Beyninizdeki Elektrikli Darbeler Sayesinde Yaratıcılığınızı Artar Mı?

İki girişimci beyninizde akım göndererek yaratıcılığınızı artırmak istiyor ancak çoğu beyin bilimcisi şüpheyle karşılanır. Science Nordic yöntemi bir deneyin verdi.

Beyninizdeki Elektrikli Darbeler Sayesinde Yaratıcılığınızı Artar Mı?

Kask, beyine akım gönderir

Friis-Olivarius bir beyin bilimcisidir. Son on yıldır, yaratıcı olduğumuzda beynimizde olanı okudu.

Danimarka Teknik Üniversitesi (DTU) endüstriyel tasarım bölümünde öğretim görevlisi olan Balder Onarheim ve arkadaşı, beyni iki milimetre akımla şok ederek yaratıcılığı teşvik ettiği düşünülen bir cihaz geliştirdiler.
Cihaz kafa üzerinde bir kask gibi giyilir. Bana akımın geldiği zaman yaratıcılığımı teşvik edeceğini ve konsantrasyonumu düşürdüğümde iyileştirileceğini söyledim.

Onarheim,Kuralları çok iyi gidiyor” diyor, kaskı birkaç dakika önce kafamın üzerine koydu. “Artış işlemini tamamladık, şimdi bunu mümkün olduğunca istikrarlı bir şekilde geri alacağız.”
Beynim şu an 1,3 ila 1,4 miliyamps arasında aldığını bana neşesiz bir şekilde bildiriyor.
Bir uygulamanın kontrolü sayesinde, kademeli olarak akımı düşürür. Uygulama ayrıca elektrotlar ve başım arasındaki teması izlemesine izin veriyor. İlke olarak, bunu kendim evde yapıyordum.
Nöronların ateşlenmesine yardımcı olma

Friis-Olivarius, elektrotlar yaratıcı olduğumuzda harekete geçirilen bölgenin tam üstünde konumlandırılmışlardır.
Mevcut durum beyni hiç değiştirmiyor, sadece doğal bir süreci artırıyor diyor.
Beyindeki 125 milyar sinir hücresi, nöronlar sürekli ateş ediyor ve birbirlerine elektrik sinyalleri gönderiyorlar. Bilim adamları süreci kendi akımını beyne göndererek güçlendiriyorlar.

Onarheim, “Birazcık akım uyguluyoruz, bu nedenle nöronlarınızın ateşlemesi biraz daha kolay oluyor” diyor.
“Sizi burada bırakacağız, sonra da burada oturup çalışabilir, düşünebilir veya ne isterseniz yapın.”

İnsanlar kendi tDCS kasklarını yapabilir

Onarheim ve Friis-Olivarius, kask üretenPlato şirketinin kurucularındandır. Şimdilik, test etmek için insanlar için 25 kask sattılar.

Ama hiçbir şekilde kendi türünün ilk örneği değildir.

Arkasındaki tekniğe Transkraniyal Doğru Akım Uyarma (tDCS) adı verilir ve giderek hem amatör hem de profesyoneller tarafından kullanılır.

İnternette benzer kask satın alabilirsiniz, stres azaltabilir, daha iyi uyumanıza, konsantrasyonunuzu geliştirmenize ve çok daha fazlasına yardımcı olabilirsiniz. Kullanıcıların, bu tür kaskları kullanma deneyimlerini anlattığı sonsuz YouTube videoları var.

Elektrik, depresyonu azaltıyor

Ancak tDCS’nin etkili olduğu kanıtlanmış tek bir alan var ve bu depresyonun tedavisinde.

Bir takım kontrollü deneyimler, tıbbın veya diğer geleneksel tedavilerin yardım edemeyeceği şiddetli depresyon hastalarının bazen kısa süreli elektriksel darbeler aldıktan sonra iyileşme gördüğünü göstermiştir.
Bilim adamları klinik depresyon tedavisinde benzer bir kask geliştirdiler.

Danimarka Kopenhag Üniversitesi’nden Profesör Steen Dissing, kask tedavisinin arkasındaki bilim adamlarından birisi “Basitçe söylemek gerekirse, depresyonu olan bir insanda beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurması çok kötü” diyor.
“Kaskın elektriksel darbeleri, kılcal damarlarda sinir hücrelerini ve hücreleri harekete geçiren bazı beyin doğal elektrik alanlarını yeniden yaratmaktadır. Bu beynin aktivite seviyesini arttırır “diyor.
Bilim adamları ‘yaratıcılık kaskı’ konusunda kuşku duyuyorlar

Bununla birlikte, günümüzde tDCS’nin öğrenme yeteneği, yaratıcılık veya konsantrasyon üzerinde herhangi bir etkisi olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Bu nedenle, Dissing ve ScienceNordic’in konuştuğu diğer beyin bilimcileri, yeni hekime kuşkuyla bakıyorlar.

Danimarka’nın Aarhus Üniversitesi’ndeki Interacting Minds araştırma merkezi başkanı Profesör Andreas Roepstorff, “Bence beyindeki elektrik sinyallerine müdahale ettiğimizde çok dikkatli olmamız gerek” diyor.

“Bunun işe yarayıp yaramadığını veya kısa veya uzun vadede yan etkileri olup olmadığını bilmiyoruz. Bu kesin cihaza aşina değilim, ancak bence, elektrik akımı beyinle oynamaya başlamadan önce işe yaradığının kanıtı olmalı “diyor.
Beyindeki yaratıcılık için bir yer yok

Kopenhag Üniversitesi’nden bir sinirbilimci olan Profesör Jesper Mogensen, bu tür tekniklerin etkililiğinden de oldukça şüphe duyuyor.

“Bu özel cihazı bilmiyorum, ancak genel olarak beynin alanlarını uyarırken yöntemi destekleyen bilimsel çalışmaların olması gerektiği görüşündeyim” diyor.

Ayrıca, yaratıcılığın elektrik darbeleriyle uyarılabileceğinden şüphelidir.
“Hiç şüphe yok ki, elektrik stimülasyonuyla beyindeki çeşitli alanlardaki aktiviteyi değiştirebilirsiniz. Soru, uyarının elde etmek istediğiniz etkisinin olup olmadığıdır. Yaratıcılığı teşvik etmek istiyorsanız, o zaman doğru bölgeye gitmeniz gerekiyor, “diyor Mogensen.

“Yaptığım değerlendirmeyle yapmak çok zor. Yaratıcılık birçok şeydir ve kişiden kişiye değişir. Ben beynin yaratıcılık ile ilişkili belirli bir alan bulduğu herhangi bir çalışma bilmiyorum. Tabii ki cihazın çalışmadığından emin olamıyorum – ancak bunun işe yaradığına inanmadan önce bilimsel kanıtları görmek isterim “diyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2017, 14:36

YORUM EKLE