Silivride büyük izdiham, kritik duruşma başladı

Silivri'de kritik Ergenekon duruşması başladı. CHP'liler otobüslerle Silvri'ye gitti. Duruşma başlarken Mahkeme Başkanı izleyicileri uyardı. CHP Milletvekili Umut Oran duruşma salonunda yasak olmasına rağmen bir kare fotoğrafı sosyal paylaşım sitesi twitter'da paylaştı Esas hakkındaki mütalaanın açıklanması beklendiği Ergenekon davasının bugün görülecek duruşması için yüzlerce kişi Silivri Cezaevi'ne geldi.

Silivride büyük izdiham, kritik duruşma başladı

 Mahkeme Başkanı, dava ile birleşen Aykut Metin Şükre isimli sanık ile ilgili iddianameyi okumak istedi. Ancak avukatlar iddianame okunmadan söz almak istedi. Mahkeme Başkanı ile avukatlar söz almak için uzun süre tartıştı. Mahkeme Başkanı ayaktaki bazı avukatlara 'yerinize oturun' dedi. Bunun üzerine bütün avukatlar ayağa kalkarak alkışlarla mahkemeyi proteste etti. İzleyeciler ve CHP milletvekilleri de alkışlarla mahkemenin söz vermemesini protesto etti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, "İzleyicileri çıkarmak üzere ara veriyoruz" dedi.

GÜRSEL TEKİN DE BİBER GAZINDAN ETKİLENDİ

Ergenekon davasında sanıklara destek vermek için Silivri Cezaevi ‘ne gelen grup duruşma salonuna girmeye çalıştı. İkazları dikkate almayan gruba jandarma biber gazı sıkarak müdahale etti. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de biber gazından etkilendi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasında Cumhuriyet Savcısı’nın esas hakkındaki mütalaasını vermesi bekleniyor. Duruşma öncesi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İşçi Partisi (İP), ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyeleri Silivri Cezaevi önünde toplandı. Sanıklar, avukatları ve izleyiciler salona alındıktan sonra grup da salona girmeye çalıştı. Barikatı aşmaya çalışan gruba jandarma müdahale etti. Biber gazı sıkılarak grup uzaklaştırılmaya çalışıldı. Direnenler zorla duruşma salonu önünden uzaklaştırıldı.

Bu arada jandarmanın biber gazı ile müdahalesinden etkilenenler arasında milletvekilleri de yer aldı. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de biber gazından etkilendi.
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2012, 11:20

YORUM EKLE