Baba adaylarını korkutan 7 kaygı!

Eşiniz size baba olacağınızı söylediğinde duyduğunuz ilk heyecan kimi zaman yerini ebeveyn olmak ile ilgili kaygılara bırakabilir. Öte yandan çevreden duyduğumuz, kendi çocukluk tecrübelerimizden edindiğimiz çok sayıda doğru bildiğimiz yanlışlar da davranışlarımıza yansır. “Peki, nedir baba adaylarının en sık duydukları kaygılar?” diye kadın doğum uzmanımız Op.Dr. Dilek Öztürk’e sorduk

Yaşam 25.02.2017, 09:56 25.02.2017, 09:58
14
Baba adaylarını korkutan 7 kaygı!

Tecrübelerime  göre, kabaca  babaları  kaygılandıran  7  şeyden  bahsedebilirim

Güven Kaygısı
 
Günümüzde baba adaylarının duyduğu en kemikleşmiş derin korku: Ailemi koruyup onlara güvenli ve düzenli bir hayat sağlayabilecek miyim korkusudur. Birçok bebek sahibi olan ailede anne-baba beraber çalışıp kazanılan iki kişilik bir aileye bölünürken, artık iki gelir üç kişilik bir aileye bölünür. Bazen anneler ilk yıllarda çocuklarını kimseye emanet etmek istemediklerinden, ilk yılları beraber geçirmek istediklerinden gelir bir anda yarıya iner. Bu babaya maddi manevi bir yük olur ve erkek bu kaygıyı dile getirmekte zorlanır. Anne adayı bebek doğmadan bu kaygıyı eşiyle konuşmalı, paylaşmalı ve plan yapmalıdır. Çocuk doğduktan sonra anne bu tarz konuşmaları yapamayacak kadar yorgun ve duygusal olur.
 
Performans Kaygısı
 
Baba adaylarının %80’inden fazlasında doğum anında eşlerine yardımcı olamayacaklarına dair korkuları vardır. Bayılmaktan, kusmaktan veya bütün akan beden sıvılarının içinde midelerinin bulanmalarından kaygı duyarlar. Bu korkuların çoğu medyada gördükleri, okudukları ve duydukları hikâyelerden kaynaklanır. Ancak bir gerçek vardır ki: Beklentileri bu yönde olsa bile, genellikle bu beklentileri gerçekleşmez. Zamanı geldiğinde sevdiği kadının yanına duran, elini tutan, ona destek sözcükleri fısıldayan hep babalar olur. Burada sadece kan göremeyen erkekler bir istisna oluşturur. Kan görmeye dayanamıyorsanız doğumhaneden çıkın. Bu sorununuzu göz ardı etmeyin. Çünkü ebe veya hekim o anda bayılan babadan çok anne ile ilgilenmek durumunda kalacaktır.
 
Ölüm Korkusu
 
Bir yaşamın başlamasına siz neden olmuşken ve oluşan bu yaşamı adım adım izlerken ister istemez hayatın sonu da aklınıza gelir. Kendi ölüm korkunuz baş gösterir. Artık eskisi kadar genç ve dinamik ve sağlıklı değilsinizdir. Sizin hayatınızı devam ettirecek kişi gelmiştir ve her şey plana göre işlerse siz ondan önce bu dünyaya gözünüzü yumacaksınızdır. Ancak bu çok da erken olmamalıdır. Bu çocuk kendi ayaklarının üzerinde duruncaya dek, onun hayatındaki oluşabilecek tüm sorunları siz çözünceye dek yaşamak zorunda hissedersiniz kendinizi. Bir baba bir keresinde bana şöyle demişti: “Artık ölmeye hakkım yok gibi hissediyorum.”
 
Eşinizin Sağlığı ve Çocuğunuzun Sağlığı ile İlgili Kaygılar
 
Doğum oldukça korkutucu bir deneyim. Bu deneyim sırasında sanki sevdiklerinizin başına türlü kötü şey gelebilir gibi hissedersiniz. Sağlıklı bir bebek sahibi olan çevrenizdekilere özenir kendi çocuğunuzun da sağlıklı olması için dua edersiniz. Doğumda her şey yolunda gittiğinde bile kendinizi gizlice bebeğiniz el ve ayak parmaklarını sayarken bulabilirsiniz. Ancak hekiminizin söylediklerini uyduğunuz, doğum ve bebek bakımı hakkında bilgilendiğiniz sürece bu kaygınızı minimuma indirebilirsiniz.
 
İlişki Korkuları
 
Babalar eşlerinin çocuklarını kendilerinden daha fazla seveceklerinden ve kendilerini bu özel ilişkinin dışında bırakacaklarından endişelenirler. Özellikle doğumdan sonraki ilk bir iki ayda bebeğin anne sütün emdiği ve anneye %100 bağımlı olduğu aylarda anneler süt artırıcı hormon olan prolaktin düzeylerinin yüksekliği nedeniyle eşleriyle tensel temastan kaçınabilirler. Bu davranış da babaların endişelerini artırır. Bu nedenle bu ayrılığın kısa süreli ve hormonsal nedenli olduğunu bilen babalar bu endişelerini azaltırlar. Çocuğunuz ile oluşturacağınız o özel ilişkiye gelince şunu bilmek gerekir. Anne ve baba olarak çocukla olan ilişkiye farklı güçler katıyorsunuz.  Anne çocuğa güven, sıcaklık ve rahatlık sağlarken, baba çocuğa özgürlüğü, birey olmayı ve dünyayı öğretir.
 
“Kadınsal” Tıbba Karşı Hissedilen Korku
 
Erkekler jinekolojik masalara, doğumhanelere, içlerinde daha çok kadınların yaşadığı yerlere alışkın değillerdir. Kendilerini rahatsız ve huzursuz hissederler. Sadece seyirci olarak orada bulunmak bile bir erkeğin kaygısını artırabilir. Doğumhaneler baba adaylarının kendilerini rahat hissetmeleri için düzenlenmemişleridir. Önceden bir doğumhaneyi görmüş olmak, doğuma hazırlık kursuna gitmiş olmak ve bu konuyu okuyup araştırmış olmak baba adayını çok rahatlatır ve bulunduğu ortamdan endişe duymamasını sağlar.
 
Arkadaşlarını ve Özgürlüğünü Kaybetme Korkusu
 
Bebek doğduktan sonra “sadece aile babası” olması gerektiğine dair bir kaygı duyan baba adayı bu konuyu bebek doğmadan önce eşiyle sakin konuşabilmeli. Bir bebek elbette sorumluluk artışına neden olup zaman kısıtlaması yaratacak. İlk aylarda eşiniz sizden yardım bekleyecek, siz de uykusuz kalacaksınız. Ancak şunu unutmamak gerekir ki siz de eşiniz de kendisine özel bir zaman ayırmaya hakkı olan bireylersiniz. Eşinizin de arkadaşlarıyla buluşmaya, onları görmeye hakkı var. Bu konu doğum öncesi konuşulduğu zaman sorunsuz şekilde doğumdan sonraki ilk aylarda da eskisi kadar yoğun olmasa bile arkadaşlarınızla buluşur onlarla vakit geçirebilirsiniz. Evde oturup bebeğine bakan annelerin de bir tam zamanlı iş yaptıklarını unutmadan karşılıklı olarak birbirinize özgürlükler tanıyabilirisiniz.  
 
Peki doğru bilinen yanlışlar nelerdir?
 
İlk kez baba olacaksanız baba olmanın ne demek olduğunda dair birtakım varsayımlarınız vardır. Bu varsayımlar genelde kendi babanız ile yaşadığınız tecrübelerinizden ve toplumumuzun baba adayı ile ilgili duyduğunu sandığınız beklentilerden ve yanlış bilgilerden kaynak alır. Toplumda en sık rastlanılan yanlış bilgiler aşağıda okuyacağınız 5 doğru bilinen yanlıştır.
 
Bebek Bekleyen Kadının Duygu Dünyası Sizinkinden Önemlidir
 
Eşinizin bedeninde oluşan değişiklikler ve doğum sürecinin ağırlığını onun taşıyacak olması nedeniyle kolaylıkla onun duygularının sizinkilerden önemli olduğuna dair bir kanı uyandırır. Sizin onun fiziksel ve ruhsal sağlığı için duyduğunuz endişe ve bunun için yaptıklarınızın elbette ki bir önemi vardır ancak sizin duygularınız da bir o kadar değerlidir. Erkek baba olacak olmanın heyecanı hakkında rahatlıkla konuşabiliyorken bu durumla ilgili kaygılarını pek paylaşmaz. Eşinizin sizin düşüncelerinizi bilmesi gerekir. Siz hamileliği boyunca ona nasıl destek oluyorsanız o da sizinle kaygılarınız yükünü paylaşmalıdır. Hamile olmak hasta olmak demek değildir. Eşinize duygu dünyanızı henüz hamileyken açın ki bebek doğduktan sonra yaşanılabilinecek küçük pürüzlerin üstesinden beraberce kolaylıkla gelin.
 
Yeni Doğan Bebeklerin İlk Aylarda Babalarına İhtiyaçları Yoktur
 
Meme veren eşiniz ile yeni doğmuş çocuğunuz arasındaki yoğun bağ size “Bana ihtiyaçları yok ki” duygusunu yaşatabilir. İnanın ki size ihtiyacı var bebeğinizin. Sesinizle sakinleşmeye, rahatlamaya, güven duymaya ihtiyacı var. Sizinle dünyayı tanımaya ihtiyacı var. Bebeğinizle bağ kurmak için onu kucaklayın, gazını çıkartın, oynayın veya uyutun. Tek dikkat etmeniz gereken bebeğinizin size tüm dikkatini verebilmesi için bunları bebeğiniz doyduktan sonra yapmanızdır. Özellikle meme emdikten sonra bebeği devralmak eşinize de biraz dinlenme fırsatı tanıyacağından ilişkinizi de güçlendirir. Aynı zamanda eşinizin iş yükünü az da olsa azaltmak da bebeğinize dolaylı olarak yardım eder. Varlığınız tüm aileniz için gereklidir.
 
Erkekler Yeni Doğmuş Bir Bebeğe Bakmayı Bilmezler
 
Bu toplum içinde kesinlikle yanlış bilinen bir açıklamadır. Ebeveynlik zamanla öğrenilen bir olgudur. Yaşadıkça, okudukça tecrübelenir, çocuklarımızla ilgili daha doğru kararlar veririz. Bebeklerini düşürürüm, zarar veririm korkusuyla kucaklarına alamayan babalar yalnız kaldıklarında ve etrafta yardım edecek kimse yokken bebeklerine en iyi bakan babalar oluverirler. Birçok erkek baba olmanın sorumluluğunu üstlenirken baba olmanın zevkine de varıyor ve bebeğinin büyümesini görebilmek için Avrupa ülkelerinde başlamış bir uygulama olan ücretli babalık izinlerini kullanıyor.
 
Erkekler Aynı Kendi Babaları Gibi Babalar Olurlar
 
Kendiniz baba olduğunuzda babanızı daha farklı bir gözle görmeye başlarsınız. Bazen babanızın yaptığını düşündüğünüz hataları tekrarlamaktan korkarsınız. Ancak ebeveyn olmada kendi babanız sizin rol modeliniz olmayabilir. Nasıl bir baba olabileceğinize dair size fikir verebilir. Bebekliğinizden beri sizi yetiştiren, sizi büyüten, sizi seven insanlara bakın. Bunlar teyzeler, halalar, öğretmenler hatta eski komşularınız bile olabilir. Onlardan örnek alarak kendi baba modelinizi oluşturun. Aynı zamanda okuyun ve bilgilenin. Bilgilerinizi, size severek bakan insanlarla ilgili tecrübelerinizi harmanlayarak bir baba olarak kişiliğinizi ortaya koyun.
 
Bir baba olarak aileniz için en doğru kararları siz vereceksiniz. Baba olmayı hayatın içinde yaşadıkça da tecrübelendiğiniz bölüm olarak görün: Sonsuz imkânların olduğu bir model. Kendi babanızla yaşadıklarınız tecrübelerin güzel taraflarını alıp kendi babanızın aklına gelmemiş birçok alternatif ile renklendirin, çocuğunuza daha olumlu bir model oluşturun.


Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 07 Temmuz 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:32
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Beşiktaş 30 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 33 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
izmir escort escort izmir izmir escort escort antalya porno izle türk porno