Sultan II. Abdülhamit'e doktora diploması

Osmanlı Sultanı II. Abdülhamit'e, Hicaz Demiryolu çalışmaları dolayısıyla onursal doktora diploması verilecek.

Sultan II. Abdülhamit'e doktora diploması

KARABÜK

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümünce Osmanlı Sultanı II. Abdülhamit'e, Hicaz Demiryolu çalışmaları dolayısıyla onursal doktora diploması verilecek.

KBÜ Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu'nda 25 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek törende diplomayı Abdülhamit Han adına Osmanlı hanedanının Türkiye'de yaşayan en yaşlı üyesi Harun Osmanoğlu alacak.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, raylı sistemler konusunda Karabük'ün sadece Türkiye'de değil, bölgede merkez olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.


II. Abdülhamit'e Raylı Sistemler Mühendisliği akademisyenlerinin ve öğrencilerinin teklifi ile demir yollarına verdiği önemden dolayı doktora verme kararı aldıklarını ifade eden Uysal, şunları kaydetti:

"Osmanlı İmparatorluğu'nun en büyük demir yolu projeleri 34. Osmanlı Sultanı II. Abdulhamit zamanında yapılmıştır. Bu dönemde Hicaz Demiryolu çalışmaları da başlatılmıştır. Karabük şehri ve üniversitesi demiryolu alanında merkez olacaktır. Bu alanda çok büyük projelerimiz var. Raylı sistemler konusunda akademisyenler yetiştirmekteyiz. Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ise ülkemizin hatta bölge ülkeleri içinde en kaliteli ve 70 metre uzunluğunda rayları üretmektedir. 

Şimdiki hedef vagon ve tekerlektir. KARDEMİR'e ait bir makas fabrikası da mevcuttur. Böyle bir büyüğümüze böyle bir doktorayı bizim üniversitemiz verebilirdi. Bunu yaptık."


 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2017, 13:30

YORUM EKLE