Urla'da yine olay çıktı!

İzmir'in Urla İlçesinde geçtiğimiz pazar günü HDP'nin seçim bürosu açılışı sırasında yaşanan gerginlik ve taşlı sopalı saldırının ardından bugün de gerginlik çıktı. Bin 500 kişilik grup ilçe girişinde engellendi.

Urla'da yine olay çıktı!

Urla'da geçtiğimiz pazar seçim bürosu açılışı için hazırlık yapan 100 kişilik Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesine çevrede toplanan bir grup taş ve sopalarla saldırmıştı.

Yaşanan gerginlikte HDP'liler, tepki gösteren grup ve polislerden 9 kişi yaralanırken, 9 dokuz kişi de gözaltına alındı, HDP otobüsü, ilçe başkanlığının camları kırılmıştı.

Yaralananlar tedavilerinin ardından taburcu edilmiş, gözaltındakiler ise ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Urla'da yaşananları kınamak isteyen HDP İzmir İl örgütü, “Urla ile kucaklaşmaya gidiyoruz" diye bir duyuru yaptı.

HDP'liler saat 11.00'de, Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi önünde toplandı. Burada HDP'li gruptan, Urla'nın hesabı sorulacak", "Urla Ovası PKK yuvası", "Biji serok APO", "Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan" diye sloganları attı.

HDP seçim otobüsünün de gelmesiyle, grup uzun araç konvoyuyla Urla'ya gitmek üzere yola çıktı.

Yaklaşık üç yüz araçlık konvoy otoyol çıkışında önlem alan polis tarafından durduruldu.

Bu arada Urla İlçe Merkezi'nde gelenleri duyan aralarında ülkücülerin de olduğu grup da toplanmaya başladı.

Polise takviye kuvvetler gunderildi. İlçe merkezindeki okullardan aileler çocuklarını aldı. İlçeye toplu taşım araçlarının, servis otobüslerinin giriş çıkışı da yasaklandı.

Yaklaşık 3 saatlik bekleyişin ardından aralarında HDP İzmir İl eşbaşkanı Cavit Uğur'un da bulunduğu bir grup partili polis eşliğinde ilçeye alındı. Burada bekleyen HDP'lilere seslenen Uğur, "Biz barış istiyoruz. Ancak burada görülen manzara utanç verici. Bu Kahramanmaraş ve Sivas'ta yaşanandan farklı değil. Buna sebep olan AKP hükümetidir. Hükümet biran önce istifa etmeli ve erken seçim yapılmalıdır" dedi.

Bu sırada çevrede toplanan yüzlerce kişi HDP'li gruba tepki gösterdi. Aynı dakikalarda otoyol çıkışında bekleyen gruptan bazıları polise taş attı.

Polis de tazyikli suyla söz konusu grubu uzaklaştırdı. İlçe merkezinden yine polis eşliğinde ayrılan HDP'li grup otoyol çıkışında bekleyen partililere seslendi. İlçeye giremeyen grup araçlarına binerek İzmir'e döndü.

Vali Toprak'tan açıklama


Vali Mustafa Toprak da, "Urla'da bir hassas durum oluşmuştu. Çok şükür bir kavga gürültü olmadı. Önemli olan, bugünlerde sağduyuyu, sükuneti, karşılıklı toplumsal mutabakatı korumak olmalı. Dolayısıyla seçimler öncesi insanların her birinin hassasiyetleri var. Kalabalıklar var.

Dolayısıyla toplum bu konularda birarada yaşamanın güzelliklerin daha da ileriye götürme noktasında, yarın öbür gün geriye dönüp baktığımızda çatışmalardan, sıkıntılardan, acılardan beslenmemek durumunda. Bugün Urla'da grupların oraya gitmek istemesi, oradakilerin ona göre karşı çıkışı çerçevesinde, karşılıklı anlayışlar içesinde bir probem olmadı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2014, 17:58

YORUM EKLE