Van, Erciş dünyaya örnek olsun

Başbakan Erdoğan, Van'daki depremin 1. yıldönümünde TOKİ'nin inşa ettiği konutların anahtar teslim töreninde, burada yapılanların bütün dünyaya örnek olduğunu söyledi.

Van, Erciş dünyaya örnek olsun

VAN


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erciş depreminin ardından TOKİ tarafından inşa edilen afet konutlarının anahtar teslim ve sosyal tesislerin açılış törenine katıldı.


Deprem ve sonrasında yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan bazı bölümler şöyle:

-Bu felaket, can kayıplarının yanında 40 bin evi, 3 bin iş yerini, 9 bin ahırı kullanılmaz hale getirdi.

-Bütün bu adımlar dünyaya bir örnek olsun. Gelenler görenler, 'kısa zamanda bu işi nasıl bitirdiniz' hep bunu konuştular.

-İşimiz bitti mi, bitmedi. Yapacak çok işimiz var. Eski rakamla şu ana kadar 3,5 katrilyon harcadık. Yapılacak olanlarla birlikte bu rakam 5,5 katrilyona ulaşacak, hedef bu.

-Acil müdahalenin ardından seferberlik başlattık. Yaralarımızı sarmak sıkıntılarımızı gidermek için bütün kurumlarımızı seferber ettik. Geçen bir sene zarfında kalbimiz Van'la Erciş'le birlikte attı. Aklımız bu bölgedeki kardeşlerimizle oldu. Deprem bölgesiyle irtibatımızı kesmedik

-Derdimiz neydi, bir an önce burada bu sıkıntıya maruz kalmış kardeşlerimiz aynen bizdik ve hep birlikte bu acıyı tatmalıydık ve bu acıdan hep birlikte kurtulmalıydık. 'En kısa zamanda bu işi bitireceğiz ve sizleri daha farklı bir Erciş'te daha farklı bir Van'da iskan edeceğiz' dedik.

-İlk etapta elimizde kalan bin konutu kiracı olan kardeşlerimize inşallah satacağız. Maliyet olarak bu konutların fiyatları 110 bin lira, ancak biz burada Başbakan'ın yetkisinde olan bir yüzde 30 indirim hakkı var, bunu kullanmak suretiyle depremzedeye biz bu fiyatı 75 bin liraya indirdik. 20 yılda ödemesini bitirecek, faiz yok, enflasyon yok, hiçbir uygulama yok.


Van'da 15 bin 341 konut teslim ediliyor


Van'da bugün toplam 15 bin 341 konutun yanı sıra 27 okul ve 24 Cami 10 ticaret merkezi ve 13 büfeden oluşan tesisler hizmete açılıyor.


Depremde hasar gören Van alt yapısını yenilemek için 44 bin 400 metre içme suyu hattı, 15 bin metre kanalizasyon, 7 bin metre yağmursuyu hattı 21 bin 500 metre yol ve asfalt, 100 bin kişilik arıtma tesisi, 31 bin metre küp toplam kapasiteli 11 adet su deposu yapıldı.


YORUM EKLE