Taslak anlaşma metni üzerinde mutabakat

Mavi Marmara saldırısıyla ilgili İsrail ile Türkiye arasında yürütülen tazminat görüşmelerinin ikincisinde taraflar, taslak bir anlaşma metni üzerinde mutabakat sağladı.

Taslak anlaşma metni üzerinde mutabakat

ANKARA

Mavi Marmara saldırısıyla ilgili İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin ardından, iki ülke arasında yürütülen tazminat görüşmelerinin ikincisinde taraflar, taslak bir anlaşma metni üzerinde mutabakata vardı.

Ankara'da 22 Nisan'da gerçekleştirilen ilk görüşmeden sonra Kudüs'te yapılan ikinci görüşmeye, Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Müsteşar Yardımcısı Ömer Önhon başkanlığındaki heyet, İsrail adına ise Başbakan Binyamin Netanyahu'nun danışmanı Joseph Ciechanover ile Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Amidror katıldı.


Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ikinci tur görüşme de ilk görüşme gibi olumlu ve yapıcı bir atmosferde geçti.

Görüşmeler sonunda iki tarafın da üzerinde mutabık kaldığı bir taslak anlaşma metni ortaya çıktı. Bununla birlikte, henüz açıklığa kavuşturulması gereken bazı hususların bulunduğu belirtildi.

Tarafların, gelecek günlerde bu hususları da açıklığa kavuşturmak suretiyle nihai bir mutabakata varmayı hedeflediği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 13:04

YORUM EKLE