Yurt dışı çıkış yasağı getirildi!

2010 yılı KPSS’deki usulsüzlük soruşturması kapsamında 7 bin 500 kişiye yurt dışı çıkış yasağı getirildi.

Yurt dışı çıkış yasağı getirildi!

2010  yılı KPSS'deki usulsüzlük soruşturması kapsamında 7 bin 500 kişiye yurt dışına çıkış yasağı getirildi.OHAL kapsamında çıkarılan ilk Kanun Hükmündeki Kararnamenin 5. maddesi gereğince 2010 yılı KPSS'deki usulsüzlük soruşturması gerekçe gösterilerek 7 bin 500 kişiye yurt dışı yasağı getirildi.

YENİ DÖNEME ADIM ATILDI

Yurt dışı yasağı getirilenler arasında hakim, savcı, avukat ve bazı kurumların genel müdür, genel müdür yardımcısı ve daire başkanlarının olduğu gelen bilgiler arasında Emniyet yetkililerinden edinilen bilgiler doğrultusunda, 2010 yılında yapılan KPSS'deki soruların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından çalınarak örgüt üyelerine dağıtıldığının tespit edilmesiyle başlatılan soruşturmada yeni döneme adım atıldı.

YURT DIŞINDA ÇIKMALARI YASAKLANDI

TSK'daki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişiminin ardından başlatılan 2010 yılı KPSS'deki usulsüzlük soruşturması kapsamında,2010 KPSS'de Eğitim Bilimleri testinin ardından Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümlerinin de iptal edilmesiyle sınavda "şüpheli" şekilde yüksek puan alarak atanan yaklaşık 7 bin 500 kişinin yurt dışına çıkmaları yasaklandı.

7 BİN 500 KİŞİ MERCEK ALTINDA

Ankara 1. İdare Mahkemesinin 19 Temmuz'da 2010 KPSS'nin "Genel Yetenek ve Genel Kültür" kısımlarını da oy birliğiyle iptalinin ardından sınavda "şüpheli" şekilde yüksek puan alarak kamu kurumlarına atandıkları belirlenen yaklaşık 7 bin 500 kişi mercek altında.

Aralarında hakim, savcı ve avukatlar ile bazı kurumların genel müdür, genel müdür yardımcıları ile daire başkanlarının da bulunduğu şüpheliler hakkında, OHAL kapsamında çıkarılan ilk KHK'de yer alan "Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği veya iltisakı ya da bunlarla irtibatı nedeniyle haklarında idari işlem tesis edilenler ile aynı gerekçeyle haklarında suç soruşturması veya kovuşturması yürütülenler, işlemi yapan kurum ve kuruluşlarca ilgili pasaport birimine derhal bildirilir.

Bu bildirim üzerine ilgili pasaport birimlerince pasaportlar iptal edilir."
maddesi gereğince yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Bazı şüphelilerin, yurt dışına çıkmaya çalıştıkları sırada izin verilmediği için havaalanlarından döndükleri öğrenildi.


YORUM EKLE