İhsanoğlu'na ABD'den Ödül

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İhsanoğlu'na ABD'de "Hayat Boyu Başarı Ödülü" verildi.

İhsanoğlu'na ABD'den Ödül

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve eski ABD Savunma Bakanı William Cohen'e, ABD'deki Doğu Batı Enstitüsü adlı düşünce kuruluşu tarafından "Hayat Boyu Başarı Ödülü" verildi. 

Washington’da düzenlenen törende İhsanoğlu ödülünü bir dönem Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanlığı yapan James Jones’un elinden aldı.

Ödül gecesinde konuşma yapan EWI Başkanı John Edwin Mroz, “Hoşgörüsüzlüğün ve silahlı çatışmaların çok yaygın olduğu günümüzde, Genel Sekreter İhsanoğlu hoşgörünün ve ihtilafların barışçıl şekilde çözülmesinin yorulmaz savunucusu oldu” dedi.

Genel Sekreter İhsanoğlu da, kurulduğu 1980’den beri Doğu ile Batı arasında köprü oluşturmaya çabalayan EWI’ın ödülünü almaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kuruluşa teşekkür etti. Konuşmasında dünyanın daha yaşanabilir kılınması için ılımlılık ve çağa ayak uydurma ilkelerinin önemine değinen İhsanoğlu, fanatikliğin, aşırılığın, terörizmin ve bağnazlığın her türlüsünü kınadıklarını belirtti. İhsanoğlu, uluslararası arenada daha etkin rol oynamak için İslam dünyasının kuruluşlarının reforme edilmesine ve güçlendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.     

İhsanoğlu, “İslam dünyası dönüşüm geçirdi. Aslında tüm dünya büyük bir dönüşümden geçiyor. Bu sürecin başlangıcından itibaren dönüşümde İİT’nin önemli, gözle görülebilir ve yapıcı rol oynaması için çabaladım” ifadesini kullandı.

İhsanoğlu, İslam dünyasının bugün karşılaştığı zorluklara kafa yorulması gerektiğine işaret ederek, az gelişmişlik, yoksulluk, radikalizmin ve aşırılığın birçok toplumda hala hakim olduğunu vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2013, 09:42

YORUM EKLE