Servis şoförleri bunları yapamayacak!

Okul servisi sürücüleri, görev alanlarında sigara içmeyecek, tespih, zincir gibi takı takmayacak, öğrencilerle argo konuşmayacak.

Servis şoförleri bunları yapamayacak!

Şoför, firmanın belirlediği kıyafeti giyecek, giysiler ütülü ve temiz olacak. Sürücü, her gün traş olacak ve kişisel hijyene dikkat edecek.

İçişleri Bakanlığı, okul önlerinde alınacak trafik tedbirleri ve servis araçlarının denetimine ilişkin bir genelge hazırlayacak tüm illere gönderdi.
Genelgeye göre, trafik polisleri, öğrencilerin giriş çıkış saatinde okul önlerinde ve büyük kavşaklarda önlem alacak. Araçlarda taşıma sınırının üzerinde öğrenci bulunmayacak.  Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinini taşıyan araçlarda rehber personel bulundurulacak. Servis araçlarının, Okul Servis Aracı Özel İzin Belgesi veOkul Servis Araçları Bakım ve Onarım Takip Formu denetlenecek.
Okul servis araçlarında "Okul taşıtı" yazısı ve "Dur" kırmızı ışık veren lambanın araç üzerinde ve çalışır olması sağlanacak.  Araç camlarında renkli cam ve camların üzerinde renkli film tabakası bulunmayacak. Her koltukta emniyet kemeri yer alacak. 
Tespih, zincir yasak

Servis sürücüleri görev süresi boyunca firmanın belirlediği kıyafeti giyecek, giysiler ütülü ve temiz olacak. Sürücü, her gün traş olacak ve kişisel hijyene dikkat edecek. Sürücü, görev süresi içinde araçta ya da dışarıda görev alanlarında sigara içmeyecek, tespih, zincir gibi takılar kullanmayacak. 
Sürücü, öğrenci, veli, okul idarecileri, şirket yöneticileri ya da çalışanlar ile ilişkilerinde ve trafikte nazik ve hoşgörülü olacak.
Servis şoförü, öğrencilerle iletişimde laubali davranışlardan kaçınacak, konuşurken argo sözcükler kullanmayacak. Şoför, öğrencilerin kendisi, ailesi, arkadaşları, inançları ve tuttuğu takım gibi değerleri ile ilgili hiçbir koşulda olumsuz sözler söylemeyecek.
Hangi gerekçeyle olursa olsun öğrencilere fiziki müdahalede veya kaba muamelede bulunulamayacak. Öğrencilerle sarılma, kucaklaşma, öpme ve benzeri fiziki temas kurulamayacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2014, 13:23

YORUM EKLE