62 yıldır bitmeyen tavla

Yıllardır süren ve Gümilcinelilerin dillerine destan olan Necati (Naimoğlu) ve Todoris'in (Varcopulos) hikayesi Türk-Yunan dostluğunun en iyi örneklerinden biri oldu.

62 yıldır bitmeyen tavla

Yıllardır süren ve Gümilcinelilerin dillerine destan olan Necati (Naimoğlu) ve Todoris'in (Varcopulos) hikayesi Türk-Yunan dostluğunun en iyi örneklerinden biri oldu.

...

Necati (Naimoğlu) ve Todoris (Varcopulos) iki Batı Trakyalı. Necati 84, Todoris ise 83 yaşında. İkisi de doğup büyüdüğü Gümülcine'de yaşıyor. Babaları eski dost olan ikili, bundan tam 62 yıl önce tanışıp dost olmuşlar.


Necati ve Todoris'i, bölgenin en sıkıntılı dönemlerinde bile birlikte görmeye alışmış olan Gümülcineli birçok Türk ve Yunan, ikilinin birlikteliğini farklı kültür ve dinlerin bir arada yaşayabilmesine en iyi örnek olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

İnce belli bardaklarda içilen çayların ve sürekli birbirlerine attıkları lafların eşliğinde yapılan tavla maçları, her zaman büyük bir izleyici kitlesi topluyor.

Onlar her gün yaptıkları tavla maçının bu sonucundan memnun. Bunun değişmesini de istemiyorlar. Böylelikle 62 yıl önce başlayan tavla maçı hala devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2017, 09:41

YORUM EKLE