Yoğun kar geliyor önleminizi alın!

Soğuk ve yağışlı hava Türkiye'ye etkisi altına aldı. Meteoroloji Salı günü İstanbul'da kar yağışı beklendiğini duyurdu.

Yoğun kar geliyor önleminizi alın!

 Türkiye, Aralık ayına soğuk ve yağışlı havayla girdi. Yarından itibaren yoğunkar yağışı tüm yurdu vuracak. 

İstanbul'da kar yağışının öğlen saatlerinde başlaması ve çarşamba günü de yoğun olarak sürmesi bekleniyor. İstanbul için henüz tatil kararı yok ancak bir çok ilden tatil kararları arka arkaya geldi. 

Avrupa ve Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava dalgası bu hafta tüm yurdu etkisi altına alacak. Yoğun yağışı nedeniyle bazı illerde eğitime ara verildi.

Önceki günden bu yana Doğu ve Karadeniz’de etkili olmaya başlayan kar yağışı salı gününden itibaren Trakya, Marmara ve Ege’de kar yağışına neden olacak.

KAR İSTANBUL'A GELİYOR
 
Salı gününden itibaren İstanbul'da kar yağışı bekleniyor. Salı günü yağmur şeklinde başlayacak yağışlar yerini kara bırakacak. Kar yağışının çarşamba günü de sürmesi tahmin ediliyor.  Perşembe ve cuma günleri ise karla karışık yağmur bekleniyor.

İDO SEFERLERİ İPTAL

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), olumsuz hava koşulları nedeniyle bugün bir seferini iptal etti. İDO'dan alınan bilgiye göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle saat 06.45'teki Bursa-Kadıköy-Kabataş deniz otobüsü seferi iptal edildi.

OKULLARIN TATİL EDİLDİĞİ İLLER

KARABÜK:Karabük Valiliği'nden yapılan açıklamada, dün başlayan ve bugün de devam eden kar yağışı nedeniyle kentte ulaşımın güçlükle sağlandığı kaydedildi. Açıklamada, "Eğitime, merkez ilçe ile birlikte Safranbolu, Ovacık, Eflani, Eskipazar ve
Yenice ilçeleri, bağlı belde ve köylerde bugün ara verileceği" bildirildi.

ZONGULDAK: Zonguldak ve ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildi, hamile ve engelli kamu çalışanları da idari izinli sayılıyor.

Valilikten yapılan açıklamada, önceki günden itibaren kar yağışının etkili olduğu kentte eğitime merkez ilçe, bağlı belde ve köylerde bugün ara verileceği, hamilelerle engelli kamu çalışanlarının da bugün idari izinli sayılacağı kaydedildi. Vali Ali Kaban da Twitter'dan eğitime bir gün ara verildiğini duyurdu. Kaban, "Hava soğuk, kar yağıyor, fırtına var. Yarın okullar tatil. Evde annemizi üzmeyelim çocuklar" mesajını paylaştı.

KASTAMONU:
Kastamonu Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle Azdavay, Şenpazar, Küre, İnebolu, Devrekani ve Pınarbaşı ilçelerinde okulların 1 gün süreyle tatil edildiğini bildirdi.
Ayrıca açıklamada, Cide ilçesine bağlı köy okullarında da eğitime 1 gün süreyle ara verildiği ve vatandaşların yağışlara karşı tedbirli olmaları istendi. Kastamonu’da son iki gündür etkisini arttıran kar yağışının önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

ERZURUM:
Erzurum’un Narman ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar 1 gün süreyle tatil edildi.
IĞDIR: Iğdır'da yoğun kar yağışı nedeniyle ildeki bazı köy okulları bir gün süreyle tatil edildi. Iğdır merkeze bağlı Kervansaray güzergahı okulları ile Tuzluca ilçesine bağlı köy okulları bir gün tatil edildi.

HAKKARİ:
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. İlçede sabah saatlerinden itibaren yağan kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, yoğun kar yağışı nedeniyle ilçedeki tüm okulların bir gün tatil edildiği ve eğitime Salı günü tekrar devam edileceği bildirildi.

AĞRI: Ağrı'nın Taşlıçay ilçesinde sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı hayatı felç etti. İlçe merkezi ve tüm köy okullarının bugün tatil edildiği öğrenildi.

BOLU'da yoğun kar yağışı nedeniyle il merkezi ile 4 ilçede okullar bugün tatil edildi.
Valisi İbrahim Özçimen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada kar yağışı nedeniyle Bolu, Gerede, Dörtdivan, Yeniçağa ve Mengen ilçelerinde ilk, orta ve liselerin bugün bir gün süreyle tatil edildiğini açıkladı.

FIRTINA UYARISI
Batı Karadeniz'de batı ve güneybatı yönlerden esen rüzgarın kuvvetini artırarak, öğle saatlerinden itibaren 6 ila 8 kuvvetinde (60-75km/s) fırtına, doğusunda akşam saatlerinde 7 ila 9 kuvvetinde (75-88 km/s) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtına'nın Salı günü sabah saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2013, 13:19

YORUM EKLE