İstanbul için çok kritik uyarı!

"İstanbul başta olmak üzere Marmara'nın doğusu, bugün öğlen saatlerinden itibaren serin hava ve sağanağın etkisi altına girecek.

İstanbul için çok kritik uyarı!

İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Sakarya'da kendisini gösterecek sağanak ve serin havanın, çarşambaya kadar etkili olmasını bekliyoruz"Meteoroloji 1. Bölge Müdürü Ergün Güler, İstanbul  başta olmak üzere Marmara'nın doğusunun, bugün öğlen saatlerinden itibaren serin  ve sağanağın etkisi altına gireceğini belirterek, "İstanbul, Kocaeli, Yalova ve  Sakarya'da kendisini gösterecek sağanak ve serin havanın, çarşambaya kadar etkili  olmasını bekliyoruz" dedi.

Güler, öğlen saatlerinde Avrupa  Yakası'nda başlamasını bekledikleri sağanağın, kısa sürede kent genelinde etkili  olacağını tahmin ettiklerini kaydetti. 

 
 Ergün Güler, "Sıcaklık da yağış boyunca mevsim normallerinin 1-3  derece altında seyredecek. İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Sakarya'da kendisini  gösterecek sağanak ve serin havanın, çarşambaya kadar etkili olmasını bekliyoruz"  dedi. 
 
  Güler, sıcaklığın bugün en yüksek 27 derece olacağını tahmin  ettiklerini aktararak, "Yarın hava parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere  aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde olacak. Sıcaklık en  yüksek 23, en düşük 17 derece olacak. Pazar günü öğlen saatlerine kadar yerel  olmak üzere aralıklı ve gök gürültülü sağanak bekliyoruz. Sıcaklık en yüksek 25,  en düşük 17 derece.  Pazartesi ve salı yine aralıklı gök gürültülü sağanak devam  edecek. Sıcaklık, pazartesi 24-18, salı ise 23-17 derece olacak" diye konuştu. 
 
 "Yağışlı hava çarşambaya kadar devam edecek" 
 
 Çarşambadan itibaren yağışlı havanın etkisini kaybetmesini  beklediklerini bildiren Güler, "Sıcaklık mevsim normallerine çıkacak. Ayrıca  bugün, yarın ve pazar günleri yağışla birlikte rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu  yönlerden (poyraz) orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli olarak eseceği tahmin  ediliyor" ifadelerini kullandı. 
 
 Güler, İstanbul'un yanı sıra Kocaeli, Yalova ve Sakarya'da da  çarşambaya kadar aynı havanın etkili olmasını beklediklerini anlatarak, "Bu  illerde de sıcaklıklar mevsim normallerinin altına düşecek ve çarşambaya kadar  etkili olacak. İlgililerin ve vatandaşlarımızın yağışlı hava boyunca ani sel,  lokal su baskını ve yıldırım gibi durumlara karşı dikkatli olması gerekmektedir"   dedi. 
Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 15:26

YORUM EKLE