Sosyal medyayı ayağa kaldıran görüntüler!

Eskişehir'de bir kafeden sahiplendiği kediyi öldürüp videosunu sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta paylaşan üniversite öğrencisi, izleyenlerin kanını dondurdu. Büyük tepki çeken genç gözaltına alındı.

Sosyal medyayı ayağa kaldıran görüntüler!
Sosyal paylaşım sitelerinde yer alan kedinin bıçaklanarak öldürülmesi görüntüsüyle  ilgili üniversite öğrencisi M.C.A. gözaltına alındı. Babası polis olan M.C.A., ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
 
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi M.C.A.’ya ait olduğu ileri sürülen kedi öldürme görüntüsü büyük tepki çekti. Kısa sürede birçok kişi tarafından izlenen görüntü, daha sonra tepkiler üzerine kaldırıldı. 3 ay önce çekildiği belirtilen görüntüde kediyi bıçaklayarak öldürdüğü iddia edilen M.C.A., tatil için geldiği Bartın’da sabah polis tarafından gözaltına alındı. M.C.A., ifadesinde suçlamayı kabul etmedi. M.C.A., polisteki ifadesinin ardından Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla serbest bırakıldı.
 
ÜNİVERSİTE: EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK
 
Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü yazılı açıklama ile yaşanan olayı nefretle kınadı. Üniversite öğrencisinin en ağır şekilde cezalandırılacağı belirtilen açıklamada, “Sosyal paylaşım ve çeşitli iletişim sitelerinde yayınlanan, Üniversitemiz Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi C.A’nın, hayvan haklarını ihlal eden ve bizleri derinden üzen video görüntülerini nefretle kınıyoruz. Yapılan fiil ile ilgili olarak, söz konusu öğrenci hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmış olup, fiilin Üniversitemiz Disiplin Yönetmeliği çerçevesinde en ağır şekilde cezalandırılması konusundaki hassasiyetimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Gençlerimizin insani bir takım değerlere bağlı ve etik kurallar çerçevesinde yetiştirilmeleri konusunda toplumda her kesimin gerekli hassasiyeti ve özeni göstermesi hepimizin ortak arzusudur.” ifadelerine yer verildi.
 
NE OLMUŞTU?

Eskişehir'de üniversite öğrencisi C.A.'nın, yatağına pisleyen kediyi 20 kiloluk damacanayla ağır şekilde yaraladığı iddia edildi. C.A.'nın Facebook hesabına yüklediği videoda yaralı kedinin son anları görülürken, gencin "Sen daha ölmedin mi?" sözleri duyuluyor.
Başta hayvanseverler olmak üzere bir çok kişiyi ayağa kaldıran görüntüler sosyal medyada hızla yayıldı ve C.A.'nın okuduğu Osmangazi Üniversitesi'nin rektörlüğü telefon yağmuruna tutuldu.  Aynı zamanda Twitter ve Facebook üzerinden imza kampanyaları başlatıldı. Olayın giderek yayılmasının ardından C.A.'nın Facebook hesabı kapatıldı. Öte yandan C.A. ile iletişime geçen bir sosyal medya kullanıcısının yayınladığı konuşmaların birinde C.A.'nın kediyi evde o şekilde bulduğunu ve tıpçı bir arkadaşına göndermek için videoya çektiğini söylediği iddia edildi.


   
    

Eren Budak / Milliyet
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 14:50

YORUM EKLE