Bursa'nın yarım asırlık simgesi teleferik son seferini yaptı

-Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe: ''Şu an 4 bin 600 metre olan teleferik, yaklaşık 8 bin 500 metre mesafeye ulaşacak

Bursa'nın yarım asırlık simgesi teleferik son seferini yaptı
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'a yeni teleferik projesi kapsamında, yarım asırdır kentin simgesi olan teleferik, son seferini yaptı.
Bursa'da 1963'ten beri hizmet veren eski teleferikle son yolculuğunu gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kadıyayla İstasyonu'nda yaptığı açıklamada, Bursa'nın tarihi bir güne daha şahitlik yaptığını söyledi.
Altepe, Bursa'nın tarihi teleferiğinin, 50'nci yılında olduğunu belirterek, ''Artık bugüne kadar Uludağ'a ulaşımda kullandığımız mevcut teleferiğin işletmesini durduruyoruz. Sistemin komple durdurulmasıyla dünyanın en uzun hatlı teleferiği olan yeni teleferik hattının inşaatı da yoğunlaşacak'' dedi.
Teleferiğin Bursa'nın simgelerinden biri olduğuna dikkati çeken Altepe, ''Bursa'da 4 bin 500 metre hat uzunluğundaki teleferik, 1955'te planlandı, 1957'de çalışmalarına başlandı, 1963'te de hizmet vermeye başladı. Bursa, o dönemden bu yana teleferiğiyle anıldı'' diye konuştu.
Altepe, teleferiğin artık mevcut yükü kaldırmadığını, Uludağ'a çıkmak isteyenlerin uzun kuyruklarda beklemek zorunda kaldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Uludağ, krater göllerinden şelalelerine kadar pek çok güzelliği barındıran yeryüzünün cennet köşelerindedir. Bursa'nın sahip olduğu bu zenginliğin yaz kış kullanılmasını istiyoruz. Kara yolunda yol genişletmeye izin verilmedi. Yeni teleferik hattının kullanılmasıyla kara yolu daha az tercih edilecek. Bizler de turistlerin yazın da kışın da teleferikle Uludağ'a ulaşımını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Şu an 4 bin 600 metre olan teleferik, yaklaşık 8 bin 500 metre mesafeye ulaşacak, turistler de Teferrüç'ten Oteller Bölgesi'ndeki kayak pistine kadar teleferikle gidebilecek.''
Yaz aylarında daha çok Arap turistlerin Uludağ'a ulaşımda tercih ettiği teleferiğin, yeni sistemle yaz kış kullanılabileceğini belirten Altepe, 8'er kişilik 175 gondol tipi kabinin yolcu potansiyelini, yaklaşık 12 katına çıkaracağını ve kısa sürede Uludağ Oteller Bölgesi'ne ulaşımın sağlanacağını kaydetti.

-Uludağ'a 22 dakikalık yolculuk-

Bursa'ya gelen ve kent merkezinde konaklayan turistlerin yeni sistemle Uludağ'a 22 dakikada ulaşabileceğini dile getiren Altepe, şu bilgileri verdi:
''Mevcut hattı Sarıalan'a kadar temmuz başına yetiştirmeyi hedefliyoruz. 9 ay sürmesi planlanan çalışmalar kapsamında, İtalyan Laitner firmasının teleferik direklerini yaptığı sistemde, kabinler de Fransa'da hazırlanıyor. Uludağ'ın panoromik manzarası eşliğinde kısa zamanda güzel ve zevkli bir yolculuk sunacak olan yeni teleferik hattı, Bursa'ya değer katacak ve kentimizin ekonomisine de güç kazandıracak.''
Altepe, mevcutların 1955 yapımı eski sistem kabinler olduğunu hatırlatarak, bu kabinlerin de mevcut teleferik idare binasıyla ''Teleferik Müzesi'' olarak Bursa'ya kazandırılacağını ve ziyarete açılacağını bildirdi.

Muhabir: Büşra Nur Özcan / Haluk Yüksel
Yayıncı: Kamuran Akkuş

YORUM EKLE