Gurmeden iyi kahvenin sırları

Kahve gurmesi Barış Helvacıoğlu, tek başına yoğun bir tadı olan ve yanında hiçbir şeye ihtiyaç duyulmayan kahvenin "iyi kahve" olduğunu söyledi.

Gurmeden iyi kahvenin sırları

Türk kültürünün vazgeçilmesi arasında yer alan ve acısının ''40 yıl hatırı'' olduğu söylenen Türk Kahvesi satışlarında bayram öncesi artış yaşanırken, Provador (kahve gurmesi) Barış Helvacıoğlu, iyi kahvenin sırlarını anlattı.

Barış Helvacıoğlu, tek başına yoğun bir tadı olan ve yanında hiçbir şeye ihtiyaç duyulmayan bir kahvenin iyi kahve olduğunu söyledi.


Helvacıoğlu, ''İyi kahve en yalın anlatımıyla şeker ihtiyacı hissettirmeyendir. Bu bütün kahve türleri için de geçerlidir. Türk Kahvesi'nde şeker, filtre kahve ve espressoda ise süt ihtiyacı hissetmemelisiniz. Aradığınız her şey kahvenin kendi lezzetinde var olmalıdır. Kahveden herhangi bir fermente tat almamalısınız. Bu da kahvenin yetiştiği coğrafya ve iklimle bağlantılıdır'' diye konuştu.

Türk hahvesinin kendine has bir tadı ve rengi olduğunu söyleyen Helvacıoğlu, dünyadaki diğer kahve usullerine nazaran daha açık renkli olması gerektiğini de söyledi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2017, 12:04

YORUM EKLE