Zehirli mantar uyarısı!

UÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Kaya, yağışlar nedeniyle artan zehirli mantarlara karşı uyardı.

Zehirli mantar uyarısı!

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Kaya, sonbahar yağışları nedeniyle artan zehirli mantarlara karşı uyarıda bulundu.

30 KİŞİ ÖLDÜ


Geçen yıl fakültelerinde 30 kişinin zehirli mantar nedeniyle öldüğünü belirten Prof.Dr.Kaya, "Hastalar, ‘Ben 20 yıldır toplayıp, yiyorum. Tanıyorum’ diyor. Ama daha önce aynı yerde zehirsiz olan mantar rüzgar, hava akımları sayesinde zehirli mantarın tohumu ile döllenerek dış görünüşü değişmeden zehirli hale gelebiliyor" dedi.

MANTAR ARTTI ZEHİRLENMELER DE ARTTI


Uludağ’ın ormanlık alanlarında sonbahar aylarında yağmurun ve nemin artması ile doğada yetişen mantar sayısı artınca ormandan topladıkları mantarı yiyerek zehirlenen ve hastaneye başvuranların sayısı da yükseldi.
Prof. Dr. Kaya, uygun karaciğer bulunamayan ve nakil gerçekleştirilemeyen hastaları kaybettiklerinin de altını çizdi. 

PAZARDA SATILAN MANTARLAR DENETLENMİYOR 


Bunun toplumsal bir sorun olduğunu dile getiren Kaya, tüm uyarılara rağmen pazarlarda doğadan toplanan mantarların satılmaya devam ettiğini vurguladı. Her yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, belediyelerle birlikte yazılı ve sözlü uyarılar yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Kaya, "Yeterli bir denetim olmadığı için açık hava pazarlarında doğadan toplanan mantarlar satılabiliyor.

İnsanlar bunu yediğinde büyük bir risk altına giriyor. Vatandaşlarımız doğadan toplanan mantarları yememeli. Belediye yetkilileri pazarda satışlara müsaade etmemeli. Mantar yenmek isteniyorsa kültür mantarı tercih edilebilir. Kültür mantarları kapalı ortamda yetiştirildikleri için hava akımlarına maruz kalmıyor ve zehirli mantarlarla karışmıyorlar" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 11:28

YORUM EKLE