Bolu'da gazete davası!

Gazeteyi kapatmak isteyen zabıtalar mahkeme kararıyla karşılaştı

Bolu'da gazete davası!

BOLU Belediyesi, ruhsatı olmadığı gerekçesiyle haftalık yayınlanan Bolu Havadis gazetesini kapatmasının ardından bugün de günlük yayınlanan Bolu Gündem gazetesini de kapatmak istedi.

Zabıtalar, Sakarya İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararıyla karşılaşınca herhangi bir işlem yapamadı. Bolu Gündem gazetesinin imtiyaz sahibi Süha Alparslan ruhsat için tüm evrakların tamamlanmasına rağmen ruhsatın verilmediğini, Bolu Belediye Başkanı Ak Partili Alaaddin Yılmaz'ın seçimi kazanmasına rağmen süreci devam ettirdiğini söyleyerek, "Kanun, hukuk, yönetmelik herşey Alaaddin Yılmaz olduğu için halen öç almaya çalışıyor" dedi.


Bolu Belediyesi, 24 Mart tarihinde işyeri açma ruhsatı olmayan Bolu Gündem ile Bolu Havadis gazetelerinin kapatılması için işlem yaptı. Bir gün sonra sivil toplum kuruluşları gazetelerin kapatılmak istenilmesine tepki gösterdi. Kapatma işlemi seçim öncesi gerçekleştirilmezken, Bolu Belediye Başkanı Ak Partili Alaaddin Yılmaz seçimleri üçüncü kez kazandı. 2 Nisan günü haftalık yayınlanan Bolu Havadis gazetesinin bürosuna giden zabıta ekipleri kapatma kararını gerçekleştirdi. Bolu Havadis gazetesinin imtiyaz sahibi Mehmet Demirci bilgisayarlarını alarak gazeteden ayrılırken, zabıta ekipleri kapıyı mühürledi.


Bu akşam saat 19.15 sıralarında, Karaçayır Mahallesi Ahmet Yesevi Sokak'ta bulunan Bolu Gündem gazetesinin bürosuna gelen zabıta ekipleri kapatma işlemini gerçekleştirmek istedi. Bolu Gündem gazetesinin imtiyaz sahibi Süha Alparslan, Sakarya 1. İdare Mahkemesi'nden alınan yürütmeyi durdurma kararını zabıta memurlarına gösterdi. Zabıta memurları mahkeme kararını inceleyip, bir örneğini aldıktan sonra işlem yapmadan gazete bürosundan ayrıldı.

ÖÇ ALMAYA ÇALIŞIYOR

Bolu Gündem gazetesinin imtiyaz sahibi Süha Alparslan kapatma kararının ardından işyeri ruhsatını almak için tüm evrakları alarak belediyeye teslim ettiklerini söyledi. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın öç almaya çalıştığını belirten Süha Alparslan, "Saat 19.15'te zabıta ekipleri gazeteyi mühürlemeye geldiler. Gazetenin mühürlenmesi talebini bize tekrar tebliğ ettiler. Yalnız biz Sakarya İdare Mahkemesi'nden burayla ilgili yürütmeyi durdurma kararını almıştık. Yürütmeyi durdurma kararını kendilerine ilettik. Netice itibariyle geri döndüler ama yarın sabah tekrar gelip gelmeyeceklerini bilmiyoruz. Böylesine inanılmaz bir süreç yaşıyoruz" dedi.


Süha Alparslan ruhsatın verilmemesi nedeniyle mahkemeye başvuracaklarını açıklayarak, şöyle konuştu:


"Bütün evraklarımız tamam ama ruhsatı vermediği için biz bu kez Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurmak zorunda kaldık. Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'nden yürütmeyi durdurduk. Yarın sabah ruhsatı vermediğine dair protesto çekeceğiz ve mahkemeye başvuracağız. Ruhsatımızı neden vermiyor? Çünkü burası sıhhi müessese. Sıhhi müesseselerde ilk gün hemen ruhsat veriliyor. Bir eksiklik varsa da 30 gün süre veriliyor. Zabıta yönetmeliği bu şekilde. Tabi kanun, hukuk, yönetmelik herşey Alaaddin Yılmaz olduğu için halen öç almaya çalışıyor. Seçimi kazanmasına rağmen bu süreci devam ettiriyor. Bilmiyorum sonumuz ne olacak. Sayın valinin bu olaya el koymasını bekliyoruz."
Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2014, 11:00

YORUM EKLE