Baba adaylarını korkutan 7 kaygı!

Eşiniz size baba olacağınızı söylediğinde duyduğunuz ilk heyecan kimi zaman yerini ebeveyn olmak ile ilgili kaygılara bırakabilir. Öte yandan çevreden duyduğumuz, kendi çocukluk tecrübelerimizden edindiğimiz çok sayıda doğru bildiğimiz yanlışlar da davranışlarımıza yansır. “Peki, nedir baba adaylarının en sık duydukları kaygılar?” diye kadın doğum uzmanımız Op.Dr. Dilek Öztürk’e sorduk

Yaşam 25.02.2017, 09:56 25.02.2017, 09:58 Zeynep Berke
Baba adaylarını korkutan 7 kaygı!

Tecrübelerime  göre, kabaca  babaları  kaygılandıran  7  şeyden  bahsedebilirim

Güven Kaygısı
 
Günümüzde baba adaylarının duyduğu en kemikleşmiş derin korku: Ailemi koruyup onlara güvenli ve düzenli bir hayat sağlayabilecek miyim korkusudur. Birçok bebek sahibi olan ailede anne-baba beraber çalışıp kazanılan iki kişilik bir aileye bölünürken, artık iki gelir üç kişilik bir aileye bölünür. Bazen anneler ilk yıllarda çocuklarını kimseye emanet etmek istemediklerinden, ilk yılları beraber geçirmek istediklerinden gelir bir anda yarıya iner. Bu babaya maddi manevi bir yük olur ve erkek bu kaygıyı dile getirmekte zorlanır. Anne adayı bebek doğmadan bu kaygıyı eşiyle konuşmalı, paylaşmalı ve plan yapmalıdır. Çocuk doğduktan sonra anne bu tarz konuşmaları yapamayacak kadar yorgun ve duygusal olur.
 
Performans Kaygısı
 
Baba adaylarının %80’inden fazlasında doğum anında eşlerine yardımcı olamayacaklarına dair korkuları vardır. Bayılmaktan, kusmaktan veya bütün akan beden sıvılarının içinde midelerinin bulanmalarından kaygı duyarlar. Bu korkuların çoğu medyada gördükleri, okudukları ve duydukları hikâyelerden kaynaklanır. Ancak bir gerçek vardır ki: Beklentileri bu yönde olsa bile, genellikle bu beklentileri gerçekleşmez. Zamanı geldiğinde sevdiği kadının yanına duran, elini tutan, ona destek sözcükleri fısıldayan hep babalar olur. Burada sadece kan göremeyen erkekler bir istisna oluşturur. Kan görmeye dayanamıyorsanız doğumhaneden çıkın. Bu sorununuzu göz ardı etmeyin. Çünkü ebe veya hekim o anda bayılan babadan çok anne ile ilgilenmek durumunda kalacaktır.
 
Ölüm Korkusu
 
Bir yaşamın başlamasına siz neden olmuşken ve oluşan bu yaşamı adım adım izlerken ister istemez hayatın sonu da aklınıza gelir. Kendi ölüm korkunuz baş gösterir. Artık eskisi kadar genç ve dinamik ve sağlıklı değilsinizdir. Sizin hayatınızı devam ettirecek kişi gelmiştir ve her şey plana göre işlerse siz ondan önce bu dünyaya gözünüzü yumacaksınızdır. Ancak bu çok da erken olmamalıdır. Bu çocuk kendi ayaklarının üzerinde duruncaya dek, onun hayatındaki oluşabilecek tüm sorunları siz çözünceye dek yaşamak zorunda hissedersiniz kendinizi. Bir baba bir keresinde bana şöyle demişti: “Artık ölmeye hakkım yok gibi hissediyorum.”
 
Eşinizin Sağlığı ve Çocuğunuzun Sağlığı ile İlgili Kaygılar
 
Doğum oldukça korkutucu bir deneyim. Bu deneyim sırasında sanki sevdiklerinizin başına türlü kötü şey gelebilir gibi hissedersiniz. Sağlıklı bir bebek sahibi olan çevrenizdekilere özenir kendi çocuğunuzun da sağlıklı olması için dua edersiniz. Doğumda her şey yolunda gittiğinde bile kendinizi gizlice bebeğiniz el ve ayak parmaklarını sayarken bulabilirsiniz. Ancak hekiminizin söylediklerini uyduğunuz, doğum ve bebek bakımı hakkında bilgilendiğiniz sürece bu kaygınızı minimuma indirebilirsiniz.
 
İlişki Korkuları
 
Babalar eşlerinin çocuklarını kendilerinden daha fazla seveceklerinden ve kendilerini bu özel ilişkinin dışında bırakacaklarından endişelenirler. Özellikle doğumdan sonraki ilk bir iki ayda bebeğin anne sütün emdiği ve anneye %100 bağımlı olduğu aylarda anneler süt artırıcı hormon olan prolaktin düzeylerinin yüksekliği nedeniyle eşleriyle tensel temastan kaçınabilirler. Bu davranış da babaların endişelerini artırır. Bu nedenle bu ayrılığın kısa süreli ve hormonsal nedenli olduğunu bilen babalar bu endişelerini azaltırlar. Çocuğunuz ile oluşturacağınız o özel ilişkiye gelince şunu bilmek gerekir. Anne ve baba olarak çocukla olan ilişkiye farklı güçler katıyorsunuz.  Anne çocuğa güven, sıcaklık ve rahatlık sağlarken, baba çocuğa özgürlüğü, birey olmayı ve dünyayı öğretir.
 
“Kadınsal” Tıbba Karşı Hissedilen Korku
 
Erkekler jinekolojik masalara, doğumhanelere, içlerinde daha çok kadınların yaşadığı yerlere alışkın değillerdir. Kendilerini rahatsız ve huzursuz hissederler. Sadece seyirci olarak orada bulunmak bile bir erkeğin kaygısını artırabilir. Doğumhaneler baba adaylarının kendilerini rahat hissetmeleri için düzenlenmemişleridir. Önceden bir doğumhaneyi görmüş olmak, doğuma hazırlık kursuna gitmiş olmak ve bu konuyu okuyup araştırmış olmak baba adayını çok rahatlatır ve bulunduğu ortamdan endişe duymamasını sağlar.
 
Arkadaşlarını ve Özgürlüğünü Kaybetme Korkusu
 
Bebek doğduktan sonra “sadece aile babası” olması gerektiğine dair bir kaygı duyan baba adayı bu konuyu bebek doğmadan önce eşiyle sakin konuşabilmeli. Bir bebek elbette sorumluluk artışına neden olup zaman kısıtlaması yaratacak. İlk aylarda eşiniz sizden yardım bekleyecek, siz de uykusuz kalacaksınız. Ancak şunu unutmamak gerekir ki siz de eşiniz de kendisine özel bir zaman ayırmaya hakkı olan bireylersiniz. Eşinizin de arkadaşlarıyla buluşmaya, onları görmeye hakkı var. Bu konu doğum öncesi konuşulduğu zaman sorunsuz şekilde doğumdan sonraki ilk aylarda da eskisi kadar yoğun olmasa bile arkadaşlarınızla buluşur onlarla vakit geçirebilirsiniz. Evde oturup bebeğine bakan annelerin de bir tam zamanlı iş yaptıklarını unutmadan karşılıklı olarak birbirinize özgürlükler tanıyabilirisiniz.  
 
Peki doğru bilinen yanlışlar nelerdir?
 
İlk kez baba olacaksanız baba olmanın ne demek olduğunda dair birtakım varsayımlarınız vardır. Bu varsayımlar genelde kendi babanız ile yaşadığınız tecrübelerinizden ve toplumumuzun baba adayı ile ilgili duyduğunu sandığınız beklentilerden ve yanlış bilgilerden kaynak alır. Toplumda en sık rastlanılan yanlış bilgiler aşağıda okuyacağınız 5 doğru bilinen yanlıştır.
 
Bebek Bekleyen Kadının Duygu Dünyası Sizinkinden Önemlidir
 
Eşinizin bedeninde oluşan değişiklikler ve doğum sürecinin ağırlığını onun taşıyacak olması nedeniyle kolaylıkla onun duygularının sizinkilerden önemli olduğuna dair bir kanı uyandırır. Sizin onun fiziksel ve ruhsal sağlığı için duyduğunuz endişe ve bunun için yaptıklarınızın elbette ki bir önemi vardır ancak sizin duygularınız da bir o kadar değerlidir. Erkek baba olacak olmanın heyecanı hakkında rahatlıkla konuşabiliyorken bu durumla ilgili kaygılarını pek paylaşmaz. Eşinizin sizin düşüncelerinizi bilmesi gerekir. Siz hamileliği boyunca ona nasıl destek oluyorsanız o da sizinle kaygılarınız yükünü paylaşmalıdır. Hamile olmak hasta olmak demek değildir. Eşinize duygu dünyanızı henüz hamileyken açın ki bebek doğduktan sonra yaşanılabilinecek küçük pürüzlerin üstesinden beraberce kolaylıkla gelin.
 
Yeni Doğan Bebeklerin İlk Aylarda Babalarına İhtiyaçları Yoktur
 
Meme veren eşiniz ile yeni doğmuş çocuğunuz arasındaki yoğun bağ size “Bana ihtiyaçları yok ki” duygusunu yaşatabilir. İnanın ki size ihtiyacı var bebeğinizin. Sesinizle sakinleşmeye, rahatlamaya, güven duymaya ihtiyacı var. Sizinle dünyayı tanımaya ihtiyacı var. Bebeğinizle bağ kurmak için onu kucaklayın, gazını çıkartın, oynayın veya uyutun. Tek dikkat etmeniz gereken bebeğinizin size tüm dikkatini verebilmesi için bunları bebeğiniz doyduktan sonra yapmanızdır. Özellikle meme emdikten sonra bebeği devralmak eşinize de biraz dinlenme fırsatı tanıyacağından ilişkinizi de güçlendirir. Aynı zamanda eşinizin iş yükünü az da olsa azaltmak da bebeğinize dolaylı olarak yardım eder. Varlığınız tüm aileniz için gereklidir.
 
Erkekler Yeni Doğmuş Bir Bebeğe Bakmayı Bilmezler
 
Bu toplum içinde kesinlikle yanlış bilinen bir açıklamadır. Ebeveynlik zamanla öğrenilen bir olgudur. Yaşadıkça, okudukça tecrübelenir, çocuklarımızla ilgili daha doğru kararlar veririz. Bebeklerini düşürürüm, zarar veririm korkusuyla kucaklarına alamayan babalar yalnız kaldıklarında ve etrafta yardım edecek kimse yokken bebeklerine en iyi bakan babalar oluverirler. Birçok erkek baba olmanın sorumluluğunu üstlenirken baba olmanın zevkine de varıyor ve bebeğinin büyümesini görebilmek için Avrupa ülkelerinde başlamış bir uygulama olan ücretli babalık izinlerini kullanıyor.
 
Erkekler Aynı Kendi Babaları Gibi Babalar Olurlar
 
Kendiniz baba olduğunuzda babanızı daha farklı bir gözle görmeye başlarsınız. Bazen babanızın yaptığını düşündüğünüz hataları tekrarlamaktan korkarsınız. Ancak ebeveyn olmada kendi babanız sizin rol modeliniz olmayabilir. Nasıl bir baba olabileceğinize dair size fikir verebilir. Bebekliğinizden beri sizi yetiştiren, sizi büyüten, sizi seven insanlara bakın. Bunlar teyzeler, halalar, öğretmenler hatta eski komşularınız bile olabilir. Onlardan örnek alarak kendi baba modelinizi oluşturun. Aynı zamanda okuyun ve bilgilenin. Bilgilerinizi, size severek bakan insanlarla ilgili tecrübelerinizi harmanlayarak bir baba olarak kişiliğinizi ortaya koyun.
 
Bir baba olarak aileniz için en doğru kararları siz vereceksiniz. Baba olmayı hayatın içinde yaşadıkça da tecrübelendiğiniz bölüm olarak görün: Sonsuz imkânların olduğu bir model. Kendi babanızla yaşadıklarınız tecrübelerin güzel taraflarını alıp kendi babanızın aklına gelmemiş birçok alternatif ile renklendirin, çocuğunuza daha olumlu bir model oluşturun.Yorumlar (0)
-1
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:48
Güneş 08:18
Öğle 13:20
İkindi 15:49
Akşam 18:12
Yatsı 19:36
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Malatyaspor 18 24
11. Sivasspor 18 23
12. Başakşehir 18 23
13. Konyaspor 18 22
14. Göztepe 18 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 18 37
2. Man City 17 35
3. Leicester City 18 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 15 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12