Köprüye bunlar monte edilecek!

Boğaziçi Köprüsü’nü tutan askı halatların değişimi için köprüyü tutan ana halatlara "kedi yolu" olarak adlandırılan iskeleler monte edilecek.

Köprüye bunlar monte edilecek!

236 adet çapraz askı halatının dik hale getirileceği proje öncesinde, ana halatlara paralel biçimde monte edilecek ‘kedi yolu’ ile işçilerin hızlı çalışması ve çalışmaların köprüdeki dengenin bozulmadan devam etmesi sağlanacak.

1.5 metre genişliğindeki bu iskelenin kurulmasına önümüzdeki haftalarda başlanacak.

Kedi yolu için şantiyeler kuruldu

‘Kedi yolu’nun kurumu sırasında tek şerit gece saatlerinde trafiğe kapatılacak.

Bu yolun monte edilmesi için köprünün Anadolu yakası kısmında iki şantiye alanı kuruldu, malzemeler stoklandı. Çalışmaların yapımı için köprünün üzerine elektrik kabloları döşendi.

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan da 15 Haziran’dan itibaren 6 şeritlik yoldan sadece bir şeridin gece 11.00 ile sabah 06.00 arasında kapatılacağı açıklamasını yapmıştı.

Elvan, "Trafiği engelleyici herhangi bir durum söz konusu olmayacak. O şerit tamamlandıktan sonra diğer şeride geçilecek. Özellikle İstanbullu vatandaşlarımıza söylüyorum herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklar" dedi.

Ana halatlar değiştirilmeyecek

Çapraz askı halatların dik hale getirileceği projeye Ocak 2015’te başlanması planlanıyor. 3 ayda tamamlanması planlanan projede, köprüyü tutan 58 cm çapındaki ana halatlara dokunulmayacak. Asfaltlama çalışmaları ise halatlar değiştirildikten sonra başlayacak.

Tabliyede süren çalışmalar fark edilmedi

Tabliyenin bazı bölümlerinin tamiri ve güçlendirilmesi için Aralık 2013’te başlayan bakım onarım çalışmaları, çalışmaların köprü altında devam etmesi nedeniyle trafiğe yansımadı. Tabliyede devam eden kaynak çalışmaları sırasında sadece çalışmanın yapıldığı şerit trafiğe kapatıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2014, 15:52

YORUM EKLE