Babanın büyük başarısı!

Van'ın Çaldıran ilçesinde yaşayan Burhan Kaya, aniden nefesi kesilen 1,5 yaşındaki çocuğunu, doktorun telefonda yönlendirmesiyle yaptığı suni teneffüs ile hayata döndürdü

Babanın büyük başarısı!

Van'ın Çaldıran ilçesinde yaşayan Burhan  Kaya, aniden nefesi kesilen 18 aylık çocuğunu, doktorun telefonda  yönlendirmesiyle yaptığı suni teneffüs ile hayata döndürdü.

Çaldıran ilçesine bağlı Bayezit Mahallesi'nde ikamet eden Kaya  ailesinin 1,5 yaşındaki çocukları Mert Kaya, gece saatlerinde aniden  rahatsızlandı.

Nefes almakta güçlük çeken ve vücudu morarmaya başlayan küçük Mert'in  durumu kötüleşince baba Burhan Kaya, 112 Acil sağlık Hizmetlerini telefonla  arayarak yardım istedi.

Kaya ailesinin yaşadığı eve vakit kaybetmeden ambulans gönderen 112  Acil Sağlık Hizmetlerinde görevli doktor İbrahim Hakkı Sağol, baba Kaya'dan  çocuğun sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Çocuğun sağlık durumunun kötüye gittiğini fark eden Dr. Sağol, baba  Kaya'ya suni teneffüs yapması gerektiğini söyledi. Kaya'ya suni teneffüsü nasıl  yapacağını anlatan Dr. Sağol, telefondaki yönlendirme sayesinde küçük Mert'i  hayata döndürdü.

 Bir süre sonra eve ulayan sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi  yapılan küçük Mert, ambulansla Çaldıran Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Bir süre hastanede gözetim altında tutulan küçük Mert, tedavisinin  ardından taburcu edildi. Kaya ailesini evlerinde ziyaret eden Dr. Sağol, aileye  geçmiş olsun dileklerini iletti.

Çocuğunun rahfüsatsızlandığı anlatan baba Burhan Kaya, Mert'in aniden  rahatsızlanması üzerine sağlık ekiplerine haber verdiklerini belirterek, şöyle  konuştu

 "Mert'in sağlık durumu kötüleşince ne yapacağımızı bilmiyorduk. O an  112 aklıma geldi hemen aradım. Ambulans istedik ama ambulansı beklerken çocuğun  durumu daha kötü oldu. Morarma oluştu ve çocuk ölüyordu. Ben tekrar 112'yi aradım  ve doktorla görüşmek istedim. Çocuğum ölüyor dedim.

Doktor bey, 'boğazına bir şey  kaçtı mı?' diye sordu. Hayır dedim. Sonra Mert'i yere yatırıp ağzından nefes  vermemi istedi. Mert'i yatırdım ve tek nefeste çocuğum kendine gelerek ağlamaya  başladı. O arada ambulans gelmişti. Hastaneye götürdük şimdi sağlığı çok iyi.  Allah doktorumuzdan razı olsun. Çocuğumuz yaşıyorsa doktor beyin sayesindedir."

Dr. Sağol ise Kaya ailesinin yaşadığı adrese ambulans gönderildiğini  ancak çocuğun sağlık durumunun kötü olduğunu öğrenince baba Burhan Kaya'yı  telefonla yönlendirdiğini vurgulayarak, "Hastaya acil bir şekilde müdahale  yapılması gerekiyordu. Çünkü çocuğun solunumu durmuştu. Babasından yardım  istedim. Ona yapması gereken şeyleri telefonda anlatım. Anlattığım şeyleri  uyguladıktan sonra çocuğunu ağlama seslerini telefonda duymuştuk. O anda çocuğun  ağlaması bizi de mutlu etti. Babasının soğuk kanlılık ile müdahale etmesi çocuğun  hayatını kurtardı" dedi.
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 16:20

YORUM EKLE