Suriye kampanyasına destek büyüyor

Bosna-Hersek Reis-ul Uleması Kavazoviç, Suriye için bir ekmek, bir battaniye kampanyası kapsamında tüm camilerde yardım toplayacaklarını açıkladı.

Suriye kampanyasına destek büyüyor

Suriye'de yaşanan trajedinin benzerini 1992-1995 yılları arasındaki savaşta yaşayan Bosna-Hersek'te, Türkiye'de başlatılan ''Kış geldi... Suriye için bir ekmek, bir battaniye'' kampanyasına verilen destek her geçen gün büyüyor.

Bosna-Hersek Sendikalar Konfederasyonu ve insani yardım kuruluşu Merhamet'in öncülüğünde çeşitli sivil toplum örgütlerince yürütülen kampayaya, ülkedeki Boşnakların en büyük kurumu olan İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) de destek vereceğini açıkladı.

İnsani yardım kuruluşu "Merhamet" Başkanvekili Abdulkerim Fazliç, "Kış Geldi... Suriye için bir ekmek, bir battaniye" kampanyası hakkında detaylı bilgi vermek için Bosna-Hersek Reis-ul Uleması Huseyin Kavazoviç'i ziyaret etti.


Kavazoviç, yaptığı açıklmada, Bosna-Hersek İslam Birliği'nin bu insani yardım kampanyasına katılacağını ve katılması da gerektiğini vurgulayarak, "Suriye'deki durum her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Bu tür kampanyalara katılım oldukça önemli. İslam Birliği olarak bu kampanyaya destek verip gerek Bosna-Hersek genelinde gerekse diasporadaki camilerimizde Suriye halkı için yardım toplayacağız. İslam Birliği tam kapasiteyle bu kampanyaya müdahil olacak" dedi.

"Kış geldi... Suriye için bir ekmek, bir battaniye" kampanyasına, Bosna-Hersek'te Sendikalar Konfederasyonu ve insani yardım kuruluşu "Merhamet"in yanı sıra Saraybosna'da faaliyet gösteren İstanbul Kültür ve Eğitim Merkezi, Dayanışma Derneği, İngiliz insani yardım kuruluşu "Muslim Aid", Bosna-Hersek Federasyonu Esnaf Odası ve çeşitli üniversiteler ile basın kuruluşları da destek veriyor.

Kampanyaya destek veren kuruluşlar, 3 Ocakta Bosna-Hersek Sendikalar Konfederasyonu'nda basın toplantısı düzenleyerek kampanyayı bu ülkede de başlatmış olacak.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 14:53

YORUM EKLE