Hurda Araçların Hepsi Servete Dönüşüyor...

Otomobil tamircisi babasının tamirhanesinde tanıştığı eski Otomobillerle gönül bağı kuran Adem Demirkaya, şehir şehir gezerek mahalle aralarında bulduğu hurda araçlara yeniden can veriyor.

Hurda Araçların Hepsi Servete Dönüşüyor...

Otomobil tamircisi babası sayesinde tanıştığı eski arabalarla gönül bağı kuran Adem Demirkaya, şehir şehir gezerek bulduğu hurda araçlara yeniden can veriyor. Arabaları hurdalığa gitmekten kurtardığı için arkadaşlarının "Hurdacı Adem" adını verdiği Demirkaya, "bu artık kullanılmaz" denilen aracı, ortalama bir yılda ilk günkü yeniliğine getiriyor ve hurda değerinin çok üzerinde fiyata satıyor. Demirkaya: "Restore ettiğimiz aracı herkese satmayız. İstediğimiz rakamı vermesi yetmez. Aracın kıymetini bilecek biri olmalı"

Karabağlar ilçesindeki tamirhanesinde baba mesleğini sürüdüren  Demirkaya, az sayıda olan klasik otomobil ustası olarak biliniyor. Demirkaya,  erkek kardeşleriyle işlettiği iş yerinde 50-60 yıllık arabaları yenileyerek,  onları trafiğe çıktıkları ilk gündeki haline döndürüyor.

Çocukluğunda okul sonrası  vakitlerde babasının tamirhanesinde çalıştığını, o dönemin "güncel model  otomobilleri"nin bugün yaşları nedeniyle "klasik" sınıfında görüldüğünü belirtti.

Babasının tamirhanesinde, o dönem tamiri için uğraştığı bu araçlarla  arasında gönül bağı oluştuğunu kaydeden Demirkaya, sevgisini de mesleğe  dönüştüğünü, halen devam ettirdiği mesleğinde "klasik otomobil tamircisi" olarak  tanındığını söyledi.

Demirkaya, eski araçlardan anlayan çok fazla usta kalmadığını ifade  ederek, şöyle devam etti:

"Nasıl ki aynı meslektekiler farklı yerlerde de çalışsalar birbirini  tanırsa klasik otomobil sevenler ve kullananlar da birbirini tanır. Bu nedenle  Türkiye'nin her yerindeki klasik otomobilleri tanırım. Bir yerde hurda halde bir  araç varsa bilgisi gelir, uzun yolculuklar yaparak, şehir şehir gezerek, mahalle  aralarında dolaşarak bu arabaları buluyorum. Bulunca da satın almak kolay değil  elbette, çünkü yaşattığı hatırları nedeniyle sahiplerinin onlardan ayrılması zor  oluyor. Biz almasak hurdaya gidecek zaten. Bizim bu aracı yeniden yürür hale  getireceğimizi anladıklarında daha kolay oluyor satmaları."

 - 50 civarında "donör" aracı var

    Arabaları hurdalığa gitmekten kurtardığı için arkadaşlarının "Hurdacı  Adem" adını verdiği  Demirkaya, başkasının hurda olarak gördüğü 50 yıllık bir  otomobille karşılaştığında çok heyecanlandığını, kamyonetle taşıyarak  tamirhanesine getirdiğini anlattı.

   Araçları orijinaline sadık şekilde toplamaya gayret ettiklerini  vurgulayarak, "Orijinal parçalarını bulmak zor elbette. Elimde parçaları için  kullandığım, 50 civarında donör araç var. Bulamadıklarımı yurt dışından sipariş  ediyorum. Tamir edilebilir olanları tamir ediyoruz. Bir aracın restorasyonu  ortalama bir sene. Aracın iyi bir şekilde toplanması için 100-150 bin masraf  ediliyor. Sonrasında ilk günkü haline, o kondisyona geliyor." diye konuştu.

 - "Herkese satmayız"

    Klasik otomobil ustasının marka ve modellerin parça ve aksesuarlarını  iyi tanıması ve işçiliğin büyük önem taşıması nedeniyle sabırlı olması  gerektiğine dikkati çeken Demirkaya, iyi toplanmış bir aracın hurda fiyatının çok  fazla üzerinde değere kolaylıkla alıcı bulduğunu ifade etti.

    Demirkaya, nadide bir modelin yüz binlerce liraya satışa çıkarıldığını  aktararak, "Restore ettiğimiz aracı herkese satmayız. İstediğimiz rakamı vermesi  yetmez. Aracın kıymetini bilecek biri olmalı. Kapalı bir garajı olmalı. Ayrıca  klasik otomobilciler olarak sık sık bir araya geliriz. Bu grup için uyumlu biri  olmalı." ifadelerini kullandı.

    Trafikte klasik otomobillere büyük ilgi gösterildiğini anlatan  Demirkaya, fotoğraf çektirmek için adeta sıraya girenler olduğunu, bu ilginin  kendileri kullanmasa bile babasının, dedesinin ya da başka bir yakının böyle bir  araç kullanmış olmasından kaynaklandığını sözlerine ekledi.


YORUM EKLE