İşte o illerin listesi!

Meteoroloji son hava durumu raporuna göre Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Edirne ile İstanbul ve Eskişehir için yoğun kar alarmı verildi.

İşte o illerin listesi!

Meteorolji İşleri hava durumu bilgilerine göre İstanbul, Düzce, Kütahya, Eskişehir, Çanakkale, Sakarya ile birlikte 15 ilde kuvvetli kar yağışı etkili olacak. Kar yağışı gece saatlerinde bastırdı ve bugün de etkisini sürdürecek. 

Meteorolojinin yaptığı son hava durumu tahminine göre gece başlayan kuvvetli kar yağışı hayatı felç ediyor.

Bir çok ilde ana yollar dahi kapandı. Kar yağışı ve buzlanma nedeniyle dün gece ulaşıma kapanan İzmir-İstanbul karayolunun Akhisar-Balıkesir kesimde birkaç kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Çok sayıda sürücü hala yolda bulunuyor. 

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI GÖRÜLECEK İLLER

Meteorolojinin hava durumu tahminine göre bugün kuvvetli kar yağışı görülecek 15 il şöyle sıralandı;
-Çanakkale, 
-Balıkesir, 
-Bursa, 
-Bilecik, 
-Kırklareli, 
-Tekirdağ
-Edirne
-İstanbul, 
-Kocaeli, 
-Sakarya, 
-Yalova'nın yüksek kesimleri, 
-Düzce, 
-Kütahya 
-Eskişehir
-Manisa'nın kuzey kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışları görülecek.

İSTANBUL HAVA DURUMU
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, etkisini artırarak devam edecek kar yağışının, 1 Ocak Perşembe günü yağmura dönüşmesinin beklendiğini bildirdi. 

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin tahminlerine göre, kentte kar yağışı etkisini arttırarak devam edecek. Yağış süresince rüzgarın da yer yer fırtına şeklinde olacağı (75 km/s) tahmin ediliyor. Kar yağışının 1 Ocak Perşembe günü yağmura dönüşerek etkisini yitirecek. 

ANTALYA VE MUĞLA İÇİN FIRTINA UYARISI

Antalya Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan açıklamada, son değerlendirmelere göre bugün Antalya ve Muğla'da rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (saatte 50-70 kilometre hızında) şeklinde esmesinin beklendiği bildirildi.

Açıklamada, beklenen kuvvetli rüzgar ve fırtınanın neden olabileceği soba zehirlenmesi, hortum, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiği vurgulandı.

Açıklamaya göre, Muğla il geneli, Antalya ve Burdur'un doğu ilçeleri ile Isparta'nın güney ilçeleri sağanak yağışlı geçecek.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacak. Denizlerde rüzgar güney yönlerden 5 ila 7 kuvvetinde esecek. Dalga yüksekliği 2,5-4 metre civarında olacak.

METEOROLOJİDEN FIRTINA VE YAĞMUR UYARISI


Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün Aydın ile Denizli ve Isparta'nın güney ilçelerinde kuvvetli (20-50mm) yer yer şiddetli (50-100 mm) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. 

THY SEFERLERİ İPTAL OLDU

Türk Hava Yolları (THY), bugün gerçekleştireceği bazı iç ve dış hat seferlerini iptal etti.  THY'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, bugün yapılması planlanan karşılıklı bazı seferlerin, meteorolojik beklenti ve olası kapasite azaltılması doğrultusunda iptal edildiği belirtildi. 

Atatürk Havalimanı'ndan saat 07.00 Ankara, saat 15.45 Adana, saat 16.00 Ankara, saat 17.30 Ankara ile saat 08.15 Cenevre, saat 10.10 Zagreb'e yapılması planlanan karşılıklı seferlerin iptal edildiği aktarılan açıklamada, 1 Ocak'ta İzmir'den İstanbul'a saat 06.00 seferinin de yapılamayacağı duyuruldu.

İZMİR - İSTANBUL YOLU KAPANDI
Kar yağışı ve buzlanma nedeniyle dün gece ulaşıma kapanan İzmir-İstanbul karayolunun Akhisar-Balıkesir kesimde birkaç kilometrelik araç kuyruğu oluştu. 

izmir-istanbul-yolu-kapandi.jpgAkhisar-Balıkesir arasında kalan Çanakçı rampaları mevkisinde, yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle yol dün gece trafiğe kapandı. İzmir ile İstanbul'u birbirine bağlayan yolun kapanması nedeniyle araç konvoyu oluştu.

Yolda mahsur kalan sürücüler ile ailelere gece boyunca AFAD, Akhisar Belediyesi ve Kızılay Akhisar Şubesi'nce 2 bin 500 kişilik kumanya dağıtımı yapıldı. 

BENZİNLERİ TÜKENDİ

Yolun kapalı olması nedeniyle güzergahtaki tüm akaryakıt istasyonları ve dinlenme tesisleri de buralarda geceyi geçiren sürücü ve yolcularla doldu. Yolda kalan araçların motorlarının donmaması için ve ısınmak amacıyla gece boyunca çalıştırılmak zorunda kalınması akaryakıt sıkıntısını da doğurdu. Yolda mahsur kalanlardan birçoğu, yakıtlarının bitmek üzere olduğunu bildirdi.

Kapalı olan yolun trafiğe açılması için ekipler ve iş makineleri çalışmalarını sürdürüyor.

İSTANBUL KARADENİZ YOLU SON DURUM


Gün boyu aralıksız devam eden kar yağışı nedeniyle, D-100 karayolu ulaşımında aksamalar yaşanıyor. Karadeniz'i İstanbul'a bağlayan D-100 karayolu, Kemikli mevkisinde, araçların kayması yüzünden yaklaşık 7 saat trafiğe tek taraflı kapalı kaldı.

Yoldaki araçlar, kilometrelerce kuyruk oluştururken, özellikle zincirsiz ve kar lastiği bulunmayan araçların geçişine izin verilmedi.

Yolda kalan tır ve kamyon gibi araçlar, çevredeki köylerden gelen traktörlerle çekildi. Trafik ekiplerinin önlem aldığı yolda,  jandarma da bekleyenlere yiyecek yardımı yaptı.

Karayolları ekipleri, yoğun bir çalışmanın ardından yolu yeniden trafiğe açtı.

BİLECİK BOZÖYÜK YOLU


Bilecik-Bozüyük karayolunun 10. kilometresi şelale rampalarında bazı tırların kayarak ulaşımı kapatması üzerine yaklaşık 35 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Yaklaşık 6 saat süren çalışmanın ardından kontrollü olarak tek şeritten verilmeye başlanan yolda 3 aracın karıştığı hasarlı kaza nedeniyle tekrar ulaşıma kapandı.

Bunun üzerine Bilecik AFAD ekipleri, süt, börek, su ve meyve suyundan oluşan kumanyaları mahsur kalanlara ulaştırarak ihtiyaçlarını karşıladı.
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2014, 11:00

YORUM EKLE