Sınırdaki Suriyeli çocukların çaresizliği

İdlib'e bağlı Atme kasabası yakınında Türkiye sınırında kurulan çadırlarda aileleriyle barınan Suriyeli çocuklar, dram yaşıyor.

Sınırdaki Suriyeli çocukların çaresizliği

Ülkelerindeki olaylar nedeniyle farklı yerleşim yerlerinde bulunan evlerini terk ederek güvenli bölge olduğu için Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez köyü sınırı karşısında kurulan çadır kente yerleşen Suriyeli aileler, ilkel şartlarda yaşama tutunmaya çalışıyor.

Atme çadır kentindeki küçük çocukların içler acısı hali, anne ve babalarının anlatımına gerek kalmadan kendini gösteriyor.

Beslenme, temizlik, sağlık ve giysi gibi temel ihtiyaçlardan mahrum kalan yüzlerce çocuktan bazıları ayakkabıları olmadığı için yalın gezmek zorunda kalıyor, yürüyemeyen bebekler de çadırların çevresinde tozun toprağın içinde emekliyor.

Atme'deki hastaneye dönüştürülen evde bir süre önce kız bebek dünyaya getiren Mirfet Lihsen'in çocuklarının durumu da, diğer çocukların yaşadığı sıkıntıyı en çarpıcı şekilde yansıtıyor.

Çocuklar, annelerinin Türkiye'den gönderilen malzemelerle yerde yaktığı ateşte pişirdiği çorba ve patatesle karınlarını daha sofra kurulmadan doyuruyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2017, 14:36

YORUM EKLE