Yozgat’ta 210 bin büyükbaş hayvana şap aşısı yapılacak

Türkiye’de tarım ve hayvancılık açısından önemli bir yere sahip olan Yozgat’ta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından sonbahar şap aşısı kampanyası başladı. Bu kapsamda il genelinde 210 bin büyükbaş hayvana şap...

Yozgat’ta 210 bin büyükbaş hayvana şap aşısı yapılacak
Türkiye’de tarım ve hayvancılık açısından önemli bir yere sahip olan Yozgat’ta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından sonbahar şap aşısı kampanyası başladı. Bu kapsamda il genelinde 210 bin büyükbaş hayvana şap aşısı yapılacak.

Ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 17 Eylül tarihinde başlayan şap aşılama kampanyası 17 Kasım tarihine kadar devam edecek. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Onur Polat, Yozgat’ın Kuyumcu köyündeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların şap aşısını yaparak köylü vatandaşlara şap aşısının önemi hakkında bilgi verdi. Ağırlarda bulunan büyükbaş hayvanlara şap aşısı yapan Polat, yaptığı açıklamada il genelinde 210 bin büyükbaş hayvan varlığı olduğunu, kampanya dönemi içerisinde hepsinin şap aşılarının tamamlanacağını söyledi. Polat, "17 Eylül'de başladığımız aşılama çalışmalarında şuana kadar yüzde 80’lik kısmını tamamlamış bulunmaktayız. Kalan yüzde 20’lik kısmını ise 10 gün içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Şap aşısı oldukça önemlidir. Yılda iki kez 6 aylık periyotlarla vurulmaktadır. Bu süre içerisinde hayvanları oluşabilecek hastalılardan da korumaktadır." dedi.

Şap hastalığının hayvanlarda et ve süt kaybına sebep olduğunu belirten Polat, "Şap hastalığına yakalanan büyükbaş hayvanlarda büyük bir performans kaybı olur. Bununla beraber büyük ölçüde et ve süt kaybı da yaşanır. Ülkemizde ciddi salgınlar şeklinde seyreden bu hastalıktan hayvanlarımızı korumak maksadıyla bu aşı çalışması yapılmaktadır. Ülke genelinde yaklaşık 12 milyon büyükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır. Bu kampanya döneminde ülke genelindeki 12 milyon büyükbaş hayvana şap aşısı vurulmaktadır. Aşılamanın genel olarak faydası şap hastalığı dediğimiz et ve süt kaybına neden olan bu hastalığın önüne geçilmesidir." diye konuştu.

Köy sakinleri de veteriner hekimlere teşekkür ederek, "Her hafta gelerek hayvanlarımızla ilgileniyorlar. Daha önceleri de hayvanlarımızı keneden korunması ilaçlamışlardı. Şimdide şap hastalığına karşı aşı yapıyorlar. Biz kendilerinden çok memnunuz Allah razı olsun. Bizim devlet yetkililerinden tek isteğimiz ithal hayvanların ülkemize girişini engellesinler. Çünkü bizlerin hayvanları ithal hayvanlar yüzünden para etmiyor. Yem fiyatları pahalı, bizler bu şartlarda hayvancılık yapmakta zorlanıyoruz." şeklinde konuştu.

YORUM EKLE