Kardan önce şiddetli fırtına vurdu!

İstanbul'da bu geceden itibaren etkili olması beklenen kar yağışından önce kenti şiddetli fırtına vurdu.

Kardan önce şiddetli fırtına vurdu!

 Fırtına nedeniyle çok sayıda binanın çatısı uçarken, Taksim Meydanı başta olmak üzere megakentin pek çok işlek noktasında şemsiyeler ters döndü, vatandaşlar yürümekte zorlandı. Şiddetli fırtına trafikte de kaza ve aksamalara yol açtı. Fırtına hava ulaşımına olumsuz yansıdı. Atatürk Havalimanı’na inmek isteyen uçaklar fırtına nedeniyle inemedi. İniş yapmak için alçalan uçaklar adeta beşik gibi sallandı.

Hava koşullarının günlük hayatı olumsuz etkilediği İstanbul'da, şiddetli fırtına nedeniyle birçok binanın uçan çatısı, çevredeki evlerde, araçlarda ve elektrik direklerinde maddi hasara neden oldu. Olumsuz hava koşulları nedeniyle kentin çeşitli yerlerinde bazı ağaçlar da devrildi.

Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Oltu Sokak'taki 5 katlı binanın çatısı da fırtına nedeniyle tamamen uçtu. Fırtınada savrulan çatının parçaları, çevredeki evlere zarar verdi. Ayrıca, uçan çatının altında kalan 3 otomobilde hasar oluşurken, elektrik direkleri devrildi.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, elektrik akımının kesilmesinin ardından yıkıntı altında arama çalışması yaptı. Çalışmalar sonucunda, herhangi bir kişinin olmadığı anlaşıldı. Bu arada BEDAŞ ekipleri de zarar gören elektrik direkleri ve tellerini onarma çalışması başlattı.

FIRTINADAN İNİMEYEN UÇAKLAR PAS GEÇTİ

Fırtına hava ulaşımına olumsuz yansıdı. Atatürk Havalimanı’na inmek isteyen uçaklar fırtına nedeniyle inemedi. Saat 10.00 ve 10.30 arasında Marmara Denizi üzerinden alçalarak Florya-Sefaköy yönünde bulunan piste inmek isteyen uçaklardan 6’sı inemedi ve pisti pas geçmek zorunda kaldı.  

Atatürk Havalimanı’na iniş yapmak için alçalan uçaklar adeta  beşik gibi sallandı.  Yağan yağmurla beraber kalkış yapmak isteyen uçaklar pistte hızlanırken arkalarında bıraktıkları su kütleleri ilginç görüntüler oluşturdu. Kalkış için taksi denilen yan yollardan piste çıkmak isteyen uçaklarda bu su kütleleri arasında adeta kayboldu.

Bu arada İstanbul üzerinde ’CB’ (kümülonimbus) olarak adlandırılan elektrik yüklü bulutlar yüzünden de uçaklar havada tur atmak zorunda kaldı. İniş yapacak uçaklar arasındaki mesafe de artınca gecikmeler yaşandı. 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2016, 11:49

YORUM EKLE