Van'ın peri bacalarında tehlike!

Köylüler için tehlike oluşturmaya başladı

Van'ın peri bacalarında tehlike!

VAN'ın Başkale İlçesi Yavuzlar Köyü'nde bulunan ve Kapadokya yöresindeki peri bacaları ile benzerlik gösterdiği için 'Vanadokya' diye adlandırılan peri bacaları, turizme katkı sunduğu kadar köylüler için tehlike oluşturmaya başladı. Kayaların aşınması sonucu meydana gelen peri bacalarının tepelerinde bulunan kayalar, havaların ısınıp karların erimesi ve yağmur sularının aşındırmasıyla birlikte evlere doğru yuvarlanıyor. Evleri peri bacalarının yakınında bulunan köylüler, devletin kendilerine daha emniyetli bir yerde ev yapmasını istedi.

Başkale İlçesi'ne 33 kilometre uzaklıkta ve İran sınırında bulunan 100 haneli Yavuzlar Köyü'nde, Nevşehir'in Ürgüp İlçesi'ndeki turizm cenneti Kapadokya'yı aratmayan peri bacaları yöreye gelenlerin büyük ilgisini çekiyor.

Ancak yağmur suları ve rüzgarların aşındırmasıyla gün geçtikte incelince tepelerindeki kayalar düşerek yakınındaki evlere doğru yuvarlanıyor. Özellikle bahar aylarında karların erimesi ve yağmurların başlamasıyla birlikte endişelerinin arttığını belirten Yavuzlar Köyü'nde oturanlar, burada önlem almasını istiyor.

'BÜYÜK BİR TEHLİKE ATLATTIK'

Son olarak geçen yıl yaklaşık 100 kilo ağırlığında bir kayanın evlerine isabet ederek bir odalarını yıktığını anlatan Abdulkerim Yorgun, o sırada evde kimsenin olmamasının faciayı önlediğini söyledi. 4 yıl önce defalarca yetkililere başvuru yaptıklarını anlatan Yorgun, şunları söyledi:

"Bize konut sözü verildi. Ancak şu ana kadar bir gelişme olmadı. Son olarak bir kepçe gönderilerek evimizin hemen yanına bir set kazıldı. Bununla önlemeye çalıştılar. Bu da olmadı. Yine havaların ısınmasıyla karlar eriyor ve yağmur yağmaya başladı. Kayaların yerinden oynadığını fark ediyoruz. Korku içinde evimizde uyuyoruz. Umarım bir sıkıntı yaşamadan soruna çözüm bulunur. En uygun çözüm peri bacalarının yakınında oturanlara tehlike olmayan yerde ev yapılmasıdır."
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2014, 15:20

YORUM EKLE