Otomotiv Test Merkezi için arsa tahsisi çalışmaları

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Otomotiv Test Merkezi için yaptıkları araştırmalarda Yenişehir bölgesinde uygun arazinin tespit edildiğini belirterek, ''TSE eliyle yürütülecek bu projenin, Yenişehir bölgesinde hazırlamış olduğumuz, şu...

Otomotiv Test Merkezi için arsa tahsisi çalışmaları
Bursa Valisi Şahabettin Harput, Otomotiv Test Merkezi için yaptıkları araştırmalarda Yenişehir bölgesinde uygun arazinin tespit edildiğini belirterek, ''TSE eliyle yürütülecek bu projenin, Yenişehir bölgesinde hazırlamış olduğumuz, şu an için 2 bin 600 dönümlük bir mera arazisinin bu maksatla uygun olabileceği değerlendirilmektedir'' dedi.
Vali Harput, yaptığı yazılı açıklamada, Otomotiv Test Merkezi konusunun, uzun süreden beri Bursa'da, vatandaşların, kamuoyunun ve basının gündeminde olduğunu hatırlattı.
Türkiye'de, Otomotiv Test Merkezi bulunmaması nedeniyle, imal edilen tüm otomobillerin, büyük masraflarla yurt dışına gönderildiğini, teste tabi tutulduktan sonra ihracatının yapılabildiğini ya da iç piyasaya sürülebildiğini vurgulayan Harput, bu anlamda Türkiye'de böyle bir merkezin yapılmasının hem maddi hem manevi hem de prestij olarak büyük önem taşıdığını ifade etti.
Harput, Bursa'da da bu doğrultuda uzun süreden beri Otomotiv Test Merkezi'nin yapımı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, son olarak konu hakkında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile önceki gün Bursa'da uzun bir görüşme yaptıklarını bildirdi.
Bu konuyla ilgili Bursa'da iki bölge üzerinde durulduğuna işaret eden Harput, şunları kaydetti:
''Öncelikle ve özellikle Karacabey ilçemizde Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM) arazileri üzerinde yoğunlaşılmıştı. Ancak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın tarım arazilerinin zarar göreceği gerekçesiyle konuya sıcak bakmadığı ve bu konuda fazla ısrarcı olmanın zaman kaybı olacağı kanaati bizde oluştu. Biz bunun üzerine ilimizin başka bölgelerinden, özellikle Yenişehir bölgemizin de bu maksatla uygun olabileceğini değerlendirdik. Yenişehir bölgesinde yapmış olduğumuz araştırmalarda bu manada uygun arazi tespit edildi. TSE eliyle yürütülecek olan bu projenin, Otomotiv Test Merkezi Projesi'nin Yenişehir bölgesinde hazırlamış olduğumuz, şu an için 2 bin 600 dönümlük bir mera arazisinin bu maksatla uygun olabileceği değerlendirilmektedir.''

-''TSE de olumlu bakıyor''-

Harput, TSE ve konuyu takip eden milletvekilleriyle yaptığı görüşmede, bir an önce ''Yenişehir ile ilgili başvurunun Bursa Valiliği'ne yapılması ve bölgedeki arazinin bu maksatla kullanımının talep edilmesi''ni, kendilerine ilettiğini belirterek, şu bilgileri verdi:
''Şu anda TSE'nin de olumlu baktığını belirtmek istiyorum. Şu anda bütün şartların buraya uygun göründüğünü belirtmek istiyorum. Her hal ve şartta Otomotiv Test Merkezi'nin Bursa'da yapılmasının, Bursa için hem prestij boyutu olarak hem de ekonomik boyutu olarak çok ciddi önem taşıdığını vurgulamak istiyorum. Valilik olarak her türlü desteği her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum. Bugünlerde belki önümüzdeki bayramdan hemen sonra valiliğimize yapılacak bir resmi müracaatla Yenişehir'deki arazilerin bu maksatlarda hukuki işlemini başlatmak istiyoruz ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın da verdiği bilgiye göre 2013 yılı yatırım programına eğer arsa konusu çözülürse hemen Bursa için Otomotiv Test Merkezi'ni gündeme alıyorlar.''
Vali Harput, yaklaşık 150 milyon dolarlık bir yatırım projesinin öngörüldüğünü belirterek, ''Burada belki bine yakın insanın istihdamını da düşünürsek ayrıca çok büyük bir değer katacağını, daha fazla söze hacet bırakmadan herkes anlayacak demektir. Şimdiden tüm kamuoyunun, vatandaşlarımızın, sivil toplumun, milletvekillerimizin, hükümetimizin bu konuda hem fikir olduğunu ve inşallah bunun en kısa zamanda sonuçlanacağını vatandaşlarımızla paylaşmak istiyorum'' ifadelerini kullandı.

Muhabir: Haluk Yüksel
Yayıncı: Doğan Sarıtaş

YORUM EKLE