibi sıcak aletleri kullanmaktır. Bu aletleri kullanmayı azaltmayı ya da saç bakım rutininden tamamen çıkarmayı dene. Daha doğal görünen saç stilleri tercih et, bu sayede saçının sağlıklı gelişimini engellememiş olursun.
-Sıcak saç şekillendiricilerinden kullanıyorsan, düşük sıcaklık ayarında ve saçına zarar vermesini önlemek için ısı yalıtımlı jel, krem ya da sprey ile birlikte kullanmalısın.

7) Saçlarını uçlarından aldır.
Mantıksız görünebilir ama saçı uçlarından aldırmak aslında daha hızlı uzamasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Düzenli olarak saç uçlarından aldırmak, saç tellerinin yıpranmasıyla ortaya çıkan kırıkları önleyerek saç kestirme ihtiyacını azaltır. Saç kırıkları, saç tellerinin üst taraflarında kopmalara neden olabilir, bu da daha kısa saça ve kuaföre daha fazla uğramana sebep olur.

 • Kuaförün, zararlı saç kırıklarının gelişimini engellemek için her 6 ila 8 haftada bir saçından yaklaşık 3 mm kadar kesmelidir. Kuaförünle düzenli randevular ayarla, böylece saçların sağlıklı kalır ve saç kırıklarından kurtulmuş olursun.
 • Ne sıklıkla saçlarını kısaltacağın, saçlarının uzama hızına ve uçlarının ne kadar zarar görmüş olduğuna göre değişecektir.

3. YÖNTEM: Beslenme ve Alışkanlıkları Düzenlemek

1) Saç artırıcı takviyelerden al.
Eğer beslenmen saçlarını artırıcı yeterli besinleri sağlamıyorsa, saçlarını güçlendirmek için formüle edilen bir multivitamin iyi bir seçenek olabilir. Biyotin tabletleri gibi üzerinde “saç için“ ibaresi bulunan, biyotin, C vitamini ve B vitamini gibi temel vitaminleri içeren saç sağlığını destekleyici vitaminler bulmaya çalış. Bu takviyeler saçının daha hızlı uzamasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

 • Herhangi bir takviyeyi kullanmadan önce doğru dozda aldığından ve takviyenin, kullandığın diğer ilaçlarla olumsuz bir etkileşime girmeyeceğinden emin olmak için doktorunla konuşmalısın.
 • Biyotin ve diğer saç besleyici vitaminler farklı işlevlere ya da farklı insanlarda farklı yan etkilere sebep olabilirler.
 • Tarım Bakanlığı ya da Sağlık Bakanlığı tarafından test edilen ve onaylanan takviyeleri kullan.

2) Proteince zengin besinler tüket.
Protein alımını artırmak, sağlıklı saç gelişimini destekleyecek ve saçlarının dökülmeye başlamasına engel olacaktır. Beslenmenin et, balık, fasulyeler, kuruyemişler ve tahıllılarla dengelenmiş olduğundan emin ol. Vejetaryen isen soya bazlı ürünlerden, bakliyatlardan, kuruyemişlerden ve tahıllardan yeterli protein almayı garantile.

 • Yüksek proteinli bir diyet uygulamak istersen, protein kaynağını akıllıca seçmen önemlidir. Bazı sağlık sorunlarına yol açan işlenmiş etlerden ya da tam yağlı süt ürünlerinden uzak dur.
 • Aynı zamanda, tam tahıllılar, meyveler ve sebzeler gibi yüksek lif ve besin kaynağı olan sağlıklı karbonhidratlardan yeterli miktarda aldığından emin ol.

3) “Baş aşağı” metodunu dene.
“Baş aşağı” metodu, başını kalbinden daha aşağıda tutarak, saç gelişimini destekleyen kan akışını uyarır. Yatağa uzan ve başının yatağın ucundan sarkmasına izin ver, böylece boynun yatak ucundan desteklenmiş olur. Günde 4-5 dakika bu pozisyonda kalmayı denemelisin. Bu metodun işe yaradığına dair bilimsel bir kanıt olmasa da, saç gelişimini desteklemek için deneyebileceğin zararsız bir yöntemdir.

 • Aşağı bakan köpek, omuz duruşu ya da baş üstü duruşu gibi yoga pozisyonlarını da yapabilirsin. Burada amaç, başı kalpten aşağıda tutarak, başa kan akışını yönlendirmektir.
 • Saç uzamasını desteklemek için, günde 4 dakika baş aşağı durmadan önce, Hindistan cevizi yağıyla saç derine masaj yapabilirsin.
 • Ayrıca, hafta başında saçının uzunluğunu ölçerek değişimi kaydedebilirsin.
 • Baygınlık ve baş dönmesi hissetmemek için baş aşağı pozisyonundan yavaşça kalk. Haftanın sonunda, saçını tekrar ölç ve sadece bir haftada ne kadar uzadığını not al.

İPUCU:
Ortalama olarak, saç bir ayda yaklaşık 1,3 cm uzar. Bu yöntemlerle bile, muhtemelen saçının bir haftada çok az uzadığını (sadece birkaç milimetre) göreceksin.Yorumlar (25)
Melek 6 yıl önce
Ben saçlarımı bir hevesle kısa kestirdim ama kuaför yanlış kesti ve saçım çok yavaş uzar bu sebeple artık psikolojim bozulmuştu araştırırken bu haberdeki bazı önerileri yapmaya başladım ve kısa sürede saçlarımın uzadığını fark ettim. Bende hemen devam etmeye başladım aynı şekilde. Çok şükür ki uzattım ve saçlarım artık çok daha uzun ve güzel..
Buradaki öneriler herkeste işe yarayacak diye bir şey olmadığı gibi zararlı bir şey de görmedim.. Benim gibi deneyenler yazsın buraya, bilgilenelim lütfen.
Merve 6 yıl önce
Çok geç uzuyor saçlarım ve bir de bu yöntemi deniyeyim bakalım. Umarım iyi gelir.
Leyla 6 yıl önce
Saçlarım kızıl uzatmaya çalışıyorum bakalım. Bu yöntemlerden birsini deneyeceğim bakalım bende işe yarayacak mı..
sevinç 7 yıl önce
Saçlarım yıllar içinde o kadar işlem gördü ki sonunda küstü bana. Eskiden hızla uzayan saçlarım hem uzamaz olmuştu hem de dökülmeye başlamıştı. Denemediğim yol, çare kalmamıştı ama sonuç alamıyordum. Arkadaşımın tavsiyesi ile K*** iksir gözenek açıcı kullanmaya başladım. Şimdi her gördüğümde arkadaşıma teşekkür ediyorum. Belki size de faydalı olur bu yöntem diye yazmak istedim. Saçlarım hem hızlı uzamaya hem de yeni saçlar çıkmaya başladı.
Duygu Sedirci 6 yıl önce
Saçlarım çok yavaş uzar ve gidip arka kısmı kazıttım uzarken çok çirkin görünmeye başladı bu modellerden yaptıran varsa anlar zaten beni hemen saçım o kadar kötü görünüyor ve çok yavaş uzadığı için uzun bir süre de kurtulamadım bu sebeple hemen hızlı uzatmak için yollar aradım bir sürü şey denedim ve hala bir çözüm bulamadım. Bu piyasada gezen keratin saçmalıklarından başka doğal yöntemler deneyen varsa buraya yazarlarsa çok sevinirim.
Sümeyye 5 yıl önce
Saçlarım hiç hızlı uzamıyordu. *** saça iyi geliyor, saçın temel maddesi dedikleri için *** yüklemesi yapmaya karar verdim. Doğal *** bakım setine denk geldim. Alıp kullandım ve çok faydasını gördüm. Saçlarım çok hızlı uzadı.
sabahat 6 yıl önce
Saçlarım düşüyor bilmiyorum ama çok sık yıkıyorum hala 20 yaşındayım ama ne yapabilirim ki..
Sema Girgin 6 yıl önce
Zeytinyağı uyguladığım zaman kokusuna ve yıkadığım zaman bile saçımda kalan yağlı hissiyat beni rahatsız ediyordu. Hem zahmetsiz bir kullanımı var hemde diğer markalara göre hem daha uzun kullanımlı hemde organik sertifikalı ürünleri tavsiye ederim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 05 Mart 2024
İmsak 06:01
Güneş 07:25
Öğle 13:21
İkindi 16:31
Akşam 19:06
Yatsı 20:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 28 75
2. Fenerbahçe 28 73
3. Trabzonspor 28 46
4. Beşiktaş 28 46
5. Kasımpasa 28 40
6. Başakşehir 28 39
7. Rizespor 28 39
8. Antalyaspor 28 38
9. Sivasspor 28 38
10. A.Demirspor 28 35
11. Kayserispor 28 35
12. Samsunspor 28 33
13. Alanyaspor 28 33
14. Konyaspor 28 31
15. Ankaragücü 28 30
16. Hatayspor 28 29
17. Karagümrük 28 29
18. Gaziantep FK 28 29
19. Pendikspor 28 26
20. İstanbulspor 28 13
Takımlar O P
1. Eyüpspor 25 61
2. Göztepe 25 52
3. Kocaelispor 25 45
4. Sakaryaspor 25 43
5. Bodrumspor 25 42
6. Bandırmaspor 25 40
7. Ahlatçı Çorum FK 25 39
8. Boluspor 25 39
9. Gençlerbirliği 25 34
10. Erzurumspor 25 31
11. Keçiörengücü 25 31
12. Ümraniye 25 30
13. Manisa FK 25 28
14. Adanaspor 25 26
15. Şanlıurfaspor 25 24
16. Tuzlaspor 25 24
17. Altay 25 15
18. Giresunspor 25 7
Takımlar O P
1. Liverpool 27 63
2. M.City 27 62
3. Arsenal 27 61
4. Aston Villa 27 55
5. Tottenham 26 50
6. M. United 27 44
7. West Ham United 27 42
8. Newcastle 27 40
9. Brighton 27 39
10. Wolves 27 38
11. Chelsea 26 36
12. Fulham 27 35
13. Bournemouth 26 31
14. Crystal Palace 27 28
15. Brentford 27 26
16. Everton 27 25
17. Nottingham Forest 27 24
18. Luton Town 26 20
19. Burnley 27 13
20. Sheffield United 27 13
Takımlar O P
1. Real Madrid 27 66
2. Girona 27 59
3. Barcelona 27 58
4. Atletico Madrid 27 55
5. Athletic Bilbao 27 50
6. Real Betis 27 42
7. Real Sociedad 27 40
8. Las Palmas 27 37
9. Valencia 26 37
10. Osasuna 27 36
11. Getafe 27 35
12. Villarreal 27 32
13. Deportivo Alaves 27 29
14. Sevilla 27 27
15. Mallorca 27 27
16. Rayo Vallecano 27 26
17. Celta Vigo 27 24
18. Cadiz 27 19
19. Granada 26 14
20. Almeria 27 9