Olay yaratacak itiraf!

Son dönemde art arda meydana gelen otobüs kazalarıyla ilgili, Erguvan Şoförleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olay yaracak bir açıklama yaptı.

Olay yaratacak itiraf!

İstanbul'da bir haftada şehir içi ulaşımını sağlayan otobüslerin karıştığı 4 ayrı kazada 4 kişi öldü, 4'ü ağır olmak üzere 48 kişi yaralandı.

Kazaların ardından eleştiri oklarına hedef olan otobüs şoförlerine, Erguvan Şoförleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği sahip çıktı. 

Meslektaşlarına sahip çıkmak için sessizliklerini bozan dernek yönetecileri açıklamalarda bulundular.

MESAİ UZUN, ARAÇLARA BAKIM YAPILMIYOR 

Erguvan Şoförleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve aynı zamanda 25 yıldır halk otobüsü şoförlüğü yapan Murat Özdemir, son dönemde çok sayıda kazanın yaşanmasını araç bakımlarının yeterince yapılmamasına ve şoförlere yoğun mesai yaptırılmasına bağladı. Özdemir, otobüs şoförlerinin haklarını aramak ve şoförler arasında yardımlaşma ile dayanışmayı artırmak için arkadaşlarıyla birlikte 6 ay önce derneği kurduklarını söyledi.

BİZ AYLAR ÖNCE UYARDIK

1000'in üzerinde üyesi olan dernek adına kazalardan önce yetkilileri defalarca uyardıklarının altını çizen Özdemir, "Günlerce direksiyondan inmeyen şoför arkadaşlarımız var. Biz yetkilileri aylar öncesinden uyardık çünkü bu kazalar adeta 'geliyorum' diyordu ve geldi. Keşke kimsenin burnu kanamadan bir çözüm bulsalardı" diye konuştu.

O SÜRÜCÜ, ŞOFÖRLÜK YAPMAYI DÜŞÜNMÜYOR

Geçtiğimiz cuma günü Kabataş'ta 2'si ağır 13 kişinin yaralandığı kazaya sebebiyet veren İETT otobüsünün sürücüsü Eyüp Er ile telefonda görüştüğünü ifade eden Murat Özdemir, meslektaşının psikolojik tedavi gördüğünü söyledi. Kazaları yorgunluğa bağlayan Özdemir, kaza yapan sürücü Eyüp Er ile yaptığı görüşmeden şunları aktardı: 

EĞER DİNLENSEYDİ KAZA OLMAZDI

"Dinlenmeden fazla mesai yapılması kazalara sebebiyet veriyor. Kabataş'taki kazadan sonra otobüs şoförü Eyüp Er ile telefonda görüştüm. Kaza yapan arkadaşımız son 72 saatin 60 saati direksiyon başında geçirdi. Dinlenmeden uzun süre çalıştı. Eğer dinlenmiş olsaydı tahmin ediyorum bu kaza bu sonuçlara ulaşmazdı. Kendisi psikolojik tedavi almaya başladı ve kendisi artık bu işi yapmayı düşünmüyor."

HABER İÇİN TIKLA
Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2014, 17:13

YORUM EKLE