Ev işçisi kadınlara öyle bir kolaylık geliyor ki..

Taksi şoförlerinde uygulanan sistemle, ev işçisi kadınlar tek kalemde sigortalı olabilecek.

Ev işçisi kadınlara öyle bir kolaylık geliyor ki..

Yardımcı olarak evlerde çalışan kadınlar için sigorta kolaylığı planlanıyor. Halen uzun bir süreç olan ve birçok basamaktan oluşan ev lerinde çalışan kadınların sigortalılığında süreç kolaylaştırılacak, böylece sigortalı olmaları teşvik edilecek. Taksi şoförleri için uygulanan modelin ev işlerinde çalışan kadınlara uygulanması da gündemde.
 

Ev hizmetlerinde ücretle ve sürekli çalışanların sigortalı yapılması için işverenlerin başvuru yapması gerekiyor. Böyle bir durumda ev sahibi işveren sıfatıyla, SGK’dan işyeri numarası ve şifresi alıyor ve internet üstünden, sigortalının çalışmaya başladığı tarihten itibaren bir ay içinde çalışanın girişini yapıyor.

Ev sahibi her ay da, çalışma süresi ve ödenen ücrete ilişkin ‘prim ve hizmet belgesi’ni internet üzerinden SGK’ya göndermekle yükümlü tutuluyor. Çalışana ilişkin hesaplanan primin en geç ay sonuna kadar elektronik ortamda ödenmesi gerekiyor.

Çalışan ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapılması da zorunlu olacak. 
Tüm bu işlemler nedeniyle ev işlerinde çalışanlarda istenilen kayıtlılık düzeyine ulaşılamaması üzerine harekete geçildi. Şu anda yapılan çalışmada maliyetleri etkilemeden sürecin kısaltılması ve bürokrasinin tek bir işleme indirilmesi üzerinde duruluyor. Taksi şoförlerinin kendi sigortalılık işlemlerini kendilerinin yürüttüğünü ifade eden yetkililer, “Bu da bir seçenek. Bir ayda çalışılan gün sayısı 10’un altında ise, bu model uygulanabilir. Seçenekler bu hafta netleşecek ve gerekiyorsa torba kanuna bir düzenleme eklenecek” bilgisini verdiler.

Devlet teşviği de var

 

Ev işlerinde çalışan kadınlar için sigorta teşviği de uygulanıyor. 18 yaşından büyük ve işe alındığı tarihten önceki 6 aylık dönemde SSK’lı çalışmamış olanlar için teşvik geçerli oluyor. 
Bu şartları taşıyan bir kadın ev hizmetlerinde işe başlatıldığında en az 24 ay süresince yaklaşık 350 lira olan sigorta primleri toplamının 180 lirası devlet tarafından karşılanıyor.
Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2017, 15:40

YORUM EKLE