57. Alay'ın “torunları“ aynı alanda saf tuttu

Gelibolu Yarımadası'nda toplanan yaklaşık 15 bin kişi 57. Alay'ın son Bayram Namazı'nı kıldığı alanda sabah namazı kıldı...

57. Alay'ın “torunları“ aynı alanda saf tuttu

Çanakkale Kara Savaşları'nın 98'inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında çeşitli illerden Gelibolu Yarımadası'na gelen yaklaşık 15 bin kişi, 57. Piyade Alayı'nın 1915 yılında geçtiği yolda şafak vaktinde yürüdü.

Genelkurmay Başkanlığı, Çanakkale Valiliği, Türkiye İzcilik Federasyonu ile Ulusal Öğrenci Konseyinin düzenlediği "Milli Bilinç 57. Alay Yürüyüşü" öncesi, geceyi kamplarda geçiren gençlere, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından Türk Kızılayının hazırladığı ve 57. Alay askerlerinin de içtiği kırık buğday çorbası ikram edildi.

Çorba dağıtımının ardından Kılıç, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ile beraberindekiler, sabah namazını kılarak dua etti.

Daha sonra, Kılıç ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman öncülüğünde yürüyüşe başlandı. Etkinliğe katılan ve ellerinde Türk bayrakları bulunan 15 bine yakın üniversite öğrencisi ile izci grupları, marşlar söyleyerek 8 kilometrelik yolu tamamladı.

Yürüyüşün ardından Conkbayırı'nda gerçekleştirilen törende ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Çukurova Üniversitesi temsilcileri, geçen yıl teslim aldıkları temsili sancağı, Marmara Üniversitesinden gelen gruba verdi.

Bakan Kılıç, törende yaptığı konuşmada, Çanakkale'nin, şehadet şerbetini içenlerin yattığı yer olduğunu söyledi.

Çanakkale'ye, "kahraman ecdadın ayak izine yüz sürmek, ölüme koştuklarını bile bile yürüdükleri şehadet istikametini takip etmek" amacıyla geldiklerini dile getiren Kılıç, şöyle konuştu:

"Hatıralarla adımlarımızı attık. Attığımız her adımda, yüz binlercesi Çanakkale'nin toprağıyla buluşan şühedayı rahmet, minnet ve şükranla yad ettik. Yeryüzünde Türk Ordusundan başka hiçbir ordu yoktur ki adı Peygamber Ocağı olsun. Yeryüzünde bizim ordumuzdan başka hiçbir ordu yoktur ki en yüksek rütbeli komutanından en alt rütbedeki personeline kadar her bir ferdinin adı Mehmetçik olsun."

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2017, 18:01

YORUM EKLE