Vatandaşlar sürücü kurslarına akın etti..

Stajyer ehliyet uygulamasına takılmak istemeyen vatandaşlar sürücü kurslarına akın etti. Yeni uygulamadan önce son kayıt tarihi yarın doluyor.

Vatandaşlar sürücü kurslarına akın etti..

Özel Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle yeni yıldan itibaren yürürlüğe girecek stajyer ehliyet uygulamasından önce ehliyet almak isteyenlerin, sürücü kurslarında yoğunluk oluşturduğunu bildirdi.

Önal, yaptığı açıklamada, uygulamadan önce ehliyet almak isteyenler için sürücü kurslarına kayıt süresinin yarın sona ereceğini söyledi. Uygulamanın vatandaşa çok fazla katkısının olmayacağını öne süren Önal, bunun yerine Türkiye'de eğitim alanları yapılarak, gerekli düzeyde eğitim verilmesi gerektiğini ifade etti.

KONTENJAN DOLDU

Önal, vatandaşların iki yıl stajyerlik uygulamasına takılmamak için sürücü kurslarında yoğunluk oluşturduklarını anlatarak, şunları söyledi:

"Sürücü kurslarında kontenjan dolmuş durumda. Kursa kayıt yaptıramayanlar, stajyer olmuş durumda. İki araç arasına tek seferde park yapamazsanız, rampada aracı stop ettirirseniz 'kaldın' denilmesi çok yanlış. Stajyerliğin çok bir faydasının olacağını düşünmüyorum. Zaten araçlar artık son sistem, kendileri park ediyor, rampadan geri gitmiyor. Sınavda insanlar heyecan yapabilir.

Ehliyet almak isteyen kişilerin yarısı uygulama nedeniyle stajyer olacak. Ayrıca 2 yıllık süre de uzun. Vatandaş, iki sene belgesini cebinde bekletecek sonra stajyerliği kalkacak. Bu bir kart yenileme, yeniden bir ehliyet alma, para tuzağıdır. Eğer siz, eğitim alanı yapacaksanız, Türkiye'nin belirli yerlerine eğitim alanı kurulur, stajyerlik de kalkmış olur. "

Sürücü Kursu Müdürü Fatih Ateş ise stajyer ehliyetin getirdiği yeni kurallara tabi olmak istemeyenlerin sürücü kurslarına akın ettiğini, kurs kaydı için yarın son gün olduğunu vurguladı. Ateş, vatandaşların endişelerinden dolayı yoğunluk yaşandığını kaydederek, trafik kazalarını azaltacağına inandıkları uygulamadan memnun olduklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2015, 15:55

YORUM EKLE