Onaylandı.. Emekli olamayanlara müjdeli haber!

Prim borcu olduğu için emekli olamayanların yüzünü güldürecek yasa Meclis'ten geçti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

Onaylandı.. Emekli olamayanlara müjdeli haber!

Yasaya göre, Bağ-Kur'lular yapılandırma imkanıyla borçlarını daha az ödemeyle kapatabilecek.

30 Haziran 2016'ya kadar olan prim borcunu ödeyen prim, yaş ve yıl şartını tamamlarsa hemen emekli olacak. Başvurular, Ekim sonuna kadar ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik Müdürlükleri'ne yapılacak.

PEŞİN ÖDEMEDE %75 SİLİNECEK

Yapılandırmaya başvuranların borçları yeniden hesaplanacak. Ana paranın tahsilinden vazgeçilmeyecek. Ama gecikme zammı ve faizi silinirken; bunların yerine Yurt içi ÜFE (enflasyon oranları) esas alınarak belirlenecek tutar ödenecek. Böylece borç azalacak. Peşin ödemede borcun yüzde 75'i silinecek.

PROTOKOL İÇİN HAZIRLIK YAPILIYOR

Taksitli ödeme seçilirse, enflasyona göre hesaplanan borçlar vadeye bölünecek. Borç, 6, 9,12,18 taksit şeklinde ödenecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. Yıllar içinde biriken borçlar 10 binlerce liralara ulaşıyor.

Emekliliği iple çeken esnafın bu paraları ödemesi kolay değil. Bu durumda kredi devreye girecek. 2014'teki af kapsamında emekli olacak sigorta borçlularına tanınan ucuz kredi, yeni emekli adaylarına da sağlanacak. Emekliliği gelmiş Bağ-Kur'luların kredi kullanabilmesi için SGK, kamu bankalarıyla görüşüyor ve protokol için hazırlık yapıyor.

300 BİNDEN FAZLA ESNAFA EMEKLİLİK HAKKI

Şartları tamamlamış ancak prim borcu nedeniyle emekli olamayanlar, yapılandırma imkanıyla fırsat yakalayacak. Peşin ödemeyi seçerek borcunu kapatanlar, emeklilik için gerekli şartları tamamlamışsa hemen maaş almaya başlayacak. Ama taksitle ödemeyi seçenler borç bittikten sonra emekli maaşına kavuşacak. Yeni çıkan yasa kapsamında 300 binden fazla esnafın emeklilik hakkı elde etmesi bekleniyor. 


YORUM EKLE
YORUMLAR
ZYK
ZYK - 3 yıl Önce

3600 SSKDAN EMEKLİLİK ÇIKMADI SEÇİMLERDE SÖZ VERDİLER BUSEÇİMEKALDI DA ÇOK SEÇİMVAR

OSMSN BAL
OSMSN BAL - 3 yıl Önce

SSK LILARA GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA DİYORLAR HERSEÇİMDE YALAN SÖYLÜYORLAR OYUN BOŞA ATACAM