Hazırlıklı olun!

Meteoroloji uyarıyor. Ve kar alarmı verildi... Türkiye soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi.

Hazırlıklı olun!

Gece yarısı başlayan yağışların Sabah saatlerinde İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Aydın, Muğla ve Denizli’nin güneyinde, öğleden sonra ise Isparta ile Burdur ve Antalya’nın doğusunda kuvvetli, Ege ve Batı Akdeniz kıyı kesimlerinde ise yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. 

Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, lokal dolu, Ege kıyılarında hortum riski vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Meteorolojinin İstanbul için yaptığı uyarıların ardından yağışlar geceboyu etkili oldu.

ATKI VE BERELER ÇIKACAK

Habertürk Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, “İstanbul’da hafta sonu sıcaklık 9 dereceye kadar düşecek, hava o kadar soğuyacak ki cumartesi günü atkı ve bereler çıkacak” dedi.
 
KAR ALARMI VERİLDİ
 
NTV'nin haberine göre cumartesi günü Marmara ve Batı Karadeniz'de hava daha da soğuyacak. Yüksek kesimlerde kar bekleniyor.
 
Soğuk hava önce Trakya'da etkili olacak. Haftasonu Bolu ve çevresinde kar yağışının olacağı tahmin ediliyor. Doğu ve İç Anadolu'da da kar bekleniyor. Özellikle pazar gecesi ve pazartesi Ankara'nın kuzey ilçelerinde kar ve karla karışık yağmur görülebilir.
 
CUMADAN İTİBAREN...
 
Elazığ Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Cuma günü başlaması beklenen sağanak yağışlarla, Malatya, Elazığ, Adıyaman, Tunceli ve Bingöl için sel, taşkın, ulaşımda aksamalar ve heyelan yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Elazığ Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bölgede Kasım ayı başından bu yana mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının Cuma günü başlayacak yağışlarla birlikte 8 ile 12 derece azalarak mevsim normallerinin altına düşeceğinin tahmin edildiği bildirildi.

Açıklamada, "21 Kasım 2014 Cuma gününden itibaren bölge genelinde aralıklarla yer yer kuvvetli gerçekleşmesi beklenen yağışların Elazığ, Malatya ve Adıyaman’da sağanak yağmur, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur; Tunceli ve Bingöl’de sağanak yağmur yer yer karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerde kar şeklinde olacağı tahmin edildiğinden meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirlik olunmalıdır.

BU KIŞ SERT GEÇECEK

CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, Başak Şengül'ün sunduğu Bugün programında bu geceden itibaren sıcaklıkların düşeceğini söyledi. Bünyamin Sürmeli "kış bu yıl sert geçecek" uyarısı yaptı.

BÖLGELERİMİZDE HAVA NASIL OLACAK?

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu; öğle saatlerinden sonra Edirne çevreleri ve Çanakkale'nin güney kesimleri ile zamanla bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bu akşam saatlerinden itibaren bölgenin batı kesimlerinden başlamak üzere zamanla İstanbul, Bursa ve Yalova çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu; öğle saatlerinden sonra Kuzey Ege kıyıları ile zamanla bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Kıyı Ege ile Manisa çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; bugün Kuzey Ege'de güney yönlerden kuvvetlice (30-50 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu; yarın (Perşembe) sabah saatlerinden itibaren Batı Akdeniz'in sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı, yer yer çok bulutlu; yarın (Perşembe) sabah saatlerinden itibaren Eskişehir çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu; yarın (Perşembe) sabah saatlerinden itibaren Bolu, Düzce ve Zonguldak çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı, kuzey kesimlerinin yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 09:33

YORUM EKLE